Barcelona maaşlarda yüzde 70 indirim yaptı - BasketFaul.com

Barcelona maaşlarda yüzde 70 indirim yaptı

27-03-20 17:48
Koronavirüs salgını nedeniyle spor organizasyonlarının ertelenmesinin ardından Barcelona kulübün krizden en az şekilde etkilenmesi için önlem alacağını duyurdu. Katalan kulübü maaşlarda %70 indirime gidileceğini açıkladı.

Mundo Deportivo’nun haberine göre; Barcelona tüm personelin maaşında %70 oranında indirim yapmak istiyor. Maçlar yeniden başlayınca maaşların tekrar eski haline dönmesi planlanıyor. Birçok oyuncu buna olumsuz tepki gösterse de takımın yıldızı Nikola Mirtoic bu teklifi kabul etti.

Mirotic ilk başta bu duruma tepki gösterse de kulüp başkanı Bartomeu ile yaptığı görüşmenin ardından fikrini değiştirdi. Şu anda Avrupa basketbolunun en yüksek maaşlı oyuncusu olan Mirotic, yıllık 4.5 milyon dolardan 4 yıllık bir sözleşme imzalamıştı. Yıldız oyuncu Bartomeu’yla yaptığı görüşmenin ardından sözleşmesinde %70 indirime gitmeyi kabul etti ve takım arkadaşlarını da bilgilendirdi.

Zaragoza ve Manresa da bu yola başvuracağını açıklamış olsa da Barcelona’nın futbol takımı için de maaşlarda indirim yapacağını açıklayan ilk kulüp olduğunu söylemek gerekiyor. Barcelona’da sporcular da dahil olmak üzere 1500 çalışan bulunuyor.

Barcelona’nın açıklaması şu şekilde:
“26 Mart Perşembe günü telekonferans yönetimiyle görüşen yönetim kurulu corona virüs krizinin Barcelona’da yarattığı ekonomik etkiyi en aza indirmek için uygulanacak tedbirleri görüştü. Kulüp ve vakfın yetkilileri işbirliğiyle hastalığın yayılmasını önlemek amacında.

Corona virüsü pandemisi nedeniyle 14 Mart’ta kulübümüzdeki tüm aktiviteler ve spor faaliyetleri durdurulmuştu. Yönetim Kurulu bu salgının kulüp üzerindeki ekonomik etkilerini azaltmak için bir dizi tedbir uygulamaya karar vermiştir.

Yaşadığımız süreçle ilgili olarak kabul edilen tedbirler kapsamında kulüp personelinin sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerimizi karşılama konusunda bazı değişiklikler yapmamız gerekecek. Spor alanındaki (futbol ve diğer tüm branşlar) personellerin yanı sıra idari (sporcu olmayan) personellerle ilgili de bunu yapmamız gerekiyor.

Gerçekleştireceğimiz düzenlemeler Treball Department of the Generalitat de Catalunya’nın sporcu ve sporcu olmayan diğer kişilerle ilgili olarak alacağı karara yönelik olarak gerçekleştirilecektir. Temel olarak alacağımız tedbirler kapsamında çalışma günlerinin değiştirilmesi/azaltılması yönünde, ödenecek ücretlerde de bazı değişiklikler olacak. Kulüp bir an evvel adalet duygusu içerisinde ve mümkün olduğunca kulübün faaliyetlerini yürütebileceği seviyede bu süreci tamamlamak istiyor.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 2450