Cenk Akyol'dan veda - BasketFaul.com

Cenk Akyol'dan veda

17-08-20 18:13
Cenk Akyol 25 yıl sonra parkelerden ayrıldı ve basketbolu bıraktı. Efes Pilsen altyapısından yetişen, daha sonra bu kulübün A Takımı'nda yer alan, Galatasaray, Avellino, Beşiktaş ve Acıbadem Üniversitesi'nde oynayan Akyol (1987) son olarak Sigortam.net İTÜ ile BSL'de mücadele etti.

Kısa bir söyleşi yaptığımız Cenk Akyol'dan pasajlar...
* Bir yerde tamam demek gerekiyordu. Ben de o zamanın geldiğini düşündüğüm için basketbolu bırakma kararı aldım. 
* Filmi geriye sarsak Avellino'dan Efes'e dönmeyip İtalya'da kalırdım. Türkiye'de gerek kulüp takımlarıyla, gerek Milli Takım'la çok iyi yıllarım oldu ancak en fazla keyfi Avellino'da oynarken aldım. Bana o kadar güzel değer verdiler ki elim kırılıp 4 hafta sahalardan uzak kaldıktan sonra ilk maçta güvenlerini ortaya koyup ilk beşte başlattılar.
* Avellino İtalya'da orta sıralarda bir takımdı, Efes ise Avrupa'nın en iyilerinden biri ama bireysel olarak Avellino'da aldığım rol beni çok mutlu etmişti.
* Ergin Ataman'ın en büyük hüneri, oyuncusundan maksimum verimi alabilmek için uyguladığı yöntemler. Onun başarısında en önemli konu oyuncularının performansını ortaya çıkarma becerisi.
* Avellino'daki koçum Cesare Pancotto'nun da bende başka bir yeri var. En iyi sezonumda onun büyük yardımlarını gördüm.
* Son yıllarımda herkesin beklentilerini karşılamaya çalışmak bana ağır geldi. Bir maç bittiğinde ben bireysel performansımdan memnunken, yani iyi oynamışken daha farklı beklentiler beni yordu.
* Bundan sonra ne yapacağım konusunda bir kararım yok. Antrenör olarak A kategorisi lisansına sahibim ama şu an sadece dinlenmek ve oğlum Pamir'le zaman geçirmek istiyorum. Sonrasını ben de bilmiyorum.

Necip Kapanlı'nın notu: Umarım Cenk bir şekilde basketbolun içinde kalır ve özellikle yeni basketbolcuların yetişmesine yardım eder. Takım çalıştırmasa dahi, şut doktoru olarak gençlere doğru mekanik kazandırması dahi büyük kazanç sağlayacaktır. Tanıdıkça daha fazla sevdiğim Cenk'e yapmış oldukları için teşekkür ediyor ve bundan sonrası için de başarılar diliyorum. 

Yorumlar Okunma: 6720