Kadın Liglerinde Durum (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadın Liglerinde Durum (Hayri Pekergin)

02-02-20 21:49

 Hani bir tabir vardır. 


“Kırk yılda bir” derler. 

Çok nadir rastlanan, her zaman görülmeyen durumlar için kullanılır.

Kadın basketbolunda süper ligi ile TKBL dediğimiz 1.Ligi ile işte öyle bir sezon yaşanıyor. 

Şampiyon olmak isteyenler için hem KBSL’de hem TKBL’de büyük fırsatlar var. 

Fırsatlar var çünkü liglerin zorluk seviyesi geçmiş yıllara kıyasla “elektronik oyun” tabiri ile başlangıç seviyesinde.

*****

KBSL’de zirvede Fenerbahçe Öznur Kablo peşinde Galatasaray ve Orman Spor var. 

OGM Orman Spor’un play-off’u fiziksel anlamda ne kadar çıkarabileceği hafta içinde oynadığı ve tur atladığı Euro Cup Women maçının iki gün sonrasındaki Fenerbahçe maçında kendini bir ölçüde belli etti. 

Sertlik derecesi önceki yıllara göre çok daha aşağıda olan KBSL’ye paralel şekilde önceki yıllara göre daha az güçlü bir kadroya sahip Fenerbahçe OGM Orman Spor önünde farkı ilk çeyrekte 20, üçüncü çeyrekte 30 sayının üzerine çıkarttı. 

Fenerbahçe’de rotasyonun devreye girdiği anlarda yavaşlayan momentum, 85-70 skorlu maçta sarı lacivertlilerin oyunu ne kadar domine ettiğini bir miktar kamufle etti. 

Sarı lacivertlilerde en çok takdir görmesi gereken konu ise çok farklı bir odaklanma ile oynadıkları 
Euroleague’de gruplarını ilk sırada bitirmeyi garantilemiş olmaları. 

Ben “grup zayıftı,  “zaten ELW’de eski ELW değil” gibi bu başarının kalibresini azaltan saptamalara hiç katılmıyorum. 

Öyle her hafta içerde dışarıda iki maç temposuyla gitmek, giderken başarılı olmak kolay değil.

Sarı lacivertliler bu hafta yerinde bir risk yönetimi hamlesi yaptı. Hücumda performansına çok bağlı oldukları Iagupova’nın yükünü paylaşacak bir skorer transferiyle Chelsea Gray’i renklerine bağladı. 

ELW’de karar haftaları yaklaşırken Fenerbahçe açısından iki önemli performans alanı var. 

Bunlardan ilki zor maçların kazanılıp kaybedileceği pota altında Stokes, Williams, Nicholls ve Esra Ural’ın performansı. Bu bölge sezon başından bu yana takım için bir çekim merkezi konumuna gelmedi. 

İkinci önemli alan ise yerli rotasyonda sert maçlarda mutlaka “game changer” performans ortaya koyması gereken Olcay Çakır Turgut ve Tuğçe Canıtez’in performansı. 

Bu ikiliden Olcay Çakır Turgut İspanyol coach ile pek iyi başlamasa da şu anda iyi bir frekans yakalamış, kendisi, takımı ve milli takım için doğru bir çizgiye girmiş durumda. 

Tuğçe Canıtez ise bu sezon daha az ön planda görünüyor. Performansı özellikle KBSL play-off’ları için büyük önem taşıyan oyuncu adına Bunun bir nedeni Zandalasini ve Iagupova nedeniyle daha az top kullanması.

Diğer neden ise takımda dominant bir pivot olmaması nedeniyle cezalandıracağı yardım pozisyonlarının sayısının azalması.   

******

Geçen sezon KBSL Finalini Fenerbahçe’ye 3-2 kaybeden Galatasaray sahada ve yönetim yaklaşımı olarak iki farklı görüntü sergiliyor. 

Sarı kırmızılılar bu hafta yabancı oyuncu kadrosunu çok yönlü Jantel Lavender ile  takviye eden ve adını Yenişehir Belediyesi ÇBK olarak değiştiren Mersin ekibi önünde daha disiplinli oynayarak kazanan taraf oldu. 

Bu sonuç lige uzaktan bakanlar, Mersin ekibinin ligde 8.sırada olan konumuna aldananlar için çok anlamlı gelmeyebilir.  

Mersin ekibi Lara Sanders hamlesi ile sahada dört yabancı ile oynarken, pota altına getirilen Lavender ile belki de KBSL’nin en güçlü kadrosu haline geldi. 

Galatasaray’a 4-5 haftada gelen hamleler ile güçlenen rakibi önünde galibiyet getiren, son çeyrekteki disiplinli savunması ve geçen sezondan miras kalan hücumda top paylaşma becerisi oldu. 

Sarı kırmızılıların yerli rotasyonunda böyle zor maçlarda mutlaka ön planda olması gereken isimler Işıl  Alben ve Tilbe Şenyürek rollerini eksiksiz yerine getirdi. 

Işıl Alben’in 14 sayısına eklenen 15 asisti, Tilbe Şenyürek’in 17 sayısı 18 yaşındaki Sude Yılmaz’ın maçın en kritik anlarında gelen ve önemi 7 sayının çok ötesinde olan katkısıyla galibiyete dönüştü. 

Sinem Ataş’ın oyun hızlandığında hissedilen etkisi, Stankovic’in 8 sayılık katkısının da değerli olduğu Galatasaray’da Hartley’in 26 sayıyla somutlaşan skor liderliği Macaulay’ın eksik performansını telafi eden, olmazsa olmaz performanslardan biriydi. 

Geçen yıl Fenerbahçe karşısında finali son maçta kaybeden Galatasaray’ın yönetimi ise takımın sahada ortaya koyduğu çabanın oldukça gerisinde kalmış görünüyor. 

Fenerbahçe, Beşiktaş kadın basketbol takımlarına sponsorlar bularak daha güçlü konuma gelirken sezon başında sakatlanan Cuic’in boşluğunu dolduramayan “ELW Şampiyonu” etiketli Galatasaray Kadın Basketbol Takımının böyle bir desteği şimdilik bulunmuyor. 

Daha önce çok değindim. Bir kere daha belirtmek gerekirse;

KBSL’nin marka değeri, ülkede kadın basketbolunun yeniden bir ivme yakalaması için Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın oyunun içinde iyi yerlerde olması büyük önem taşıyor. 

Yenişehir Belediyesi ÇBK, Marginean,  devşirme Lara Sanders, Jantel Lavender, Alex Bentley ve Brittney Sykes’lı kadrosuyla Galatasaray karşısında bekleneni veremedi. 

Açıkçası, sahadaki Mersin ekibi hücumda coachun dediğini yapmayan, savunmada disiplinsiz  görüntüsüyle bu maçı ancak Galatasaray’ın hatalarıyla kazanabilirdi. 

Bununla birlikte, Yenişehir Belediyesi ÇBK bu dominant yabancı oyuncu grubunu maçların son çeyreğinde fiziksel düşüş yaşamayacak şekilde çalıştırır, hücumda iki pas ardından şut atmanın ötesinde, coachun istediklerini yapacak şekilde disipline ederse final oynayacak hatta şampiyon olacak potansiyele sahip bulunuyor. 

*****

KBSL’de bu hafta 4. sırada yer alan Beşiktaş ile küme düşme hattını yalnızca bir puanın ayırdığını söylemek gelecek haftalarda ne ölçüde bir çekişme yaşanacağını ortaya koyuyor. 

Sezon başında asıl mücadelenin ligden düşmemek için verileceğini belirtmiş olmakla birlikte ben de bu ölçüde, bu haftalara kadar açılmayan bir kilitlenme yaşanmasını beklemiyordum.  

Bu noktadan sonra ligde şeklen duran Samsun Canik Belediyesi ve takımı takviye etmek konusunda çok geç kalan BOTAŞ’ın işi son derece zor görünüyor. 

Bu puan durumunda tepedeki üç takım dışında tüm kulüplerin riski olsa da kadro yapıları dikkate alındığında, Hatay BŞB, bu hafta evinde Adana Basket önünde kaybeden Bellona Kayseri Basket, Adana Basketbol hatta Beşiktaş’ın 10-11 galibiyet sınırına ulaşana kadar ligden düşme potasında olacakları söylenebilir. 

KBSL’de BOTAŞ, Hatay BŞB önünde kazanan İzmit Belediye Spor, Kayseri deplasmanında çok değerli bir galibiyetle dönen Adana Basket ve Beşiktaş karşısında kendini zorlamadan kazanan Çankaya Üniversitesi haftayı iki puanla kapatan takımlardı. 

*******

TKBL’de ligi ilk sırada bitirmek doğrudan KBSL vizesi anlamına geliyor. 

Zorlu ve yıpratıcı play-off’un, kartların bu ölçüde dengeli dağıldığı bir lig yapısında  kime ne getireceği, kimden ne götüreceği büyük bir bilmece ve belirsizlik. 

Lig lideri Emlak Konut bu hafta orta sıralarda iyi bir yer arayan Edremit Belediyesi Güre Spor önünde evinde ecel terleri dökerek 78-74 galip geldi. 

“Al da at” paslarını bu maçta sayıya çevirmekte zorlanmayan Fall’un 21 sayılık katkısı, Nihal Güngör, Halime Uykan ve Bahar Yapar’ın kritik basketleri olmasa, kritik top kayıpları yapan  ev sahibi Emlak Konut maçtan beklemediği puan kaybı ile ayrılabilirdi. 

Edremit Belediyesi Güre Spor iki kez geriden gelerek maça ortak olmayı başarsa da yapılan inanılmaz top kayıpları ve karar anlarındaki seçim yanlışları büyük enerji harcayarak yakaladıkları momentumların galibiyete dönüşmesini engelledi. 

TKBL’de haftanın en kayda değer sonuçlarından birini ligde kalmak için büyük mücadele veren BOTAŞ Gelişim aldı. 

Kırmızı Beyazlılar ligin güçlü ekibi Bayraklı Belediye önünde ikinci yarıdaki mücadeleyle 61-58 skorlu deplasman galibiyeti elde etti. 

Başarılı bir maç çıkartan forvet Hatice Öztosun’un sakatlanarak oyun dışı kalması ardından mücadele dozunu çok arttıran BOTAŞ Gelişim, Taerra Banks’ın pota altındaki etkili oyunu, 19 yaşındaki Işılay Eğin’in bu isme gelen yardımları cezalandırması, 17-18 yaşındaki Zeynep Budak ve Zeyno Işıl Şeren’in oyunun farklı bölümlerinde aldığı skor sorumluluğu, Betül Kutlu ve Mihriban Çapalı’nın hücumdaki kimyaya skor katkılarının çok ötesindeki pozitif etkileriyle kazanan taraf oldu. 

Emlak Konut deplasman galibiyeti sonrasında evinde Antalya 07 Basket önünde beklenmeyen yenilgi alan Bayraklı Belediye takımı o maçtaki yetersiz savunma performansı ve şut seçimi hatalarını bu maçta arttırarak tekrarlayınca mücadeleci rakip önünde yenilgi kaçınılmaz oldu. 

******

TKBL’de ligin ilk yarısında enerji seviyesi ve savunma başarısında iniş çıkışlar yaşayan Nesibe Aydın ligin sonu yaklaştıkça kritik galibiyetler ile zirveye giderek yaklaşıyor. 

Ankara ekibi bu hafta 18 sayıya kadar geriye düştüğü Bursa BŞB deplasmanında 3.çeyreğin ortalarında başlayan ivmelenmesini, maçı uzatma periyodunda 66-63 kazanarak taçlandırdı. 

Bursa BŞB, önceki haftalara göre savunmada daha etkili olduğu ilk yarı ardından ikinci yarıda hücum ritmini kaybetti. Şut kaçırdıkça rakip sahada gereksiz fauller yapan Bursa ekibi savunmadaki etkisini de kaybedince oldukça kırıcı bir yenilgiyle haftayı kapattı. 

Nesibe Aydın takımında forvet Selin Öztekin işlerin iyi gitmediği maçlarda kenardan gelerek sahaya hep olumlu enerji getirmişti. 

Bu maçta 18 sayı geriden başlayan rallinin Harika Eldaş ile birliktte iki kahramanından biri olan forvet, maçın kilit oyuncularından biri oldu. 

Aslı Sevinç’in skora artan katkısı kadar ribaunt ve asistlerle kimyayı geliştirmesi, Şule Aktaş’ın enerji gereken anlarda desteği, ikinci yarıda oyunun iki yönünü de etkili oynayan Büşra Akgün ve hala tam formda olmasa da giderek doğru şutlar bulmaya başlayan Merve Uygül galibiyette payı olan diğer isimlerdi. 

Bu maçın Nesibe Aydın takımı açısından galibiyet kadar önemli bir başka yönü,  maçın ikinci yarısında genelde savunmada ön planda olan Bright’ın dominant hücum katkısı olmadan galibiyete ulaşmaları oldu   

******

Haftanın çekişmeli maçlarından biri 1881 Düzce Belediye ile Mardin Büyükşehir Başak Spor arasında oynandı. 

Gençlik ve tecrübenin karşılaşmasının sondaki kritik anlarında, oyun kurucu görevini ideal pozisyonu olmasa da Cansu Aslan’a teslim eden Düzce ekibi hücumda pas sayısını arttırıp rakip savunmayı görerek hücum edince kazanan taraf oldu. 

Jordan’ın 27 sayılık katkısı, Cansu Aslan, Saliha Mandıracı, Ronahi Kıran ve Betül Güleç’in skora belirgin desteği ev sahibi ekibe değerli bir galibiyet getirdi. 

Mardin Büyükşehir Başak Spor deplasman maçlarında savunmada kendi evinde sergilediği etkiyi tekrarlayamıyor. Bu kadro yapısında rakipleri 60’lı sayılarda tutacak savunma sürekliliğine ulaşmak gerekiyor.  

Bu maçta ribauntlarda önde olmalarına rağmen rakibin temposuna ayak uydurmak, rakibin yabancı oyuncusu Jordan’a karşı ters eşleşme olanağı olan James’i yeterince etkili kullanmamak sonuca etki eden gerçekleşmeler oldu.  

TKBL’de İstanbul Üniversitesi, Bilge hastanesi Sakarya Yükseliş, Mersin Üniversitesi ve Antalya 07 Basket haftayı galibiyetle kapatan takımlardı. 

twitter: @hayripekergin 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6313