Kondisyoner Ertan Bedir'in olağanüstü süreçle ilgili öneri ve uyarıları - BasketFaul.com

Kondisyoner Ertan Bedir'in olağanüstü süreçle ilgili öneri ve uyarıları

18-08-20 17:27
Pandemi nedeniyle sporda bütün ritmler değişti... Bunların en önemlisi de kondisyonla ilgili çalışmalar... 

Normalde Haziran ayında sezon bittiğinde özellikle lig takımlarında kondisyonerler oyunculara program verir ve yeni sezona mümkün olduğu kadar hazır gelmesi sağlanırdı. 

Şimdi ise sezon içinde haftada 4-5 gün antrenman, genelde 1 maç yapan oyuncular, Mart ayı ortalarından itibaren bütün rutinlerini kaybetti. Kondisyoneri olan lig takımları bu süre içinde, özellikle ev ortamında yapılabilecek hareketleri zoom programı üzerinden oyuncularına uygulatmaya çalıştı. Çevresinde spor yapılabilecek alanlar olanlar daha şanslıydı. Sonuçta yaşanan sürece bağlı olarak aynı takımda bazı oyuncular iyi, bazıları ise oldukça kötü durumda sezona başlayacak. 

Takım antrenmanlarının ne zaman başlayacağı hala belirsiz olan altyapılarda ise kondisyon konusu çok daha önemli. Başlarında profesyonel bir kondisyoner yoksa, yanlış uygulamalar sonucunda sakatlık olasılıkları daha fazla...

Bize göre bu sezon kondisyonerlerin önemi çok daha arttı. Biz de deneyimli kondisyonerlerden, Darüşşafaka Tekfen'ten Ertan Bedir'e yukarıdaki yorumlarımızın ışığı altında sorular yönelttik ve şu yanıtları aldık...

* Normalde hazırlık süreci 6-7 haftadır. Oyuncular 6 aydır rutinlerinden çıktıkları için bu süre 10-15 gün daha uzatılmalıdır. Oyuncuların mutlaka koordinasyon, kuvvet, kas hafızası, balans konularında kayıpları oldu. Onları yeniden eski seviyelerine getirmek için daha sabırlı olmalıyız, aksi halde sakatlıklarla karşılaşabiliriz.

* Kaybedilmiş fiziksel alışkanlıkların dışında mental olarak da farklılıklar var. Uyku düzeni değişti, çoğu oyuncu gece yerine gündüz uyudu. Beslenme alışkanlıkları da değişti. Bütün bunlar kondisyon için etkenler.

* Kondisyonun istenen düzeye gelmesi süreç işi... Özellikle iyi durumda gelmeyen oyuncular için kondisyon süreci 5-7 hafta değil, belki 7-9 hafta olarak kabul edilmeli.

* Oyuncular yeni sezon için pandemi sırasında yapabildiklerine göre birbirlerinden çok farklı durumlarda gelebilirler. Bu nedenle detaylı testler yapılmalı ve bunun ışığı altında hazırlanacak programlarla sakatlık riski minimize edilmeli. FMS testi, postur analizi her 10 günde bir tekrarlanmalı. 

* Altyapılarda  detaylı ayak analizi, bacak boyu uzunlukları, omurga değerlendirmesi, denge değerlendirmesi, genel esneklik, mobilite, FMS testi, postur analizi uygulanmalı ve kondisyon çalışmasında oyuncuya özel çalışmalara özen gösterilmeli.

* Sezon mutlaka bireysel antrenmanlarla başlamalı, oyuncular hazır olduktan sonra takım antrenmanlarına geçilmeli.

* Altyapılarda kondisyoneri olmayan takımlarda koçların uygulayabileceği basit ve para harcamadan yapılabilecek testler var. Ayrıca Kondisyonerler Birliği ile temas ederlerse kendilerine yardımcı olunur. 

* Şurası muhakkak ki geçmişteki programları aynen uygulamak, 6 aydır ritmini kaybeden oyuncular için mümkün değil. Bu süreçte genel olarak koçlar, kondisyonerlerle daha fazla iletişim içinde olmalı. 

Yorumlar Okunma: 2596