Olumlu şeyler (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Olumlu şeyler (Hayri Pekergin)

06-12-20 21:56
Gelecekte bizden sonraki nesillere bugün yaşadığımız salgın hastalık dönemini, şimdi yaşı çok ileri olanların tarihte iz bırakmış dönemleri anlattığı gibi anlatacağız.

Mesela sayısı resmi rakamlarla sayısı günde 200’lere yaklaşan ölümleri yakın çevremize değmedikçe nasıl kanıksadığımızı, yaşamlarımızı etkileyen kısıtlama ve yasakları, hayatımızdaki anormalliklerin nasıl normalleştiğini, yaşadığımız maddi ve manevi sıkıntıları tıpkı 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı yıllarının bize aktarıldığı gibi aktaracağız ardımızdan gelenlere.

Hastalanıp iyileşenler yaşadıkları deneyimleri, ailelerinin, yakınlarının, komşularının zor günlerde kendilerine nasıl destek olduğundan minnet duyguları ile söz edecek.

Siz bu satırları okurken belki en kötü günlerini yaşadığımız salgın hastalık geride kaldığında hayatın akışı yavaş yavaş yeniden düzene girmeye başlayacak.

Evet, hayatlarımızda çoğu şey aynı olmayacak.

Yeni normaller, yeni bir düzen ve düzenlemeler söz konusu olacak.

Böyle zamanlarda eli kalem tutanların, yazıp çizenlerin bir sorumluluğunun da karanlıkların içinde geleceğe umut veren şeyleri bulup çıkartmak, bunları paylaşmak olduğunu düşünenlerdenim.

Elbette gözlerimizi ve aklımızı gerçeklere, düzelmesi ve düzeltilmesi gereken şeylere kapatmadan bu sorumlulukları yerine getirmek gerekiyor.

Ben bu hafta içinizi daha da karartmamak adına KBSL ve TKBL konularını pas geçerek Fenerbahçe Öznur Kablo’nun Euroleague Women mücadelesini ön plana almayı tercih ettim.

******

Euroleague Women’da Galatasaray ve İzmit Belediye Spor bulaşıcı salgın hastalık nedeni ile maçlara katılamayınca Fenerbahçe Öznur Kablo tek temsilcimiz olarak sahaya çıktı.

B Grubunda İstanbul’da oynanan ilk maçta Fenerbahçe Öznur Kablo ELW’nin marka takımlarından USK Prag ile karşılaştı.

Sarı lacivertliler adına bu maçta bilançonun olumlu tarafında Nijerya asıllı Alman oyuncu Satou Sabally’nin durdurulmaz performansı ve guard Jasmine Thomas’ın savunma ve top paylaşımını toparlayan olumlu işleri vardı.

Fenerbahçe Öznur Kablo USK Prag’ın skorer ismi Oblak’ın skor gücünü yavaşlatıp rakibe göre daha geniş rotasyonun getirdiği 20-8’lik son çeyrek üstünlüğü ile geriden gelerek 77-70 skorla kazandı.

Hatırlatmak gerekirse, Euroleague Women’ın resmi yorumcusu tarafından maçların başlamasından hemen önce açıklanan “power ranking” sıralamasında Fenerbahçe Öznur Kablo UMMC Ekaterinburg ve USK Prag ardından 3. güçlü takım olarak gösterilmişti.

Prag önündeki bilançonun olumsuz yönleri ise Kasım ayı içinde takımı etkileyen Covid-19 vakaları öncesinde oldukça formda olan Zandalasini’nin hem skor hem oyun olarak ritmini bulamaması, milli oyuncular Tuğçe Canıtez, Olcay Çakır Turgut ve Sevgi Uzun’un USK Prag önünde ihtiyaç duyulan katkı seviyesine ulaşmaması ile takımın pota altı gücü olan Vaughn ve Stokes’un yetersiz kalmasıydı.

Buna ek olarak maçın sonlarında Jasmine Thomas’ın yaşadığı sakatlık sarı lacivertliler adına çok büyük talihsizlik oldu.

Fenerbahçe Öznur Kablo Jasmine Thomas’ın yer almadığı ikinci maçta, B grubunun en zayıf takımı Arka Gdynia önünde yine son çeyrek (24-14) performansı ile 80-70 galip gelirken Sabally’nin 23 sayısı McBride’ın skor istikrarı ve ilk maça göre daha iyi oynayan Zandalasini’nin katkısı ön plandaydı.

Bu maçta Jazmine Thomas’ın yokluğu ile Olcay Çakır’ın süresi 35 dakikaya yükselirken, yerli rotasyonun toplam skor katkısı 10 sayı olarak gerçekleşti.

Gdynia maçında Thomas’ın yokluğunun Fenerbahçe Öznur Kablo açısından majör bir handikap olduğu görülürken grubunun kritik maçında, USK Prag, ilk maçta Gdynia önünde 89-57 kazanarak dikkat çeken Fransız temsilcisi Asvel’i 80-79 mağlup etmeyi başardı.

Bu sonuçla grup maçlarının son gününde oynanacak Fenerbahçe Öznur Kablo - Asvel maçı sıralama açısından çok önem kazanmıştı.

Fenerbahçe Öznur Kablo açısından guard Thomas’ın yokluğunda çıkılan Asvel maçı, ilk dakikadaki pozisyon ardından Olcay Çakır Turgut da geri dönmemek üzere kenara gidince daha da zor bir hal aldı.

İki oyun kurucun birden oynayamaması ile maçın büyük bölümünde McBride’ı oyun kurucu pozisyonuna yerleştiren sarı lacivertliler ilk iki maçta skor yükünü omuzlayan Sabally iyi savunulunca kontrolü iyi savunma yapan rakibine kaptırdı.

Rotasyondaki hemen her oyuncusundan katkı alabilen Asvel ilk yarıda elde ettiği üstünlüğü 2.yarıda koruyarak maçı 84-70 kazandı.

Bu sonuçla ilk etabı üçlü averaj ile Asvel ilk sırada kapatırken aynı puan ile USK Prag ikinci Fenerbahçe Öznur Kablo üçüncü oldu.

Statü gereği Ocak ayının ortasında oynanacak 2. etap maçlar ardından gruplarda ilk iki sırayı alan takımların çeyrek finale yükseleceği Euroleague Women’da Fenerbahçe Öznur Kablo’nun şansını sürdürmesi için yerli oyuncuların verimini yükseltmesi, Stokes - Vaughn ikilisinin pota altında oyunun her iki yönündeki iyi performansı ve Sabally – McBride – Thomas – Zandalasini dörtlüsünün firesiz katkısı önem taşıyor.

Asvel’in mevcut kadrosunda bir kıta dışı oyuncu için yeri olduğu ve USK Prag’ın öteden beri sahip olduğu sezon içinde oyununu geliştirme kültürü dikkate alınırsa, Fenerbahçe Öznur Kablo’nun 2. etap maçları sonunda çeyrek finale kalmak adına yukarıda belirttiğim gelişimleri aynı anda ortaya konacak şekilde mutlaka sağlaması gerekiyor.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6698