Genç yıldızın ciddi sakatlığı - BasketFaul.com

Genç yıldızın ciddi sakatlığı

08-08-20 18:30
WNBA takımlarından New York Liberty’nin bu sezonun Draft’inde ilk sıradan seçtiği ve kendisinden çok şey beklenen yıldız oyuncu Sabrina Ionescu üçüncü maçında Atlanta Dream’e karşı, devrenin bitimine dakikalar kala ayak bileğini burktu ve maçı terk etmek zorunda kaldı. Aslında bu maçın iki çaylak oyuncunun bir düellosu şeklinde geçmesi bekleniyordu. (Atlanta’nın çaylağı Chennedy Carter da henüz çok erken olmasına karşın Rookie of the Year adaylarından biri).

Kendi sahasından bir fast break’le karşı sahaya geçerken yanlışlıkla Betnijah Laney’in ayağına basarak ayak bileğini burkan Sabrina’nın maç sonrası çekilen röntgenleri pek iç açıcı değil! 3. derece bir burkulma ameliyat gerektirmese de uzun bir tedavi süresini zorunlu kılacak. Yine de moralini yüksek tutan Sabrina “ilk sezonumun başında bu kadar erken sakatlanmayı beklemiyordum ama tedavi sürecine başlamak için sabırsızlanıyorum, bu da bir mücadele ve bunu kazanacağım” şeklinde bir açıklama ile moralini yüksek olduğunu gösterdi.

Ionescu önceki gün WNBA maçlarının oynandığı Bradenton-Florida’daki IMG tesislerini terkederek, ayak ve bilek uzmanlarıyla görüşmek için Florida’dan New York’a uçtu. Bakalım sonuç ne olacak? Ayak bileği bağı tamamen yırtıldığı için işi kolay değil ve kendisine acil şifalar diliyoruz. Bu arada, Liberty’nin işinin kolay olmadığını ve oynadığı ilk 5 maçın hepsini kaybettikten sonra Cuma gecesi Washington Mystic’i 74-66 yenerek ilk galibiyetini alabildiğini belirtelim.

Sabrina Ionescu Kimdir?

Sabrina Ionescu Aralık 6, 1997de Walnut Creek, Kalifornia’da doğdu. Babası Dan Ionescu 1989da komunist Romanya’dan kaçarak ABD’ye gelmişti. Sabrina’nın ağabeyi ve annesinin ABD’ye geliş planları ise oldukça gecikecek ve 1995 yılını bulacaktı. Baba Dan, akrabalarının da olduğu Kuzey Kalifornia’da limusin sevisine başladı ve kısa sürede başarılı oldu. Sabrina basketbol topuyla ilk kez 3 yaşında tanıştı. Ortaokulunda kız basketbol takımı olmadığından erkek takımı ile oynama isteği ise okul yönetimi tarafından kabul edilmedi. Hatta okul yönetimi kendisine ve ailesine -kelimesi kelimesine- “bebekleriyle oynama” tavsiyesinde bulunmuş!

Sabrina’nın yıldızı Miramonte Lisesinde parlamaya başladı ve son senesinde okulunu Eyalet Şampiyonluk maçına taşıdı ancak finalde Chaminade Lisesi’ne kaybederlerken 24 sayı, 10 asist ve 10 ribaund ile oynadı.

Sabrina liseden mezun olurken takımının 128 maçta 119 galibiyet almasının baş nedeniydi. Üniversiteler arasında çok rağbette olduğunu söylememize gerek yok sanırım ve sonuçta o, Oregon’I seçti. Oregon’da başarıdan başarıya koştu ve bu satırlara sığmayacak müthiş maçlar oynadı, performanslar sergiledi. Müthiş istatistiklerinin detayına girmeden, üniversite eğitimi sırasında NCAA tarihinin ilk 2,000 sayıyı (2,562), 1,000 asisti (1,091) ve 1,000 ribaundu (1,040) geçen kadın oyuncusu olduğunu söylemekle yetinelim. 14 Nisan 2020’da ABD’deki üniversite oyuncuları arasında en başarılı kadın sporcu seçilerek Honda Spor Ödülü’nü aldı.

Oregon Üniversitesi’ndeki kariyerini 18.0 sayı, 7.7 asist ve 7.3 ribaund ortalamaları ile tamamlayan genç yıldız, beklenildiği gibi WNBA 2020 Draft’inde New York Liberty tarafından birinci oyuncu olarak seçildi. İlk maçına 25 Temmuz’da çıkan Ionescu biraz bocalasa da ikinci maçında Dallas Wings’e karşı patladı ve maçı 34 dakikada 33 sayı, 7 asist ve 7 ribaund ile tamamladı.

Basketfaul'un notu: WNBA'i sayfamıza aktarmadığımızı bilmeyen Amerika'da yaşayan bir arkadaşımız yukarıda gördüğünüz yazıyı ulaştırdı. Emeğinin heba olmaması için bir defalık kararımızı dondurup yayınladık...  

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3622