Öneri: Antrenörlerin isteği üzerine pozisyonlar izlenmeli - BasketFaul.com

Öneri: Antrenörlerin isteği üzerine pozisyonlar izlenmeli

01-01-21 09:45
Futbol, basketbol, voleybol, tenis başta olmak üzere birçok branşta hakemlerin kararlarında teknolojik destek sağlanıyor. Bu tür uygulamaların oyunda insan hatasının doğal karşılanması yerine, duraksamalara neden olmasını eleştirenler var. Ancak gelinen noktada geri adım atılabilmesi, teknolojinin yardımından vazgeçilmesi mümkün değil. Bundan sonra bu konuda ancak, teknolojiden nasıl daha iyi yararlanılabileceği tartışılabilir.

Hakemler, TV'nin yayınladığı maçlarda sınırı belirlenmiş pozisyonlarla ilgili olarak oyunu durdurup ekran başından yeniden izleyerek karar verebiliyorlar. NBA geçen sezon bir adım daha attı ve koçlara da maç boyunca bir kez itiraz hakkı verdi. Benzer bir uygulama Çin Ligi'nde de yapılıyormuş.

Bir NBA izleyicisi olarak koçların tekrar izlenmesini istedikleri pozisyonların yüzde 90'ında haklı olduklarını ve kararın değişmesini sağladıklarını takip ediyorum ve benzer uygulamanın FIBA'ya da yansıyacağını tahmin ediyorum. Öyleyse neden Türkiye bu konuda FIBA'ya öncelik yapmasın? Geçmişte İtalya Federasyonu, FIBA'ya bilgi vererek bir deneme yapmış, tekrar izleme pozisyonları konusunu kurallarca belirlenmiş pozisyonların dışında da kullanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştı.

NBA'in bu konudaki uygulamasının çevirisini yapmak yerine, TBF'ye çok daha geniş bir uygulama yapılmasını öneriyorum. 

İŞTE BENİM ÖNERİM
* Antrenörler her pozisyonla ilgili itiraz yapıp yeniden izlenip karar verilmesini isteyebilirler.
* Antrenörlerin her devre için sadece birer kez hakkı vardır ancak haklı çıktıkları sürece bu şansları devam eder.
* Buna karşın hakemler antrenörün isteği üzerine pozisyonu izledikten sonra, vermiş oldukları kararda kalırlarsa antrenör o devre için itiraz hakkını kaybeder, bir mola kullanmış sayılır, molası yoksa bir teknik faul verilir.
* Hakemler, koçların itirazı nedeniyle pozisyonu monitörden izlerken iki takımın koçunu da davet edip pozisyonu gösterirler.

TV'ninn yayınladığı liglerdeki bu uygulamanın maç süresini daha da uzatacağı akıllara gelecektir ancak hakemlerin kendileri için kullandıkları bu uygulama, neden koçların isteği üzerine kullanılmasın? Bu uygulama hakemleri daha dikkatli maç yönetmeye zorlayacak, özellikle maç sonlarında sonuca etki yapan bariz hataların telafi edilebilmesini sağlayacaktır. Kaldı ki hakemlerin zaman zaman kulübün ve antrenörün ağırlığına göre istek üzerine, sanki kendileri karar vermiş gibi pozisyonları şzlediklerini biliyoruz.

Yorumlar Okunma: 1819