Baytimur'dan hakemlere: Burası insanların egolarını tatmin etme yeri değil - BasketFaul.com

Baytimur'dan hakemlere: Burası insanların egolarını tatmin etme yeri değil

13-12-20 10:00
Lokman Hekim Üniversitesi Anadolu Panterleri Koçu Gencer Baytimur, diskalifiye olduğu Kayseri Gaz karşılaşmasının hakemlerini eleştirdi ve "Onların yaşlarından fazla bu sahalarda antrenörlük yapmış birine üslup öğretmeye kalkmak onların görev tanımlarının içinde değildir." dedi.

Baytimur'un açıklaması şöyle:

"3 oyuncumuz haricinde takımımızdaki oyuncuların tamamı Covid oldu. 15 gündür 5x5 yapamadık ve sahaya 8 oyuncu ile çıkmak zorunda kaldık. Yürümekte dahi zorlanan oyuncularımı ve yardımcım Buğra Gürel'i gösterdikleri gayret ve duruşları için kutluyorum. Bu şartlar altında maçla ilgili bir basketbol yorumu yapmaya gerek yok ama maçın hakem yönetimi ile ilgili bir kaç şey söylemek isterim. 

Her şeyden önce sahaya çıkan genç hakem arkadaşlarımızdan bizim onlara gösterdiğimiz saygıyı beklediğimizi bilmelerini isterim. Onların yaşlarından fazla bu sahalarda antrenörlük yapmış birine üslup öğretmeye kalkmak onların görev tanımlarının içinde değildir. Bu sahalar kimsenin egosunu tatmin etme yeri de değildir. Kibir bir hakemin sahip olması gereken en son özellik olmalıdır. Basketbol bir iletişim oyunudur. Hakem arkadaşlar bu iletişimi antrenörler üzerinde bir otorite kurmak olarak algılıyor ve teknik faulleri de silah olarak, iyi yönetilmemiş bir maçta oyuncu ve antrenörleri sindirme aracı olarak kullanıyorlarsa mesleki gelişimleri açısından bunu bir daha düşünmelidirler. Şimdi genç hakem arkadaşımıza sormak isterim, ortada hiçbir hakaret küfür ve saygısızlık yokken üst üste verdiği iki teknik faul ile bir antrenörü sahadan ihraç etmek onun hakem gelişimine nasıl bir katkı yapmıştır acaba? Biz antrenörler kaybettiğimiz ya da kazandığımız her maçtan sonra neyi iyi yaptık neyi yapmadık diye sorgularız. Umarım bu genç arkadaşlarımız da konuyu böyle değerlendirir ve gelişme sağlarlar." 

Yorumlar Okunma: 4229