Kadınlarda Avrupa bilançosu (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadınlarda Avrupa bilançosu (Hayri Pekergin)

24-01-21 21:57
Bilanço deyince aklınıza mali tablolar, basketbolun ekonomik yönü gelmesin.

Başlıktaki, mecaz anlamında kullanılan “bilanço”.

Hani belli bir zaman sonunda sağlanan iyi ve kötü sonuçların karşılıklı durumu ya da işin özeti anlamındaki kullanım.

Aslında oldukça sık karşılaşılan bilanço kelimesi, küreselleşme – içe kapanma tartışmalarının hüküm sürdüğü günümüzde kelimelerin coğrafyalara nasıl yayıldığını anlamak için eğlenceli bir örnek.

******

Roma imparatorluğu döneminde çarşı pazarda iki kefeli terazilere Latince “bilanx” denirmiş.

Bilanx’ın “Bi” kısmı çift (iki), “lanx” bölümü ise kefe (plateau/düzlük) anlamındaymış.

Zaman içinde Romalıların terazileri İtalyanca’ya tartmak dengelemek anlamında kullanılan fiil “bilanciare” olarak geçmiş.

Buradan da denge anlamındaki “bilancio” kelimesi doğmuş.

Biz kelimeyi doğrudan İtalya’dan “ithal etmişiz”.

Onların “Bilancio”, olmuş bizim bilanço.

Fransızlarla İtalyanlar birbirlerinden bir şeyler almaya öteden beri meyilli olduklarından, bilanciare fiili Fransızlar tarafından “balancer” olarak millileştirilmiş.

Buradan da Fransızca denge anlamındaki “balance” çıkmış.

Görüyorsunuz, sizin bizim arabaların “balans” ayarı da konu ile ilgili.

Bu sırada o dönemlerinde hayatlarını Fransızların elinde ne var ne yok ise almaya adayan İngilizler devreye girmiş.

Böylece tarihi Roma’nın çarşısındaki terazi, bütün dünyada ekonomi ve iş çevrelerinin muhasebat işlemlerinde kullandığı “balance sheet” kelimesinin atası olup çıkmış.

Bundan sonra “bütün yollar Roma’ya çıkar” sözünü duyarsanız, artık anlamını daha iyi biliyorsunuz.

Hayatınıza değer katacak bu kapsamlı malumattan ayrılıp konumuza dönersek;

Geçtiğimiz hafta içinde Fenerbahçe Öznur Kablo, Galatasaray ve İzmit Belediye Spor Euroleague Women’da çeyrek final için ikinci etap maçlara çıktı.

EuroCup Women’da mücadele eden Birevim Elazığ İl Özel İdare, Bellona Kayseri Basket, OGM Orman Spor, Hatay BŞB ve Büyükşehir Bld. Adana Basket takımları da ilk tur maçlarını tamamladı.

******

Fenerbahçe Öznur Kablo Aralık ayının ilk haftasında İstanbul’da oynanan ilk etap maçlarında USK Prag ve Gdynia’yı yenmiş, Fransız Asvel Feminin ekibi önünde hem Jasmine Thomas hem Olcay Çakır Turgut sakat olunca organize olamayıp grubu averajla 3.sırada tamamlamıştı.

Sarı lacivertliler Prag’da düzenlenen 2. etap maçları öncesi yaptıkları Iagupova transferi ile hiçbir şeyi şansa bırakmak istemediğini ortaya koydu.

Arada geçen zamanın Fenerbahçe lehine nasıl geliştiğini görmek için detaylı analize hiç gerek yok.

Prag’ın salonunda alınan 99-70 skorlu USK Prag galibiyeti, ardından 88-57 skorlu Arka Gdynia maçındaki farklar ve maçlarda kullanılan rotasyonun genişliği zaten her şeyi anlatıyor.

Son güne gelindiğinde hem Fenerbahçe Öznur Kablo hem de Asvel Feminin çeyrek finali garantilemişti.

Oynayacakları maçı kaybeden çeyrek finalde D Grubunda ilk sırada bulunan Macar Sopron ile eşleşecekti.

Kazanan ise D grubunda ikinci sıradaki takımla ile eşleşecek ve o eşleşmenin rotası statü gereği Final Four’un ilk ayağında UMMC Ekaterinburg ile çakışacaktı.

Takip edenler UMMC Ekaterinburg’un her yıl güçlü kadrolar ile geldiğini bilir.

UMMC bu sene yine paraya hiç acımamış.

Quigley, Torrens, Meesseman, Vadeeva, Jonquel Jones, Brittney Griner, Breanna Stewart’lı kadrosuyla WNBA’e gitse doğrudan final oynayacak bir oyuncu grubuna sahip olmuş.

Bana göre Fenerbahçe Öznur Kablo – Asvel maçı oynanırken coachların aklında maç kadar hangi çeyrek final eşleşmesinin Euroleague’de “finale giden yolu” kolaylaştıracağı sorusu da vardı.

Maçın bitimine iki dakika kala 5-6 sayı öne geçen Fransızlar farkı 10 sayıya çıkarma şansını muhtemelen böyle bir kafa karışıklığının neden olduğu top kayıplarıyla harcadı.

Skorun 65-65 eşitlendiği son topta, bitime 4 saniye kala Johannes’ten çaldığı topla galibiyeti getiren Iagupova elindeki kılıçla düğümü kesen isim oldu.

Fenerbahçe çeyrek finalde Galatasaray ile eşleşti.

Bu eşleşmeden Final Four’a yükselen takım ilk maçta UMMC Ekaterinburg ile karşılaşacak.

******

Takımda yaşanan Covid vakalarının zamanlaması, D Grubunda mücadele eden Galatasaray Kadın Basketbol Takımı için büyük bir dezavantaj oluşturmuştu.

Macar takımı Sopron ile rakip sahada oynanan iki maçta takıma yeni katılan Hollingsworth’un uyum durumu, daha sonra takımdan ayrılan Courtney Williams’ın o maçlardaki durgunluğu alınan iki yenilgide rol oynamıştı.

Sarı kırmızılılar 2.etap öncesi ayrılan Courtney Williams’ın boşluğunu Epiohanny Prince ile çok başarılı şekilde doldurdu.

Takıma daha önce katılan Angel McCoughtry ile birlikte Prince’in de hazır gelmesi Galatasaray için adeta kayıptan kazanca geçişin müjdesi gibiydi.

Bunlarla birlikte beş günde oynanacak dört maç, maçların gruptan çıkma umutları hala canlı olan Fransız temsilcisi Tango Bourges’un sahasında olması sarı kırmızılıların karşısındaki zorluklardı.

İlk maçta Basket Landes önünde yerli rotasyondan 30+ sayı bulan Galatasaray, oyuncularını yıpratmadan 89-63 kazanırken rakibi 60 sayılarda tutan savunması ön plandaydı.

Sarı kırmızılılar ikinci maçta Bourges önünde savunmada aynı başarıyı ortaya koyamadı.

Prince’in iyi bilinen savunma zayıflıklarını oynadıkları çok paslı, bol katlı, yüksek asistli Euroleague basketbolu ile iyi değerlendiren Bourges içerden dışarı çıkan toplardan gelen isabetler ile maçı 87-80 kazandı.

Bu maçta McCoughtry ve Prince’in erken kullandıkları toplar Galatasaray’ın hücum kadar savunma dengesini de bozan unsurlardı.

Üçüncü maçında Basket Landes ile ikinci kez karşılaşan Galatasaray, bu kez rakibini 60 sayının da altında tutarak 78-59 galip geldi.

Sarı kırmızılıların son maçı gruptan çıkma anlamında bir kader sınavıydı.

Bu önemli maç öncesi Bourges takımının ilk maçta 17 sayı 4 asist üreten deneyimli pivotu Isabelle Yacoubou’nun sakatlığı sarı kırmızılılar adına bir avantaj oluşturdu.

Galatasaray kader maçında bu avantajını iyi kullandı. Oyun üzerindeki kontrolünü giderek arttıracak şekilde oynadı.

Ribaundlarda elde edilen 54-26 üstünlük ve alınan 19 hücum ribaundu , Asena Yalçın’ın 10 sayılık katkı ile önderlik ettiği yerli rotasyonun toplam 17 sayılık üretimi, ilk Bourges maçına göre daha dengeli top paylaşımı Galatasaray’a çeyrek final yolunu açan faktörler oldu.

Bu etabın sonun itibarı ile sarı kırmızılılar, takımı için ortaya koyduğu değeri giderek yükselten Steinberga, uyum dönemini geride bırakan Prince, deneyim fazlalığı, geçmişe göre azalan enerjisine çok ağır basan McCoughtry, aldığı kaliteli pas sayısı arttıkça etkili olan Russel ile etkili olabilecek bir çatı oluşturmuş durumda.

Bu dört oyuncuya kritik Bourges maçında iyi bir sınav veren Asena Yalçın ve tereddüt etmediği her seferde çok etkili olan Pelin Bilgiç ile pota altında Hollingsworth eklenirse Galatasaray oyununu bir seviye daha yukarı taşıyacak potansiyele ulaşabilir.

Galatasaray – Fenerbahçe Öznur Kablo Euroleague Women çeyrek final eşleşmesi Türkiye’de kadın basketboluna yeni bir ivme kazandırmak için büyük bir şans.

Umarım her iki kulüp de yapacağı sosyal medya kampanyaları ve diğer etkinlikler ile bu fırsatı iyi kullanır.

******

Euroleague Women’da ilk kez mücadele eden İzmit Belediye Spor A grubundaki Rus takımları Dinamo Kursk önünde 65-61, Nadezhda önünde 80-78 skorlu iki az farklı yenilgi aldı.

Grupta lider olan ve ikinci etap maçlara ev sahipliği yapan Parfumerias Avenida önündeki ilk maçını farklı kaybeden İzmit temsilcisinin önünde, grupta çeyrek finali garantileyen Avenida ile oynayacağı bir maç ve Şubat ayı ortasında Rusya’da oynanacak Kursk ve Nadezhda sınavları var.

İzmit ekibinde Wheeler, Siksniute, Dos Santos, Jovanovic dörtlüsüne yerli rotasyondan oyunun her iki yönünde gelecek desteğin boyut ve sürdürülebilirliği alınacak sonuçlarda etkili olacak.

Bununla birlikte İzmit Belediye Spor’un Euroleague Women’daki Rus takımları ile başa baş maçları, kaçırdığı galibiyetler, bu zorlu platformdaki ilk deneyiminde henüz galibiyet alamasa da iyi mücadele ederek oynadığını işaret ediyor.

******

EuroCup Women’da mücadele eden takımlardan Birevim Elazığ İl Özel İdare’nin D Grubunda Rus, Çek ve Polonyalı rakipleri önünde tüm maçlarını kazanarak son 16 takım arasına kalması çok büyük bir başarı olarak görülmeli.

Elazığ Kulübü uzun süreden bu yana kadın basketboluna yatırım yapıyor. Avrupa sahnesinde bu tür sonuçlara hem Türkiye kadın basketbolunun hem de Elazığ şehrinin çok ihtiyacı var.

Birevim Elazığ İl Özel İdare son 16 turunda Bellona Kayseri Basket ile eşleşti.

Bu kupada üç kez final oynayan Bellona Kayseri Basketbol o günlerden bu güne kadrosundan pek az ismi barındırıyor olsa da A Grubunu yenilgisiz bitiren Macar KSC Szekszard’ın ardından grubu 2. sırada tamamlamayı başardı.

EuroCup Women arenasında birbirinden çok farklı hikayesi olan bu iki takımın eşleşmesinden çıkacak takım büyük olasılıkla yeniden KSC Szekszard ile bu kez Euro Cup Final Four için mücadele edecek.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6545