Basketbolumuzu bekleyen 11 soru... - BasketFaul.com

Basketbolumuzu bekleyen 11 soru...

19-03-20 19:30
Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, gecikmiş de olsa liglerin ertelendiğini federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantı sonunda açıkladı. Zaten böyle bir karar alınmamış olsa da önümüzdeki haftadan itibaren takımların çoğunun sahaya çıkmaması bekleniyordu. Öreneğin BSL'de son 5 gündür antrenman yapan takım yok, herkes evine kapandı.

Önceliğimiz insan... Türk Hava Yolları'ndan önce Türk insanının kurtulması, coronavirüsü elbirliği yaparak en az hasarla atlatmak. 

Sonrasında ama belirsiz bir tarihte hayat normalleştiğinde basketbola devam edilecek. Tabii bu hiç karşılaşılmamış şartlar sonunda yetkilileri çözüm bekleyen sorular bekliyor. Bu soruların yanıtlarını zamanı geldiğinde TBF verecek... İşleri de hiç kolay değil...

1.   Kaç haftalık erteleme kararı alınacak?
2.   Erteleme süresinin sonunda koşullar liglerin oynanmasına izin veriyorsa süre daralacağı için farklı formatlar nı uygulanacak, örneğin play-off'lar kısaltılacak mı?
3.   Lig devam edebilecekse yabancı oyuncular dönecek mi? (Büyük olasılıkla sürdürülecek 14 günlük karantina uygulamasını da unutmayalım)
4.   Erteleme süresinin sonunda koşullar liglerin oynanması için hala uygun değilse ikinci kez erteleme kararı mı alınacak, ligler bitirilecek mi?
5.   Sezonun geri kalanı oynanamazsa şampiyonlar, ligden düşenler, üst lige çıkanlar nasıl belirlenecek?
6.   Ligler oynanamazsa resmi sözleşmeleri 30 Haziran'da sona erecek olan oyunculara kalan ödemelerinin ne kadarı yapılacak?
7.   Ligin sponsorları ve yayıncısı maçlar oynanmayacak olursa TBF'ye sözleşmedeki rakamların ne kadarını ödemek durumunda kalacak?
8.   Federasyonların resmi sözleşmelerine felaketler gibi olağanüstü durumlar karşısında oyuncu ve teknik heyete ödemelerin tamamının yapılıp yapılmayacağı konusunda gerekli madde eklenecek mi?
9.   Önümüzdeki sezon başlatılacağı açıklanan mali kriterler ertelenir mi, ya da rakamlar revize mi edilir?
10. Ekonomik zorluklar nedeniyle önümüzdeki sezonlar için takım sayısının azaltılması ve yabancı kontenjanı gündeme gelir mi?

11. Yaşadığımız bu süreçten sonra erteleme gibi radikal kararların bakanlık yerine olayı daha yakından yaşayıp gören federasyonlara bırakılmasının daha doğru olacağı düşünülecek mi? (Son günlerde saçma sapan maçlar oynanırken TBF yetkililerinin kıvrandığını ama bakanlığın kararını beklemek zorunda kaldıklarını hissettik). Gelecek sezon için devam eden sözleşmelerin durumu nasıl olacak?

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5796