Faullerin sırası şaştı, uygulama yanlış oldu - BasketFaul.com

Faullerin sırası şaştı, uygulama yanlış oldu

17-01-21 23:15
Sigortam Net - BUDO Gemlik (89-86) TBL maçında 3 çeyreğin bitimine 2.16 kala, Gemlik oyuncusu turnikeye girdiği sırada kendisine atış halinde faul yapılıyor ve Gemlik oyuncusu iki atış atma hakkı kazanıyor.

Devamında faul yapan oyuncuya itiraz ettiği gerekçesi ile teknik faul veriliyor ve kural gereği öncelikle  teknik faulden kazanılan tek serbest atış kullandırılıyor. 

Buraya kadar her şey doğru, ancak devamında oyuncu değişikliği sırasında teknik faul alan oyuncu oyunu terkederken itirazlarına devam ettiği için bir teknik faul daha veriliyor. Bunun cezası da tek serbest atış. 
(Bu esnada artık yedek oyuncu olduğu için, bu teknik faul benche yazılıyor ve bu nedenle iki teknik faulden dolayı  otomatik diskalifiye olmuyor)  

Devamında aynı oyuncu itirazlarına devam ettiği için direkt diskalifiye ediliyor. Bunun da cezası iki atış ve topun aynı takım tarafından oyuna sokulması ve yeni bir 14 saniye hakkı verilmesi.
 

Ancak hakemler ilk teknik faulün cezasını doğru bir uygulama ile hemen arttırdıktan sonra, kalan  teknik faulü  hemen uygulayıp geriye kalan cezaları olayların oluş sırasına göre uygulamaları gerekirken, önce teknik faulden kalan bir atışı, daha sonra diskalifiyenin cezası olan iki atışı ve son olarak da ilk yapılan atışlı faulün cezası olan iki serbest atışı kullandırarak diskalifiyenin cezasının devamı olan topu kenardan oyuna sokma hakkını yok sayıyor, serbest atışlar sonrası Sigortam.net takımının topu oyuna sokarak devam etmesine göz yumuyorlar.  

Yorumlar Okunma: 4140