Vay cin vay... - BasketFaul.com

Vay cin vay...

07-01-21 15:56
TB2L'de oynanan Ege Sportif-TED Ankara Kolejliler maçı basketbol sahalarında benzerine az rastlanır bir görüntüye sahiplik etti. Ege Sportif takımının 0 numaralı oyuncusu Abdurrahman Aksu hücumların sona erdiğinde benche çok yakın olduğunu farketti ve takım arkadaşlarının arasında kamufle oldu. Ardından sahanın yine dışından sinsice gelen guard bu sezon yaptığı ilk ve tek top çalmasını çaktırmadan yaptı. Ardından atışı kaçırsa da sonrasında gelen basketfaul takımına kazanç sağladı.

Teknik olarak bu pozisyondaki uygulama teknik faul gerektiriyor ve daha önce Harun Erdenay'ın buna benzer bir şekilde teknik faul aldığını hatırlıyoruz ama bu saha dışından gelme uygulaması genelde hücumda gerçekleşirken bu sefer savunmada kullanıldı. Daha önce NBA'de mola oldu diye benche gidip kenardan gelen oyuncu örnekleri görmüştük ama bunun benzerine henüz rastlamadık.

Basketbol oyun sahasında oynanabilir, oyuncular ancak pozisyon gereği, örneğin bir topu kurtarmak isterken saha dışına çıkabilirler. Saha dışını taktiksel olarak kullanmak, örneğin savunmadan uzaklaşmak için bir forvetten diğerine saha dışından, belki de potanın arkasından geçmek oyunun ruhuna ve sportmenlik anlaşına aykırı olduğu için teknik faulü gerektirir. 

Ama yine de iyi tasarlanmış, büyük olasılıkla çalışılmış cinliğinden dolayı Abdurrahman'a tebrikler. 

Yorumlar Okunma: 4234