'Anadolu'dan kimse yeni Şehmuslar beklemesin' - BasketFaul.com

'Anadolu'dan kimse yeni Şehmuslar beklemesin'

05-05-20 13:47
NBA draftlarına katılma kararı veren Şehmus Hazer'in ilk antrenörü olan Tahir Gök ile EBBL'yi ve Şehmus'u konuştuk. Uzun yıllar basketbol oynadıktan sonra Batman Petrolspor'da antrenörlük yapan Gök, EBBL'nin kaldırılmasının hatalı  bir karar olduğunu belirtip, konunun yeniden değerlendirilmesini istedi.

Gök'ten pasajlar...

* EBBL Anadolu'ya ve özellikle Doğu'ya çok şey kattı. Basketbolun tabana yayılması, sponsor bulabilmemiz için çok önemliydi. Şimdi format değiştirildi ve EBBL bir aylık lig haline getirildi. Zaten kimse bu haliyle EBBL'yi lig olarak kabul etmiyor ve sonuçta elimiz zayıfladı. Gençler için bir gün EBBL takımında oynamak gibi bir hedef kalmayınca  altyapılara ilgi de çok azaldı. Açıkçası Anadolu'da basketbol son demlerini yaşıyor.

* EBBL maçları, oyuncunun ailesi, arkadaşları, altyapı oyuncuları ve basketbolsever Batmanlılar sayesinde doluyor, aileler çocuklarını basketbola vermek istiyorlardı.

* Şehmuz 14 yaşından itibaren bizim büyük takım ile antrenmanlara katılıyordu. 3. Lig'de oynarken Bandırma Kırmızı deplasmanına, kadroda olmamasına rağmen onuda götürdük. Amacım yetenekli gördüğüm Şehmus'u Bandırma gibi bir organizasyona geçip kendisini geliştirmesiydi.

* Şehmus'u maçtan önceki antrenmana alıp, Banvit'te antrenörlük yapan Ali Yıldırım'ın izlemesini sağladık.Sonra Ahmet Gürgen de izleyince Şehmus'u istediler ve ailesinden izin aldıktan sonra da Şehmus Bandırma'ya geldi.

* Şehmus'un kardeşi Mahmut da bizde oynuyordu ve EBBL sayesinde aldığı ekstra puanla şimdi Eskişehir BESYO'da oynuyor. O tarihte Şehmus'un dışında lig takımlarına üç oyuncu daha vermiştik ama artık o günler hayal oldu. Bana sorarsanız BSL ne kadar önemliyse, EBBL de o kadar önemli. Umarım hatadan vazgeçilir ve eski formatıyla EBBL yeniden oynatılmaya başlanır. Aksi halde Anadolu'dan yeni Şehmuslar ve basketbol sevgisinin yayılmasını kimse beklemesin. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6123