Bayraktar: Altyapı antrenmanlarının yüzde 20'si kondisyonerlere bırakılmalı - BasketFaul.com

Bayraktar: Altyapı antrenmanlarının yüzde 20'si kondisyonerlere bırakılmalı

16-05-20 13:30
Karşıyaka altyapı kuvvet ve kondisyon antrenörü Oldinç Bayraktar, Aytaç Kuru'nun söyleşi konuğu oldu. 

- Basketbolla 8 yaşında ailem sayesinde tanıştım. Küçük ve yıldız takımı Tuborg'ta, genç takımı ise Gelişim Koleji'nde oynadım.
- Basketbol oyunculuğunu bıraksam da bu işten kopmak istemedim. O yüzden de böyle bir pozisyonu tercih ettim.
- Bornova Becker, Bornova Belediye Spor ve Petkim'den sonra bu sezon da Pınar Karşıyaka altyapısında görev yapıyorum. Aynı zamanda bir stüdyom da var.
- Kondisyoner, sporcuları rekabet ettikleri branşa özel, yarışma takvimine göre yarışmalara hazırlayan ve fiziksel kapasitelerini en üst düzeye çıkarıp bu düzeyde tutmaya yardımcı olan eğitimli kişidir.
- Bu sezon Aydın Demirözü abimizin önderliğinde Basketbol Kondisyonerler Birliği kuruldu. Kendi içimizde de eğitim ve görevlerimiz var.
- Eskiden abilerimizden dinlediğimiz kadarı ile bilgi saklanırmış. Şuan yeni dönemde bilgi paylaşımı çok üst düzeyde.
- Bu işi bireysel yapmakla takımla beraber yapmanın arasında büyük fark var. İşin içine takım girince 12-14 sporcu giriyor ve başarı hedefi ile çalışıyorsunuz.
- Oyuncuyu inandırma konusunda bazen problemler yaşayabiliyoruz ama bu antrenörlükte de böyle. Yabancılar genelde kendi programlarını uygulamak istiyorlar. Zamanla onlarda sizi gordükçe ve programınıza inandıkça kendi programlarından vazgeçebiliyorlar.
- Bireysel coach seçimi yapılırken genelde iyi bir araştırma sonucu insanlar doğru insanı bulacaklardır diye düşünüyorum. Artık internet çağında bilgiye ve doğruya ulaşmak çok zor değil.
- Pandemi süreci sonrası, yeni sezona hazırlanırken uzun bir planlama yapma şansımız olacak diye düşünüyorum. Antrenmanlara başladığımız dönemde bir süre kontak olmaması önemli. Parke zemine de alışma süreci olacaktır. 
- Şuanda gerçekleştirilen online eğitimler var. Eğer tanıdığınız , bildiğiniz oyuncularla gerçekleştiriyorsanız bu amaca uygun olabilir. Kulüpte biz de online eğitimleri sürdürüyoruz. 
- Küçük yaş gruplarında önceliğimiz temel hareket kalıplarını öğretebilmek. Yan ekipmanlar ile destekleyici çalışmalar öneriyoruz. U14'e kadar bu planlamayı geliştirerek yapmaya gayret gösteriyoruz.
- Her antrenmanın %15-20'sini kondisyonere bırakılması gerektiğini anlatıyoruz. Küçük yaş gruplarında bu durum çok önemli.
- 14-16 yaş aralığı en değerli bölümlerden biri. Bazen oyuncular anı boy uzamaları yaşayabiliyorlar. Bu durum onların koordinatif becerilerini de yavaşlatabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir süreç.
- Halter çalışmanın boy uzamasını olumsuz etkilediği düşüncesini artık yavaş yavaş yıkıyoruz. Oyuncular ve aileler de daha bilinçli. Bilgiye dayalı ve kişiye özel çalışmalar ile zararı yok aksine faydası var. Kuvvet çalışmalarında akla gelen şeyler dumble, bar gibi ağırlıklar oluyor ama kendi vücut ağırlığı ile yapılan çalışmalar da çok değerli.
- Takım olgusu içinde 17-18 yaşında bir sporcu ile 27-28 yaşındaki bir sporcuyu aynı kefeye koymamak gerek. Gençlerin entegrasyonunda altyapıdan gelen planı bozmadan çalışmak gerek.
- Altyapıda bir sporcu doğru beslenip yeterli şekilde uykusunu alabiliyorsa, takviye destek ürünlerine ihtiyacı kalmaz.

- Her iyi sıçrayan ve smaç vuran oyuncu atlet değildir. Hızlanma, yavaşlama, sürat, reaksiyon ve yön değiştirme gibi kavramların birleştiği sporculara atlet demek daha doğru olur. 

Yorumlar Okunma: 3412