Koralp Türk: Üniversiteye de Amerika'da devam edeceğim - BasketFaul.com

Koralp Türk: Üniversiteye de Amerika'da devam edeceğim

17-05-20 13:47
Amerika'da Mount Carmel Lisesi'nde eğitimini ve basketbol yaşamını sürdüren Koralp Türk, Aytaç Kuru'nun instagram konuğu oldu.

- 6-7 yaşlarımda babamın da sporcu olması sebebi ile öncelikle voleybol oynayarak sporla tanıştım. Arkas'ta voleybol oynadım.
- 8 yaşında basketbola başladım. Gediz Üniversitesi spor kulübünde başladım. Minik yaşımı orada oynadım.
- O senenin sonunda milli takım seçmelerinde Anadolu Efes kulübünden Cenk Yıldırım benimle temasa geçti. Ailemle de tanıştı ve bizi İstanbul'a davet etti.
- İzmir'den İstanbul'a ailem ile beraber gittik. Orada kulüp evinde kalmaktansa ailemle olmayı tercih ettim. Bunun da avantajlarını yaşadım.
- Anadolu Efes ile gittiğim ilk şampiyona, 1 yaş küçükken Küçük Erkek Türkiye Şampiyonası idi. Ankara'da şampiyon olmayı başarmıştık.
- Efes'te tesisler ve imkanlar çok daha profesyonel seviyede. Dolayısı ile İstanbul'a gittiğimde daha ciddi bir ortamda çok sayıda özel antrenman yapma şansı da buldum.
- İstanbul'da ilk iki seneyi Doğa Koleji'nde geçirdim. Sonrasında kulüp Okyanus Koleji ile anlaşınca, lise 1'i orada okudum.
- Yıldızlar Türkiye Şampiyonasına kadar geçen sürede, biraz daha kilo verip sıkılaştım. Daha çok 4 numaraya doğru evrilmeye çalıştım. Şutumu geliştirdim ve bu şampiyonada çok daha efektif olduğunu düşünüyorum.
- Amerika'da basketbol oynamayı her zaman istiyordum. Oradaki seviyeyi görüp, orada da kendimi denemek istiyordum.
- Yıldızlar Şampiyonası sonrası teklif de gelince Anadolu Efes ile görüşüp, onların da onayını alıp Amerika'ya gittim. Türkiye'de ki evim her zaman Efes.
- Üniversite, liseye nazaran çok daha profesyonel bir ortam. Ben buradaki adaptasyon sürecini lisede atlatmak için bu yaşta gelmek istedim. 
- Baltimore eyaletinde Mount Carmel okuluna gidiyorum. Bu sene lise son sınıf okuyacağım.
- Burada daha basit bir basketbol var. Karmaşıklıktan uzak ama tempo çok yüksek ve atletizm çok ön planda.
- Ben, okulumuzda bulunan bir Amerikan futbolu coachunun ailesi ile beraber yaşıyorum. Benimle aynı yaşta bir oğlu da var aynı zamanda sınıf arkadaşım.
- Sabah antrenmanım yoksa genelde 06.30 da uyanıyorum. Antrenman varsa sabah 04.30 da uyanıyorum. Dersler 07.50'de başlıyor ve öğlen 14.30'a kadar okul var. 
- Okulda ingilizce ve tarih dersi zorunlu. Katolik okulu olduğundan din dersi de zorunlu. Ayrıca matematik ve spor sağlığı dersleri de görüyorum.
- Gelecek sene liseyi tamamladıktan sonra, üniveriste hayatımı da Amerika'da geçirmek istiyorum. Üniversiteler ile görüşmelere başladık bile. Spor sağlığı ya da işletme okuma planım var.
- Burada oynadığım lig genelde 14-19 arası yaşlardan oluşuyor. 14-15 yaşlar henüz küçük olduklarından çok süre alamıyorlar tabii.
- Şuan takımın en iyi oyuncularından biriyim. Buraya gelirken de bunun bilincindeydim. 
- Burada kurallar gereğince oyuncuya maaş ya da harçlık adı altında bir para ödenmiyor. Okul, aileye bana bakmaları için bir miktar para ödüyor. Ayrıca okul ihtiyaçlarım da karşılanıyor.

- Beraber oynadığım arkadaşlarımdan bir beş yapmam gerekirse;
• Ozan Yılmaz 
• Hasan Efe Uzun
• Batın Tuna
• Koralp Türk 

• Adem Bona derim. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3972