Down Sendromlu Durdurulamaz Üçlükçü! - BasketFaul.com

Down Sendromlu Durdurulamaz Üçlükçü!

10-02-20 22:03

 Minnesota'da St Peter Lisesinde okuyan down sendromlu Mason Doherty, lisesi adına çıktığı karşılaşmada önce iki üçlük ardından da son saniye turnikesi atmayı başardı. Salondaki taraftarlar oyuncular ve rakip takım oyuncuları çılgına döndü. 


Mason'ın annesi Laura, "bu onun işi. O üçlükleri sokuyor o her zaman üçlükleri deniyor ve her zaman sokuyor. Onun bunu başardığını görmek herkesi mutlu ediyor ve herkes ona sonsuz destek gösteriyor" diyerek oğlunun muhteşem başarısını özetledi.

Sezon başında idmanlara katılan Mason'ın koç tarafından kadroya alınması kimseyi şaşırtmadı çünkü takım arkadaşı Josh Johnson'a göre idmana çıktığı anda koşarak üçlük çizgisine gidiyor. Her gün bunu yapıyor ve gerçekten şutları sokuyor. 

Mason ise "spor harika bir şey ve basketbolu seviyorum çünkü bu sayede arakadaşlarımla takılabiliyorum. Bir takımın parçası olmak inanılmaz bir olay. Stephen Curry'i izleyerek üç sayılık atışlarımı geliştirdim" diyerek kendine ne kadar inandığını ve neleri başarabileceğini ortaya koydu.

DOWN SENDROMU NEDİR?
Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır.  Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

https://www.downturkiye.org  adresinden alınmıştır.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2864