Fethiye'nin tarihi günü (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Fethiye'nin tarihi günü (Efe Can Önal)

17-10-20 17:07

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Ligi 4.hafta mücadelesinde Lokman Hekim Fethiye Belediyesi, evinde ağırladığı Galatasaray’ı uzatma sonucunda mağlup ederek tarihindeki ilk Süper Lig galibiyetine ulaştı. 82-82 biten normal sürenin ardından ev sahibi ekip uzatmada sayı yemeden galip ayrılan taraf oldu (91-82) 


Fethiye açık alanda etkili - Galatasaray üçlüklerle başladı ikiliklerle bitirdi 

Maça hızlı hücumlardan bulduğu sayılarla ve atletizm avantajını kullanarak başlayan ev sahibine üçlüklerle karşı veren Galatasaray TV molasına 15-13 önde girdi. Çembere yakın atışlarla skor üretimine başlayan sarı kırmızılılar, kendi top kayıplarını da frenleyince ilk periyodu 25-21 önde tamamladı. 

Düşük savunma konsantrasyonları 

Takıma AEK’ten yeni katılan Atkins’in boyalı alanda fark yaratması ve savunma sertliğini artırarak başlayan Fethiye farkı 1’e çekse de Barış Ermiş’in dümene geçmesiyle 7 dakika kala farkı 8’e çıkardı (26-34). Yarı sahayı hızlı geçtiği her pozisyon geçiş oyunlarından sayı bulan ev sahibi ekip; set hücumlarında organize olmakta sıkıntı yaşayınca sarı kırmızılılar savunma direnci düşen rakibine karşı fakı kısa sürede 14’e taşıdı ve soyunma odasına 52-41 önde girdi. 

İlk yarıda 9 isimden skor katkısı alan Galatasaray’da Hamilton 8 sayı ile takımının en skorer ismi olurken, 13 asist üreten Lokman Hekim Fethiye’de Abu 11 sayı ile sahanın en skorer ismiydi. 

Cook içeriden Abu dışarıdan - Barış düzen getirdi  

Çeyreğe iyi başlayan taraf yine Fethiye oldu. 2 dakika içinde pota altından bulunan 8-1’lik seri ile fark 4'e düştü. Barış’ın kenarda olduğu sürede organize olmakta zorlanan sarı kırmızılılar Abu’nun pop out ile attığı 2 üçlüğe engel olamayınca ivme kazanan Fethiye, aynı isimden gelen smaçla TV molasına giderken uzun bir aradan sonra öne geçmiş oldu (61-60). Barış’ın hücuma düzen getirmesiyle nefes alan sarı kırmızılılar Neal’ı da top kayıplarına zorlayınca final periyoduna küçük bir avantajla giren taraf oldu (64-67). Fethiye periyodun ilk 5 dakikasında 20 sayı üretirken kalan 5 dakikada ise 3 sayıda kaldı. Erdem’in bu çeyrekte oyunun iki tarafında gösterdiği enerji de övgüyü hakeden bir performans oldu. 

Galatasaray 1x1’lerle skor buldu - Neal maçı uzattı

3.çeyreğin etkili ismi Erdem’in 4 sayısı ile skor bulan Fethiye, yaptığı basit top kayıplarından sonra 2 kolay fast break yiyince 6 buçuk dakika kala Galatasaray öne geçti ve Alkım Ay’ın molası geldi (71-73). Kısaların birebirleri ile sayı üreten Ertuğrul Erdoğan’ın öğrencileri ceza şutları sokamasa da Motum’un bir dakika kala attığı turnike ile farkı 7’ye çıkardı. Rakibinin rahatlamasına izin vermeyen Fethiye çabuk basketlerle 43 saniye kala farkı 3’e çekti (78-81). Hamilton’un top kaybının ardından Cook ile çembere giden ev sahibi 13 saniye kala farkı yarım baskete çekti (80-81). Hamilton çizgiden 1/2 atınca son sözü söyleme hakkı Fethiye’ye kaldı. Neal’ın 2.4 saniye kala attığı orta mesafe şutla skoru eşitleyen isim oldu (82-82). Yiğit’in üçlüğü isabetli olmayınca maç uzatmaya gitti. 

Fethiye çemberi kararttı ve Neal ile kazandı 

Çembere duvar ören Fethiye, rakibini uzaktan ve zorlama atışlara itti ve Neal’den gelen 5 sayıyla son 2 dakikaya 87-82 önde girdi. Kalan sürede de sayı yemeyen Fethiye sahadan 91-82 galip ayrıldı. 

13’de 13 faul atan Fethiye’de Erick Neal 25 sayı 10 asist 5 ribaund ile maçın kahramanı olurken, Abu 21 sayı, Atkins 15 sayı, Fraizer 13 sayı ve Cook 11 sayı 12 ribaund ile öne çıkan diğer isimler oldular. Galatasaray’da ise Hamilton 18 sayı kaydetti. 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3139