Selimcan Amerika yolcusu (En iyi kulüp ve en iyi okuldaydım ama...) - BasketFaul.com

Selimcan Amerika yolcusu (En iyi kulüp ve en iyi okuldaydım ama...)

18-08-20 13:23
Basketbolla birlikte eğitimini Amerika'da sürdürmeye karar veren, 3 yıl sonra liseyi bitirdikten sonra kariyerine NCAA'de devam etmenin planlarını yapan Selimcan Paydaş'ın, eski bir basketbolcu olan babası ile yaptığımız söyleşi (Buraya tıklayın) ilgi görmüştü. Baba Cenk Paydaş, Türkiye'de basketbolla eğitimin birlikte yürümesinin imkansızlığına değinmiş, doktor olabilmek için basketbolu erken bırakmak zorunda kaldığını söylemişti...

Bu defa sayfamıza Çarşamba günü Amerika'ya gidecek olan Selimcan'ı konuk ettik... Söz onda...

* Türkiye'nin en iyi kulübü olan Anadolu Efes'te oynarken, Türkiye'nin en iyi okullarından olan Hisar'da eğitimimi sürdürmeye çalıştım ve ikisini bir arada götürmenin imkansızlığını gördüm.
* Sabah saat 6'da başlayacak antrenman için 5'te uyanıp yola çıkmak... Saat 8'de okulda olmak... Dersler bittikten sonra eve gelip saat 17:00 veya 20:00'de başlayacak antrenman için yeniden hazırlanmak... Yolda giderken ders çalışmak ve çoğu kez 4-5 saat uyuyabilmek... Oldukça zor bir hayattı...
* Eğitimden de vazgeçmeyerek bu şekilde devam edemeyeceğimi anlayınca Amerika'yı araştırmaya başladım ve Taft School'da karar kıldım. Okul bana iyi bir burs verdi, ayrıca basketbol koçuyla da defalarca konuştum ve Taft'ın iyi bir seçenek olduğunu gördüm.
* Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye de Amerika'da devam edeceğim ve NCAA'de oynayacağım. Tabii ki NBA gibi büyük hayallerim var ama hiçbir şekilde eğitimden ödün vermeyeceğim. Basketbolcu olarak hayallerime ulaşsam dahi, bıraktıktan sonra yapabileceğim bir mesleğimin olmasını isterim.
* Türkiye'de birçok sporcu benim yaşadığım zorluklar içinde lise biterken yol ayrımına geliyor ve spor ile eğitimden birini seçmek durumunda kalıyor. Ben Amerika'da ikisini birlikte götürme şansına sahip olacağım.
* Bizim ülkemizde de altyapı kategorilerinde sporun okul bazında yapılması, belki yaz aylarında kulüp faaliyetlerinin olması gerekiyor.

* Amerika ile ilgilenen kardeşlerime bazı önerilerde bulunabilirim çünkü bu konuyu 2 yıldır çok iyi araştırdım. İsteyenler bana instagramdan ulaşabilirler... 

Yorumlar Okunma: 5871