Cumartesi maçlarından bir iyi, bir kötü hakemlik - BasketFaul.com

Cumartesi maçlarından bir iyi, bir kötü hakemlik

06-12-20 07:27
Basketbol temaslı bir oyundur ve kuralların tanıdığı sınırları aşmamak koşuluyla ne kadar sert oynanırsa, o kadar keyif verir. Önemli olan temasın etkisidir. 

Son günlerde birkaç kez çok fazla gereksiz faul kararlarıyla hakemlerin basketbola zarar verdiğini dile getirmiştik. Bu oyun NBA'de, Euroleague'de nasıl oynanıyorsa, liglerimizde de öyle oynanmalıdır. Bunun için de hakemlerin kendilerine güvenmeleri gerekir. "Oyun çok sertleşir ve biz de kontrolü kaybedebiliriz" ön yargısıyla hareket edip, her şeye faul çaldıklarında, oyun izlenmez hal alıyor.

Bunun tersi, yani kurallar çerçevesinde ne kadar sert oynanırsa, izleyenler aradıklarını bulurlar. Böyle bir maçtan sonra ise en büyük keyfi, o maçı yöneten hakemler alır... Galatasaray-Büyükçekmece maçında olduğu gibi...

Elbette o maçta da bazı kabul edilebilir hatalar oldu ama özellikle dördüncü periyoddan, ikinci uzatmanın sonuna kadar gerçek basketbola izin verdiler ve insanlar hem heyecanlı, hem de sert bir maçı keyifle izledi. Bu maçın hakem üçlüsü; Zafer Yılmaz, Fatih Arslanoğlu, Özge Şentürk'e tebrikler... Ama önemli olan bu yönetimi standart hale getirmeleri... 

Basketbolun iyi oynanması için elbette iyi oyuncu şart ama sertlik dozajını belirleyen hakemler de çok önemli.

Cumartesi maçlarından kötü anlamda akılda kalan yönetim ise Gaziantep Basketbol-TOFAŞ maçındaydı. Belki maçın genelini kötü yönetmediler ama maçın sonunda yaptıkları hata sonucu belirledi. Fark 2 sayı TOFAŞ'ın lehine ve bitime 9 saniye varken Kelly ikinci serbest atışı kaçırdı, ribaundu Cem Ulusoy aldı, Can Uğur Öğüt'e asist yaptı ve Can'ın üçlüğüyle Gaziantep maçı kazandı.

Ancak... Ribaundu alan Cem Ulusoy atış sırasında 3 sayı çizgisinin gerisindeydi ve kurallara göre top çembere temas etmeden önce çizginin gerisinde kalmalıydı. Oysa Ulusoy top çembere temas etmeden önce bırakın, 3 sayı çizgisini geçmeyi, boyalı alana gelmişti bile. Ama sadece o da değil, TOFAŞ'tan da iki oyuncu daha geç olmakla birlikte bu kuralı ihlal edip erken girdiler. Bu durumda hakemler ihlali belirleyip, ihlal iki takımdan da geldiği için hava atışı kararı vermeli, ok yönüne göre sırası olan takım topu oyuna sokmalıydı. 

Ribaundun çok önemli olduğu bu pozisyonda hakemler olası ihlallere karşı hazır olmalılardı ama ihlali değerlendiremediler ve sonucu etkilediler.

Bu arada belki de topu oyuna sokma sırası Gaziantep'teydi ve kalan 9 saniyede yine bir üçlükle maçı kazanacaklardı... Ama bu şekilde değil... 

Yorumlar Okunma: 3003