Corona sonrası basketboldaki önemler - BasketFaul.com

Corona sonrası basketboldaki önemler

27-04-20 11:01
Basketbola bu sezon devam edilme ihtimali az da olsa henüz Euroleague ve BSL için sonlandırma kararı alınmadı. Öte yandan henüz gizemleri çözülemeyen virüsün gelecek sezon başında dahi tehdidini üzerimizden ne kadar çekeceğini bilemiyoruz. 

Eğer risk tamamen ortadan kalkmadan basketbola dönecek olursak, korunma amaçlı olarak bir çok şey eskisinden farklı olacak.

Türkiye Spor Hekimleri Derneği bir açıklama yaparak gayet net şekilde "Öncelikli düşüncemiz, birey ve toplum sağlığının korunması adına COVID-19 pandemi sürecinde spor organizasyonlarının tekrar başlatılmasının doğru olmayacağı yönündedir." ifadesini kullandı. Dernek buna rağmen maçların oynanması durumunda virüsün bulaşma riskini azaltacak önlemleri de sıraladı. Hem derneğin hazırladığı rapor, hem de görüştüğümüz diğer spor hekimlerinin görüşleri doğrultusunda faydalı olacağına inandığımız önlemler paketini sunuyoruz.

* Sporculara ve aktivitede görev alan herkese COVID-19 tarama testi uygulanmalı, yalancı test sonuç ihtimaline karşı testlere düzenli aralıklarla devam edilmeli.
* Antrenmanlara bireysel olarak başlanmalı, her oyuncuya ayrı top verilmeli.
* Havlu, su şişesi gibi ortak kullanılma alışkanlıklarından kesinlikle kaçınılmalı.
* Sporcuların tedavi, masaj bantlama ve yara bakımı ihtiyaçlarının giderilmesinde genel hijyen kurallarına azami özen gösterilmeli.
* Risk tamamen ortadan kalkana kadar maçlar kesinlikle seyircisiz oynanmalı.
* 15 dakika yakın oturan kişiler arasında bulaşma ihtimali artığı için gerekirse takım iki soyunma odası kullanmalı.
* Benchte bitişik oturmak yerine arka sıralar ve gerekirse tribünün ilk sıraları kullanılmalı.
* Sevinç ve seramoni sırasında temas el içiyle değil, dirsekle sağlanmalı.
* Herkesin eline değdiği için bulaşıcılığa neden olabilecek toplar maç sırasında dezenfekte edilmeli ve bu amaçla birden çok top kullanılarak kenardakiler dezenfekte edilmeli.
* Salona girişlerde herkesin ateşi ölçülmeli.
* Oyuncuların ve takımdaki herkesin maçlar boyunca dışarıyla temasını ortadan kaldırmak için otellerde kalmaları ve eğer deplasman varsa da otobüs  kullanmaları önerilir.

* Otelde kalınıyorsa herkesin ayrı odalarda konaklaması sağlanmalı. 

* Serbest atışta topu öpme alışkandlığı olanlar bu alışkanlıklarından vazgeçecekler.

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4717