TKBL Derbisi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

TKBL Derbisi (Hayri Pekergin)

17-01-21 22:19
Bu hafta kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’nin derbi haftasıydı.

Ligin iki yenilgisiz takımı Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Emlak Konut İstanbul’da karşılaştı.

Bu önemli maç bu sezon yazılara fazla konu olmayan TKBL’nin genel görünümü hatırlamak adına da güzel bir fırsatı beraberinde getirdi.

TKBL’nin puan durumuna bakıldığında, derbiyi deplasmanda 86-68 kazanan Bursa BŞB’nin dokuz maçlık yenilgisizlik serisini sürdürdüğünü görüyoruz.

Lider Bursa ekibinin takipçileri ise birer yenilgileri bulunan Antalya 07 Basketbol, Emlak Konut ve Ferhatoğlu Edremit Bld. Güre Spor.

Bu takımlardan Antalya temsilcisinin henüz Ferhatoğlu Edremit Bld. Güre Spor ve Emlak Konut ile, Edremit takımının ise Bursa BŞB ile maç oynamadığını belirtmekte yarar var.

Bu iki takım adına diğer dikkat çeken nokta oynadıkları iç saha maçlarının tümünü kazanmış olmaları.

Yukarıda belirtilen maçlardan gelecek skorlar TKBL’nin ilk yarıdaki sıralamasının üst bölümünü şekillendirecek.

******

TKBL’de ligin üst sıralarında yer alan dört takımı, bu sezon iyi bir hava yakaladığını Federasyon Kupası sırasında oynadığı odaklı ve mücadeleci basketbol ile ortaya koyan 5. sıradaki Urla Belediyesi takip ediyor.

Federasyon Kupasını ele aldığım yazıda dengi takımlarla yapacağı iç saha maçlarında yenilmesinin zor olacağını belirttiğim Urla ekibi şu ana kadar 12 Eylül Spor Salonunda kaybetmedi.

Yeşil beyazlıların önünde ilk yarının sonuna kadar zor maçlar olsa da (bu ligde) çok büyük kırılmalar yaşamadıkça orta sıraların üst bölümünde kalmaya devam etmeleri beklenebilir.

Sakarya Yükseliş takımının ilk haftalarda ligden çekilmek zorunda kalmasıyla 15 takımla oynanan TKBL’de 6-14 sıralarda yer alan takımları yalnızca 2 galibiyet ayırıyor.

Trafiğin bu kadar sıkıştığı, farklı nedenlerle güç dengelerinin birbirine yakın oluştuğu orta sıralarda alınacak her galibiyet sıralamada iki, üç hatta dört basamak yükselmek ya da (kaybedenler için) aşağı inmek anlamına geliyor.

TKBL’de son sırada yer alan İstanbul Üniversitesi takımının henüz bir galibiyeti var. Sarı yeşillilerin önündeki dört maçlık (Düzce, Ceyhan, Çarşı Klj. Ve Yalova) seri ligdeki konumları açısından son derece belirleyici konumda.

******

TKBL derbisine geri dönersek, Bursa BŞB’nin Emlak Konut karşısında deplasmanda aldığı 86-68 skorlu farklı galibiyetin, TKBL’deki üst sıra yarışının bu iki takımı arasındaki bölümünde Bursa temsilcisine önemli avantaj sağladığı düşünülebilir.

Hatırlanacak olursa iki ekip Federasyon Kupası finalinde karşılaşmış ve 67-61 kazanarak kupayı alan Emlak Konut olmuştu.

O finalde Bursa ekibinde hasta olan forvet Betül Pehlivan lig maçında takımdaki yerini alıp galibiyet pay sahibi isimler arasında yer aldı.

TKBL’nin tecrübeli ismi forvet Dilek Dedeoğlu ve sakatlık sonrası çizgisini giderek yükselten oyun kurucu Yağmur Bul Bursa ekibinin sezon başladıktan sonra elde ettiği bir avantaj olan dengeli süre paylaşımına katkı yaptı.

Bu önemli maçta her iki takımda da dikkate değer birer eksik vardı. Emlak Konut cephesinde forvet Bahar Yapar, Bursa BŞB’de ise forvet Ferda Yıldız derbide forma giyemedi.

Bu iki ismin yokluğunu, sahada kalma süreleri ve alternatif zenginliği açısından tartıya koyduğumuzda Bahar Yapar’ın yokluğunun Emlak Konut açısından daha büyük bir handikap oluşturduğunu söylemek mümkün.

TKBL derbisini teknik açıdan değerlendirdiğimizde, maçın kaderinin 2.çeyrekte Bursa BŞB’nin 17-20 skorda başlayan 11-0 serisi ile belirlendiğini söylemek yerinde olur.

Bursa ekibi o noktadan sonra rakibine fazla yaklaşma izni vermeden oyunun kontrolünü ve (Goodlett’i dinlendirebilme gibi) hamle üstünlüklerini eline geçirdi.

Stashchuk – Goodlett arasında skorda denge gözükse de bu iki ismin kendi aralarındaki temaslı pozisyonlarda Goodlett’in üstünlüğü Bursa takımı açısından artı bir değer oluşturdu.

Bursa BŞB’nin galibiyetinde faktör olan diğer bir majör etken rakip pick’leri hangi bölgede nasıl savunacaklarını iyi çalışmış olmalarıydı.

Pick savunmalarında savunma dengesini kaybetmeyen Bursa temsilcisi, kendi hücumunda pick’lerden Goodlett’in geniş gölgesi, Gamze Zeren ve Saynur Tozlu’nun pozisyon tecrübesiyle başta Gülşah Çelebi ve diğer dış oyuncuları eliyle çok iyi yararlandı.

Saynur Tozlu’nun savunma bilgi ve başarısı, Tozlu –Zeren ikilisinin ribauntlardaki 44-29 Bursa üstünlüğüne katkısı maçın kritik faktörleriydi.

Deniz Çolakoğlu’nun sahada olmadığı bölümlerde zaman zaman Stashchuk’u Goodlett dışında isimlerle savunarak yıpranmaya karşı koruyan Bursa BŞB, hücumun kilit ismi Gülşah Çelebi’nin yaratıcılığı, Gizem Uca’nın shooting guard görev tanımını oyunun her iki yönünde başarı ile uygulaması, hızlı hücumlarda etkisi artan Betül Pehlivan’ın skor katkısı ile arayı giderek açtı.

Son çeyreğin ortalarında Stashchuk’un üzücü sakatlığı ile oyun dışı kaldığı anda skor Bursa ekibi adına 78-55 ile 23 farkı gösteriyordu.

Sonraki bölümde kilit isimlerin yorgunluğu ve azalan savunma odaklanması ile fark azalsa da Bursa BŞB en önemli rakiplerinden birinden deplasmanda aldığı 18 farklı (86-68) galibiyet ile evine döndü.

Emlak Konut açısından değerlendirildiğinde en önemli faktörün savunmada istenilen etki seviyesine genelde ulaşılamaması olduğu söylenebilir.

Bir derbi maçında rakibe izin verilen 86 sayı çok fazla.

İstanbul ekibinin savunmada etkili olduğu bölümlerde hücumda devamlılığın gelmemesi, ribauntlarda belirgin şekilde geride kalmak, maçın genelinde oyunu tam sahaya yayma izni vermedi.

Oysa Emlak Konut takımı savunma sayıları ya da etkili ribaunt performansı ardından gelen hızlı hücumlarla sayı bulduğunda daha farklı bir takım haline geliyor.

İki takımın skor ve süre dağılımı incelendiğinde Bursa takımında oyuncu başına süre / skor faktörünün daha yüksek olduğu görülüyor.

Gelecek günlerde Yağmur Bul’un artması beklenen süresi ve Dilek Dedeoğlu’nun forvet pozisyonuna getireceği destek düşünüldüğünde Bursa ekibi bu galibiyet ile önemli bir avantaj elde etti denilebilir.

TKBL uzun bir maraton. İki takımın da önünde oldukça zorlu maçlar olacak.

Yabancı oyuncularda meydana gelebilecek hastalık, sakatlık ya da tam tersi yapılacak flaş transferler bu ligde takımları bir anda çok farklı konumlara getirebiliyor.

Her iki takım da önümüzdeki günlerde yakın takipçileri ile maçlar yapacak.

TKBL’deki zirve yarışının nasıl devam edeceğini bu maçların sonuçları ile daha öngörülebilir hale gelecek.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3499