Devrim niteliğindeki uygulamaya doğru - BasketFaul.com

Devrim niteliğindeki uygulamaya doğru

11-03-20 10:08
Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri önceki gün, ING Basketbol Süper Ligi’nde yer alan kulüplerin temsilcileriyle buluştu. Toplantıya katılanlar çok memnun ayrıldıklarını söylerken, içlerinde "Bugüne kadar yapılmış en verimli toplantıydı." diyenler de vardı.

Kulüp tarafını en mutlu eden konu ise, kendi aralarında fikir birliğine vardıkları başlıkların TBF yetkilileri tarafından benimsenip değerlendirmeye alınması idi. Kulüpler, TBF'nin kendilerine kulak verdiğine inanıyor. Böyle de olması gerekiyor çünkü zaten Türkiye dışında hemen hemen bütün ülkelerde ligi federasyonlar değil, lig birlikleri yönetiyor. 

TBF Yönetimi'nin verdiği en iyi kararlardan biri, hem basketbolu, hem dünyayı bilen, kendisini iyi yetiştirmiş Derya Yannıer'i liglerin başına getirmek oldu. Yannıer kulüpleri dinliyor, kendisini onların yerine koyuyor ve dünyadaki örnek projeleri adapte etmek için çalışıyor.

Toplantıda ele alınan 4-5 başlık var ama bunlardan en önemlisi "Yetiştirici Kulüpleri" koruma altına alıp teşvik edecek yönergenin son aşamasına gelmiş olması. 18-32 yaş arasındaki oyuncuların her sözleşmesinden kulüplerin belli bir yüzde mi alacağı, yoksa fiks bir ücret mi almaları gerektiği tartışılıyor. Konu buraya geldiğine göre artık küçük detaylar kaldığını anlayabiliyoruz. Ligin yeni takımlarının "Biz yeni olduğumuz için altyapılardan yetişmiş oyuncumuz yok. Bu nedenle her transfer için yetiştirici bedeli ödersek bu bizi zora sokabilir." itiraz var. Belki yeni kulüplere kısa bir süre için istisna tanınıp bu konuda çözüm bulunabilir.

Bu yönergenin uygulamaya konmasının Türkiye'deki bütün altyapı kulüpleri için büyük bir teşvik olacağı muhakkak. Batman Petrolspor her yıl Şehmus Hazer için belli bir bedel alacaksa, yeni Şehmuslar yetiştirmek istemez mi? Bugün çeşitli liglerde 20-25 oyuncusu bulunan Teksüt Bandırma emeklerinin karşılığını aldığında daha güçlenmez mi?

Yetiştirici bedelini çok önemsiyor ve bir devrim niteliğinde buluyor, projeye katkı yapan TBF ve kulüp yetkililerini gönülden kutluyoruz. (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 4540