Bahçeşehir'den yorgun Bursa'ya 30 fark (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Bahçeşehir'den yorgun Bursa'ya 30 fark (Doruk Sözen)

14-11-20 15:08

İSTATİSTİK

Türkiye Basketbol Süper Lig’i 8. Haftanın açılış karşılaşmasında Bahçeşehir sahasında Bursaspor’u konuk etti ve zor dönemden geçen rakibini 101-71 mağlup etti.

10 gün içerisinde 6. maçına çıkan konuk ekip için maça yorgun başladı demek yanlış olmaz. Bursaspor’un maç kadrosu eksiklerden dolayı 9 kişiden oluşuyordu. İşin istatistik tarafında bütün alanlarda rakibinin gerisinde kalan Bursaspor için farklı mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Green gibi önemli bir skorerden yoksun sahaya çıkan Bahçeşehir ise Perez’in oyunu çok iyi yönlendirmesi ve takım halinde yüksek yüzdeli üçlük performansı sayesinde sorunsuz bir maç geçirdi.

Maça orta mesafeli atışlarla yakaladığı 6-0’lık seriyle daha iyi başlayan taraf Bursaspor’du. Bahçeşehir topun Perez’in elinde çok fazla kalması sebebiyle, hücumda akışkanlığı bir türlü yakalayamadı ve tam üç buçuk dakika boyunca hiç sayı üretemedi. Fakat sonraki bölümde çaldığı topları ve kısa düşen atışları cezalandırmaya başlayan ev sahibi ekip 9-2’lik bir seri yakalayarak öne geçti. Bursa geçiş savunmalarında, geri koşmada yaşadığı problemler dolayısıyla üst üste 3’e 1 ya da 4’e 1 yakalandı. Tv molasından sonraki bölümde Bursa’nın top paylaşımında yaşadığı sıkıntılar top kayıpları ve kaçan zorlama atışlarla birlikte daha da çok göze çarpmaya başladı. Bahçeşehir de tam zıttı bir şekilde yarı sahadaki pas trafiğini arttırınca fark açılmaya başladı. Owens’ın top boyalı alandayken tepeden çembere yaptığı koşuları konuk ekip periyot boyunca savunamadı. Atletik oyuncu da bu sayede bize çok güzel 2 tane smaç izletti. Rakibinin yaptığı basit top kayıplarını açık alanda cezalandırmaya devam eden Bahçeşehir ilk 10 dakikayı 22-10 önde kapattı. İlk çeyrek sonunda Bursa’nın sadece 1 asisti ve 5 ribaundu vardı, hiçbir üçlük atıştan da isabet bulamamışlardı. (Bahçeşehir 8 asist, 13 ribaunt)

İkinci periyotta da konuk ekipte aynı problemler devam etti. Akan oyun içerisinde sayı üretemeyen Bursaspor çizgiden bulduğu isabetlerle farkın daha da fazla açılmasını engelledi. Bahçeşehir ise yarı saha planını boyalı alanı toplu oyuncu için boş tutmak üzerine kurgulamıştı. Perde sonrası içeri rahat bir şekilde kıvrılan kısalar gelen yardımları da dışarı çıkarılan paslarla cezalandırınca sayı üretmek konusunda bir sıkıntı çekmedi. İlk 4 dakikalık bölüm 30-17 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. Bu dakikadan sonra tam saha pres yapmaya başlayan Bursa, rakibini top kayıplarına zorlayarak ve pas temposunu bozarak istediğini almış olsa da, hücumda yapılan basit hatalardan dolayı fark bir türlü kapanmadı. Yayın gerisinden gelmeye başlayan isabetlerle farkı yavaş yavaş eritmeye başlayan Bursa’nın önünü koç Zafer Aktaş kesti. Konuk ekip ne zaman iki hücumdan üst üste sayı çıkarsa mola alan koç, olası bir seriyi akıllıca durdurmuş oldu. Mutaf’ın etkili oyunuyla bir ara 8’e kadar inen farkı Bahçeşehir Perez’in son dakikaya sığdırdığı 5 sayıyla tekrar çift hanelere çıkardı. İkinci 10 dakikanın sonunda da tabela 43-31’i gösteriyordu. İlk iki periyot boyunca iki takım tarafından kullanılan her iki serbest atıştan sadece birinin isabetli olması ilginç bir detay olarak göze çarptı. (11/22) Ayrıca Bursaspor’un asist sayısını hala yukarı çekememiş olması da set hücumlarındaki paylaşım sıkıntısının kanıtı niteliğindeydi.(3 asist)

Üçüncü çeyrekte Bursaspor’un da ev sahibinin temposuna ayak uydurmasıyla seyir zevki iyice yükseldi. Konuk ekibin forvetleri savunmacılarının yanlış pozisyon almasını sabit ayaklarının üstüne hücum ederek cezalandırdı. Bu topsuz koşuları farklı oyuncuların ince paslarla beslemesi de takdire şayandı. Bahçeşehir’de ise bu dakikalarda top yönlendirmede tüm sorumluluk Perez’deydi. Yaptığı asistlerle oyun kurucu farkın kapanmasını engelledi. Tv molasına da 53-42’lik skorla girildi. Moladan sonra yorgunluğun da etkisiyle oyundan iyice düşen Bursaspor bütün birebirleri kaybetmeye başladı. Son çeyreğe girilmeden fark 20’ye kadar çıktı. Üçüncü periyodun sonunda tabela 7-50’yi gösteriyordu. Burak Yıldızlı (16 sayı, 10 ribaunt) ve Perez (15 sayı, 10 asist) 30 dakika içerisinde double double’ı tamamlamış oldular.

Farkın iyice açılmasıyla formalite icabında oynanan son periyotta Bursapor’lu oyuncular mental olarak sahada değillerdi. Savunma direnci iyice düşünce Perez şov yapmaya başladı. Üst üste üçlükleri potaya yollayan oyuncu, no look paslarıyla da basketbol severlerin yüzünü güldürdü. Özellikle son 5 dakikada mücadele seviyesi o kadar düştü ki Bahçeşehir’den tek pas üzerinden gelen üst üste bomboş

smaçlar izledik. Son çeyrek boyunca, konuk ekipte mental olarak diri kalıp kendini göstermeye çalışan tek oyuncu Ömercan İlyasoğlu’ydu. Genç oyuncunun dripling üstü orta mesafelerdeki başarısı göze çarparken, birkaç pozisyonda içeriye devrilen uzunlara indirdiği pasların şiddeti ve zamanlaması da gayet başarılıydı. Son pozisyonda Hamilton topu kaybedince Bahçeşehir bunu smaçla cezalandırdı ve üç haneli sayılara da ulaşmış oldu. Maç ev sahibi ekibin 101-71’lik üstünlüğüyle sona erdi.

Öne Çıkanlar:
Bahçeşehir:
Perez: 21 sayı, 13 asist, Burak Yıldızlı: 16 sayı 10 ribaunt, Owens: 16 sayı, 9 ribaunt

Bursaspor:
Kadji: 16 sayı, 11 ribaunt, 4 top kaybı, Mutaf: 11 sayı

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1530