Efe Yurtlu artık Bulgaristan Milli Takımı'nda - BasketFaul.com

Efe Yurtlu artık Bulgaristan Milli Takımı'nda

16-08-20 21:27
Altyapılarda oynarken büyük gelecek vaad eden ancak Efe Yurtlu (2001, 2.08), annesinin Bulgaristan doğumlu olması sayesinde çifte vatandaşlık hakkından yararlanarak Bulgaristan U20 Milli Takımı'nda oynamaya başladı.

Yurtlu, Anadolu Efes, Bahçelievler, İzmir Gençlik altyapılarından sonra EBBL'de Bahçelievler ve İzmir Ege Üniversitesi formaları giydi, son sezon Karşıyaka Belediyesi ile TB2L'de 22 maçta 347 sayı ile toplamda ikinci, ortalamada 15.7 ile dokuzuncu sırayı aldı. 

2016'da Avrupa üçüncüsü olan U16 Milli Takımı'nda yer alan Efe Yurtlu, Bulgaristan Federasyonu'ndan teklif aldı ve TBF'nin verdiği izinle Bulgaristan Milli Takım formasını giydi.

Bulgaristan'da yapılan kamp sırasında U18 Milli Takımı'na karşı U20 Milli Takımı'nda mücadele eden Yurtlu takımının kazandığı karşılaşmalarda 16 ve 25 sayı attı. Yurtlu'nun Bulgaristan A Milli Takım aday kadrosuna da davet edilmesi bekleniyor.

Efe Yurtlu'nun antrenör olan babası Coşkun Yurtlu, "Efe Türkiye'de hak ettiği değeri maalesef göremedi. Ayrıca antrenörler, 3 numara özelliklerine karşın sadece maç kazanmak amacıyla onu 5 numara oynatıp gelişimi açısından bize göre yanlış karar verdiler." dedi. Efe Yurtlu ise, "Bulgaristan'da saygı gördüğümü hissetmek beni mutlu etti. Umarım A Milli Takım'da da yer alırım." diye konuştu.

Efe Yurtlu'nun önümüzdeki sezon hangi ülkeden ve hangi takımda oynayacağı ise henüz belli olmadı.

Basketfaul'un notu: Yıllar önce Efe ile ilgili bir haberin altına, "Kariyer planlamasında kendisinin, ailesinin, menajerinin, kulüplerin, federasyonun hataları olabilir. Böyle bir potansiyeli kazanmaya çalışmalıyız." mealinde not düşmüştük. Türk Milli Takımlarında oynayabilecek bir oyuncu, Bulgaristan Milli Takım formasıyla karşımıza çıkıyorsa bunda çok kişinin hatası olmalı. Problemler, çözülmek içindir... "Sen haklıydın, ben haklıydım" demekle bir yere varılmadığını gördük. Çifte vatandaşlıklardan, devşirmelerden en fazla yararlanan bir ülke olarak, Efe'nin aldığı karara bizim de saygı göstermemiz gerekiyor.

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 8968