Karabulut: Yola geçici heveslerle çıkmadık - BasketFaul.com

Karabulut: Yola geçici heveslerle çıkmadık

23-09-20 09:22
TBL'de artık takımlarımızın hazırlıklarının son aşamasına geldik diyebiliriz. Haftaya TBL Federasyon Kupasıyla resmi sezonu açmış olacağız. Sezon başlamadan önce Bornova Belediyesi Genel Menajeri Çağlar Karabulut ile bir araya geldik. Kendisiyle sadece kadro yapısıyla ilgili olarak değil, daralan ekonomimiz karşısında takımların yaşadıkları sıkıntıları da konuştuk. 

Bornova Belediyesi'ni TB2L'den itibaren yakından takip etme şansım oldu. Kimseden hiçbir zaman sadece hedef en yukarı Avrupa, kupalar...vs şeklinde iddia duymadım. Elbette verilen emeklerin karşılığının alınması ve her sezon bir adım daha ileriye atmayı çok istiyorlar. Ama buradaki ana hedef ciddi bir altyapı oluşturmak, kendi yetiştirdikleri oyuncularla oynamak ve Türk basketboluna kazandırmak. Bu gerçekten de kaybettiğimiz Bandırma'yı düşünecek olursak çok umutlandıran bir adım. Ve yakından kendilerini takip eden biri olarak her sene bu anlamda ne kadar iyi işler ortaya koyduklarını da gördüğümü belirtmek isterim. 
 

"Büyük hedefler, geçici heveslerle yola çıkan bir kulüp değiliz. Doğru planlama yapılmadan BSL'ye çıkıldığında bir kaç seneye yok olunuyor. Bunları daha önce Bornova yaşadı. Kuracağımız sağlıklı ve düzgün organizasyonla altyapıya ağırlık verip kalıcı olmak istiyoruz. Benim burada 6. senem. Her sene bulunduğumuz ligin en küçük bütçelerine sahip olduk. Ama verdiğimiz kararlar hep doğru oldu. Önceki antrenörümüz Zafer Aktaş idi, şimdi ise Faruk Beşok ile çalışıyoruz. İkisinin de kulübümüze kattıkları şeyler çok değerli. Bu kadar doğru işin ardından da kimseye de bu kadar küçük bütçelerle bunları yaptığımızı da inandıramıyoruz. Ama bu sezon da oyuncu bütçemiz geçen sezonla ile aynı.  

Burada büyük bir tesisleşme var. Elimizde böyle güzel imkanlar varken buralar değerlendirmek istiyoruz. Herkesin diline pelesenk olmuş A takıma oyuncu çıkarmayı gerçekten başarmayı istiyoruz. Başka da öncelikli bir hedefim yok. İlla BSL, Avrupa olsun gibi hedefe ihtiyaç duymuyorum. Önce buranın kalıcı olması lazım. Burada hem basketbol yaşatmak için hem buradaki yeteneklerimizi keşfetmek için hem de pek çok insanın gelir kaynağı burası, bunu ellerinden almamak için.  

Bizim en büyük avantajımız sporun içinden gelen bir Belediye Başkanımızın olmasıdır. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 2009-2010 yılında Bornova Bld BSL'deyken kulüp başkanlığı yapıyordu. Pandemi sürecinde oyuncularımızın, çalışanlarımızın mağdur olmaması için uğraşan ve yapılan ödemelerde desteği büyük olan bizim için çok değerli bir isim. Şu anki kulüp başkanımız Hasan Yerekar ise 2009-10 döneminde 2. Başkan olarak çalışıyordu. O süreçleri çok iyi bildikleri için bize her türlü konuda gerçek anlamda çok yardım ve destekleri oldular. Kendilerine de bir kez de buradan verdikleri destekleri için çok teşekkür ederim." 

 


Karabulut, A takım Genel Menajeri olsa da altyapıyı asla bırakmamış. Şu anda da altyapıyla da en az A takım kadar mesai harcadığını söyledi. 

 

“Karşıyaka altyapısından çıkan biriyim. Değerli bir altyapı oluşumunun içinden geldiğim için duruma iyi hakim olduğumu düşünüyorum. Buradaki oyuncuların her şeyiyle birebir ben ilgilenip takip ediyorum. Karşıyaka diye bir gerçek var bu şehirde. Onlar varken de biz Süper Lige çıkalım diyen bir taraftar grubumuzun olduğu bir takım değiliz. Bu yüzden bizim asıl hedefimiz oyuncu yetiştirip, yetiştirdiğimiz oyuncularla mücadele eden takım olma isteğimiz var. Zaten bu konuda Belediye Başkanımız da benimle aynı düşünüyor, kendisi, Hocam biz belediyeyiz. Öncelikle yetiştiren sonra yarıştıran bir kulüp olmalıyız, demişti.” 
 
Bu sene her anlamda daha önce yaşanmamış bir sezon olacağı pek çok dile getirilmişti. Karabulu ise sezon öncesi hazırlıklarında yaşanan bu sürecin etkilerini epey hissedildiğini tereddütsüz dile getirdi. Hem oyuncuların performansları hem de kulüplerin ekonomik durumları bu durumdan öncelikli olarak etkilendiğini söyleyerek şöyle devam etti:  
 

“Sezona biz de istediğimiz gibi hazırlanamadık. Diğer takımları etkilediği kadar bizi de etkiledi. Oyuncular uzun süreli bir uzak kalma sonrasında çalışmaya başladılar. Bu onların performansını oldukça etkiledi. Katıldığımız turnuvalarda gözlemlediğim şey performans eksikliği diyebilirim. Ama transfer pazarı için kendi adıma konuşacak olursam çok da etkiendiğini düşünmüyorum. Ama bizim bu süreçte şöyle bir avatajımız oldu. Bu durum hatta sizin sitede de yer almıştı. Pandemi sürecinde tüm ödemelerimizi eksiksiz yapan sayılı kulüplerden biri olmamız normalde belki almamızın zor olduğu oyuncuları almamızı sağladı diyebilirim.
 

Şu an herkes bir alışma sürecinde. Nasıl oynanacak, nasıl sürekliliği sağlanacak diye düşünülüyor. Herkes performans olarak daha ileriyi hedeflemektense sakatlanmamayı odaklanmış durumda. Bizim de önceliğimiz aynı şey. Çünkü oyuncuların hiçbiri 5-6 ay boyunca aktif çalışamadıkları bir süreçten çıktılar. Her zaman önceliğimiz bu anlamda sağlık oluyor.“ 
 
Geçen sezon TBL’de izlediğimiz Bornova, mücadeleyi son ana kadar bırakmayan, pes etmeyen bir takımdı. Hatta pek çok yüksek bütçeli ve BSL hedefiyle yola çıkan takımlar karşısında önemli galibiyetler elde etmişti 
 

“Bornova’yı yine savaşan mücadele eden vazgeçmeyen ve çok ciddi bütçeler harcayarak üst lig hedefleyen takımları zorlayacak bir takım olarak izleyeceğiz. 
 
Bu sezon çok dengeli bir şekilde takımlar kuruldu. Şu an için bir şey söylemek birini favori göstermek çok zor. Ama tüm bunların yanında sezonun nasıl ne şekilde ilerleyip tamamlayacağımızı pandeminin şiddeti gösterecektir.  Ekonomik olarak da zor zamanlar geçirdiğimiz bu süreçte mali yükümlülüklerini de yerine getirmeyi başaran kulüplerimiz ayakta kalabilecek. Oyuncuların, takımın performansı kadar doğru organizasyon yapısı farkının bu sezon ortaya çıkacağını düşünüyorum.” 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4094