'Benim karşılaştığım zorlukları oğlum yaşamasın' - BasketFaul.com

'Benim karşılaştığım zorlukları oğlum yaşamasın'

15-08-20 18:57
Cenk Paydaş (okla işaretli), Hakan Yavuz'un antrenörlüğünü yaptığı Efes yıldız takımında (Soldaki fotoğraf), Oğlu Selimcan Paydaş (Sağdaki fotoğraf)
 
(oklaYıllardır konuşur dururuz, bu ülkede eğitimine devam ederken aynı zamanda basketbol oynamamın zorluklarını... Hatta imkansızlığını... 

Değişen bir şey var mı? Yok... 

Çocuklar henüz 17-18 yaşındayken bir yol ayrımı ile karşılaşır... Ya basketbol oynayacaklardır, ya da basketbolu bırakıp eğitimlerine ağırlık vereceklerdir... Ya da devam zorunluluğu olmayan ancak mezun olunduğunda iş bulmanın çok zor olduğu bölümlere gideceklerdir.

Bu konu açıldığında da hepimiz eğitimle sporun bir arada yürütülebildiği Amerika'yı örnek gösterip, altyapılarda kulüplerin değil, okulla takımlarının yarışmasını savunuruz...

Tabii ki bu hiçbirimizin, gerçekleşmesine ihtimal vermediği bir proje...

Lisedeki son üç yılını Amerika'da okuma kararı veren Anadolu Efes altyapısından Selimcan Paydaş'ın babası ile konuştuk... Cenk Paydaş bir veli olmasının ötesinde yukarıda anlatmaya çalıştığımız sorunları yaşamış, eski bir basketbolcu...

Lafı uzatmadan sözü Cenk Paydaş'a bırakalım...
* Selimcan bize gelip eğitimine ve basketbola Amerika'da devam etmek istediğini söyleyince karşı çıkamadık. Tek çocuğumuz olarak ondan ayrılmak elbette kolay olmayacak ama onun iyiliği için kabul ettik.
* Ben Efes'in altyapısında Ufuk Sarıca, Gökhan Güneylerle birlikte oynadım, antrenörümüz Hakan Yavus idi. Genç takımda son yılımda evimize yakın olduğu için de Fenerbahçe'ye geçtim. Derslerim iyiydi ancak Türkiye'de basketbolla birlikte iyi bir eğitimi sürdürmenin imkansızlığı ile karşılaşınca basketbolu bıraktım, diş doktoru oldum.
* Selimcan Türkiye'de kalmış olsa en azından üniversite seviyesinde bir yol ayrımına gelecek. Ya basketbol oynayacak, ya okuyacak. Bunun ikisinin birden aynı zamanda hakkını vermek mümkün değil. Lisede bile İstanbul'un şartlardan zorlanıyor çünkü günde 3-4 saati okul ve antrenmanlar için yollarda geçiyor. Eşimin işini bırakıp, Selimcan'ın şoförlüğünü üstlenmesi dahi sorunu çözmeye yetmedi.
* Dersleri oldukça iyi olan Selimcan Connecticut'ta Taft Lisesi'nden iyi bir burs kazandı ve Çarşamba günü onu Amerika'ya götüreceğiz. Kalacağı yer de kampüsün içinde olduğu için eğitimini sürdürürken, düzenli antrenman da yapabilecek. Aynı şekilde üniversite çağına geldiğinde de bir aksilik olmamışsa eğitimle basketbolu bir arada götürecek. Sonuçta bizim 18 yaşında geldiğimiz yol ayrımına o 23 yaşında gelecek ve sonrasında bir karar verecek. Profesyonel basketbol mu, mesleğiyle ilgili bir iş mi?
* En büyük idealim bir gün Anadolu Efes A Takımı'nın formasını giymekti, nasip olmadı. İnşallah Selimcan bunu başarır, Anadolu Efes A Takım formasını giyer. Bu olmasa da cebinde iyi bir diploma ile döneceğini bilmemiz, bizi her zaman rahatlatacak.

Selimcan Paydaş (Forma no 10)

 

Yorumlar Okunma: 6965