Ataman'ın satın aldığı kulüp için Serie A olasılığı - BasketFaul.com

Ataman'ın satın aldığı kulüp için Serie A olasılığı

14-07-20 13:58
Ergin Ataman, Torino Basket’i kimlerle ortaklaşa satın aldı? Takım gelecek sezon İtalya Serie A’da mücadele edecek mi?

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, dün (13 Temmuz) itibarıyla İtalya Legabasket Serie B’deki Torino takımını satın aldığını açıklamıştı. Fanatik’ten Gökhan German, bu projenin detaylarını haberinde açıkladı.

German’ın haberine göre Dinamo Sassari’nin ve aynı zamanda Torino’nun da sahibi olan, Ergin Ataman’ın yakın arkadaşı Stefano Sardara, Birinci Lig’de bir kişinin sadece bir takımın sahibi olabileceğinden ötürü Ataman’a teklifte bulundu ve deneyimli koç iki ortağıyla beraber kulübü satın aldı.

Ortaklardan birinin Possiblesft şirketinin sahibi olan Okan Can Yantır olduğu öğrenildi. Ancak bu şirketi milli futbolcu Arda Turan’la beraber kurduğu fakat Ergin Ataman’a firmayla değil, şahsen ortak olduğu bilgisi de haberde yer aldı.

Projenin diğer ortağının da bir Türk yatırımcı olduğu ancak adının henüz açıklanmadığı belirtiliyor.

Vanoli Cremona’nın kulüp faaliyetlerini durdurması gerekçesiyle 2. Lig’den bir takım daha alma ihtiyacı doğan Legabasket yönetimi Reale Mutua Torino’ya bir teklif yaptığını ve 30 Temmuz’a kadar kararlarını bildirmesi durumunda Ergin Ataman’ın yeni sahipleri arasında bulunduğu kulübü lige alacağını açıkladı.

Ataman ise bu konu hakkında şunları söylemişti:

“Bu kararı biz vereceğiz. Sardara ile yaptığımız anlaşmaya göre takım Serie A’da yer alırsa yüzde 100’lük hissesi bizim olacak. 2. Lig’de yer alırsa yüzde 50’lik kısmı satın alacağız ama zaman daraldı. Bir de takımın tamamını satın alırsak hisse devri için İtalya’ya gitmemiz gerekiyor. Ama İtalya hükûmeti salgın nedeniyle hala Türkleri ülkeye almıyor. Yani uçuş yok. Bugüne kadar beklememizin nedeni buydu. İtalya konsolosluğu ile görüşüyoruz. Bir çözüm bulursak ve Legabasket’te yer almaya karar verirsek gidip yüzde yüz hisseyi devralacağız. Ama İtalya’ya gidemezsek, takım ikinci ligde mücadele edecek. Ama Torino’nun Wild Card’ı mevcut ve bu yıl derece yapamasak bile gelecek sezon takım Legabasket’te mücadele edecek.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 2829