Ernakların mücadelesinde ağabey galip (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Ernakların mücadelesinde ağabey galip (Doruk Sözen)

17-01-21 19:54
  Basketbol Süper Ligi 17. Hafta karşılaşmasında Bahçeşehir sahasında Darüşşafakaya 85-76 kaybetti. Bu skorla Bahçeşehir’in evindeki mağlubiyet serisi 4 maça çıkarken, Darüşşafaka son 6 maçta 4. galibiyetini almış oldu. Ernak kardeşlerin arasındaki mücadeleyi de abi Ernak kazanmış oldu. Sinan Güler sakatlığından dolayı forma giyemedi. 
Topu çok daha iyi paylaşan Darüşşafaka ribauntları da özellikle Robinson’un olmadığı bölümde domine edince galibiyeti aldı. İkinci şans sayılarındaki 30’a 10’luk ve asistlerdeki 19-13’lük üstünlük bunu açıkça gösteriyordu. Topla üretim konusunda sıkıntı yaşamayan bir çok oyuncuya sahip olan Bahçeşehir’de, bu isimlerin pozisyonları hep kendi bitirmek istemeleri hem bu maçta hem de sezondaki başlıca sıkıntıları oldu. İki takım da yayın gerisinden oldukça düşük yüzdelerle oynarken, tam 55 üçlük denediler. (Bahçeşehir: 5/22, Darüşşafaka: 9/33) 
   Maçın başında Bahçeşehir’in oyun planı oldukça netti. Robinson’ın Jerrett’a olan çabukluk avantajını onun yüzü dönük birebirleriyle değerlendirmeye çalışıyorlardı. Darüşşafaka’da ise kısalar perdeleme sonrası potaya saldırıp ve sonrasında en uygun pası kovalayarak rakibini açmaya çalışıyordu. Daçka’nın rakibi yerleşmeden basit sayı kovalama isteği tempoyu iyice yükseltirken, skor hacmi iyice yükseldi. Bu durum diğer tarafta da Erick Green, Jamal Jones gibi koşarak oynamayı seven oyuncuların işine geldi. İlk çeyrek 19-18 konuk ekibin üstünlüğünde tamamlandı. Darüşşafaka kısalarının içeriden dışarı çıkardığı paslarda boş üçlükleri bulmasına rağmen 1/7 3FG’ye sahipti. 
  Periyodun başında Bahçeşehir topu paylaşmayı unuturken bir çok hücumda top sadece 1 ya da 2 kişinin eline değiyordu. Fakat tempo yüksek olduğu için yarı sahada tıkandıkları pozisyonların sayısı yükselmedi. Konuk ekip adına ise Bufford ilk dakikalarda skoru sürüklerken, ardından penetre + pas metodu işlemeye başladı. Bitime 4.40 kala Erhan Ernak’ın aldığı molaya 36-30 Darüşşafaka önde girdi. Mola dönüşü İsmet Akpınar takımını sırtlayan oyuncuydu. Israrla çembere saldıran oyuncu istediğini de aldı. Son dakilarda faul haklarının da dolmasıyla çok daha sık çizgiye gidildi. İlk yarıya noktayı Jerret’ın son saniyede attığı inanılması güç üçlüğü koyarken tabela 50-40’a geldi. Darüşşafaka topu daha iyi paylaşan taraftı bu istatistiklere de açık bir şekilde yansıdı. Bahçeşehir’de sadece 4 oyuncu saha içi isabeti kaydederken, konuk ekipte 8 oyuncu skor üretti. Ayrıca asist sayısında da yeşil siyahlıların 13-6’lık üstünlüğü bulunuyordu. İsmet ve Green zor şutlarda isabet bulamasa belki de maç ilk yarıda kopabilirdi. Ayrıca Darüşşafaka ikinci yarıda 4/8 ile üçlük attı. 
  İkinci yarının ilk bölümünde iki takım da aynı anlayışla sahada idi. Kısalarına alan açıp onların birebirlerini değerlendirmek. Oyuncuların teması almakta sıkıntı yaşamaması bu girişimlerin çizgide sona ermesi anlamına geliyordu. Savunmada yaptığı baskıyla fark yaratan, ardından da topu güzel çevirerek üçlüğü bulan konuk ekip farkı 3 dakika dolmadan 15’e kadar çıkarttı. 5 dakika dolmadan iki takımın da faul hakkı dolmuş durumdaydı. Evans ve Jones gibi atletik oyuncuların ritmini bulması farkı kısa sürede tek hanelere kadar düşürdü. Jones yaptığı hücum faulden sonra itirazdan dolayı teknik faulü de aldı. Robinson’dan sonra bu periyotta dörtleyen ikinci oyuncu oldu. Son dakikalar Bufford ile Bahçeşehir arasında bir düelloya dönerken son çeyreğe 69-60’lık skorla konuk ekip önde girdi. Bufford da periyot bitmeden dörtleyenler kervanına katıldı. 
  Son periyodun ilk bölümünde kontrolü tamamen Doğuş’a bırakan Darüşşafaka, onun doğru kararları vermesi ve rakibinin savunma direncinin iyice düşmesiyle skor üretmekte sıkıntı yaşamadı. Fakat Jones’un bireysel çabası maçın kopmasına izin vermedi. Konuk ekip topun kıymetini bilmeyip, pozisyonları harcamaya devam ettikçe Bahçeşehirde kısa aralıklarda farklı isimler ön plana çıkmaya devam ediyordu. Faul haklarını da erken doldurunca, Bahçeşehir sık sık çizgiye gidip farkı 1.45 kala 4’e kadar indirdi. Bufford bu dakikada 5. faulünü yaparak soyunma odasının yolunu tuttu. Sonraki hücumda Magette perde çıkışı dripling üstü üçlüğü gönderdi. İsmet Akpınar ise diğer potada çizgiden 2’de 1 attı. Maçı bitiren hata ise Robinson’dan geldi. Bitime 45 saniye kala savunma ribaundunu alan pivot, tek pasta yarı sahayı geçmeye çalışırken topu rakibinin ellerine teslim etti. Maçı da 85-76'lık skorla kazanan Darüşşafaka oldu.  
Öne Çıkanlar:
Bahçeşehir:
Robinson: 17 sayı, 7 ribaunt, Jones: 15 sayı, 6 ribaunt, İsmet: 13 sayı, 3 ribaunt, 3 asist, Green: 16 sayı, 3 ribaunt
Darüşşafaka: 
Jerret: 20 sayı, 9 ribaunt, Doğuş: 12 sayı, 5 ribaunt, 6 asist, Buffor: 16 sayı, Magette: 11 sayı, 3 asist, Berk: 3 sayı, 9 ribaunt
 
 

Yorumlar Okunma: 1790