Basketbolun izlenirliğinde hakemlerin sorumluluğu - BasketFaul.com

Basketbolun izlenirliğinde hakemlerin sorumluluğu

20-10-20 16:17
Hakem kardeşlerimden fırsat buludkça NBA maçlarını izlemelerini öneriyorum. Herhangi bir maçı izlerken de kendilerine göre faul olan pozisyonlar için birer çentik atsınlar. Göreceklerdir ki maçı yöneten hakemlere göre yüzde 50 civarında daha fazla faul kararı vermişler. Özellikle birebir savunmalardaki sertlik, NBA'in seyredilme nedenlerinin başında geliyor. FIBA ve ülkemizde ise hakemler savunma yaptırmıyorlar. Oyun hakemler eliyle yumuşatılınca da, o maçı izlemek için fazla neden kalmıyor. 

Bütün dünyanın olduğu gibi, basketbolun da başı pandemiyle dertte. Belli bu bu sezon programdaki birçok maç ertelenecek, belki de sezon yine bitirilemeyecek. Salonlarda seyircinin olmaması adrenalini gereğinden fazla düşürdü. Maçları evlerinden izleyecekler için ise birçok farklı etkinlik, birkaç tık ötede. Bu nedenle basketbolun popülaritesini kaybetmemesi için hem iyi oynanması, hem de iyi yönetilmesi gerekiyor. 

Bu haftaki maçları izlemeye çalışırken, beni en çok rahatsız eden konu hakemlerin savunmaları cezalandırması oldu. Hatta bazı maçlarda daha ilk dakikadan uçana kaçana çaldılar ve zorunlu olarak takımlar savunma sertliğinden vazgeçti, oyun basketbol olmaktan çıktı. Böyle bir oyunu kimse izlemez.

Aşağıda iki örnek izleyeceksiniz... İlki uzatmaya giden Türk Telekom-Büyükçekmece karşılaşmasının sonlarında Osiris Eldridge'e çalınan savunma faulü. Aslına bakarsanız burada bir temas olduğu için pozisyonu tartışmak mümkün ama öyle kötü örnekler vardı ki, o görüntüleri paylaşmaya utandım... Topa yapılan temaslara çalınan birçok faul gibi. Eldridge örneği, NBA'in seyredilmesine karşın, ülkemizde bu oyunun izlenmesini olumsuz etkileyebilecek bir uç örnek... Basketbolun temaslı bir oyun olduğunu kabul etmez, faul çıtasını aşağılara koyarsanız oyunun adı basketbol olmaz, kimse de seyretmez.

Darüşşafaka Tekfen-HDI Afyon Belediyesi maçında Egemen Güven'e verilen faul, hakemlerin teması gördüklerinde nasıl ezbere savunmayı cezalandırdığının bir başka belgesi...

Canım sıkılınca futbol maçlarına döndüm ama uzatmalar dahil 100 dakikanın 15 dakikası el-top ilişkisinin yarattığı penaltı tartışması ile geçince kurtuluşu snookerda buldum ama aklım basketboda... (Necip Kapanlı) 

 

2 VİDEO

Yorumlar Okunma: 2856