Basketbolcu çocuklar evde daraldı (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

Basketbolcu çocuklar evde daraldı (Ebru Erdoğan)

27-01-21 17:24
2020 geçti ve 2021’i karşıladık. 2020’den akıllarda kalan tek şey pandemi süreci oldu. Bu süreçte yeni bir yaşam şekline alışmaya çalışmak hepimizi zorladı. Yetişkinler olarak zorlandığımız süreçte çocuklar ve özellikle sahada olmaya alışmış sporcu çocuklar neler yaptı acaba? Basketbolcu çocuklarımızı dinleyelim dedik ve onlardan bu süreçte neler yaşadıklarını anlatmalarını istedik.

Yusuf Eray Mutlu (Urfa İlgi Okulları Spor Kulübü Oyuncusu): Yıldız takımda sezona başlarken okullarda ve altyapı kulüp şampiyonalarında il, bölge ve yarı final şampiyonluklarıyla ilgili hedefimize ulaşmak için hem bireysel, hem de takımla çalışmaya başlamıştık. Pandeminin sürmesi, okulların eğitim öğretime ara vermesiyle herkes gibi eve kapandım. Bu da beni hem psikolojik, hem de fiziksel olarak çok kötü etkiledi. Uzun süre içimden hiçbir şey yapmak gelmedi. Daha sonra o dönemde yayınlanan The Last Dance belgeselinde hayatı anlatılan Micheal Jordan’ı izledikten sonra, okulumuzun organize ettiği eğitim sohbetleri kapsamında Milli sporcu abilerimin ve ablalarımın (Sinan GÜLER, Doğuş BALBAY, Şehmus HAZER, Ebrar KARAKURT)da tavsiyelerini dinleyince bu psikolojik durumu bir an önce atlatmam gerektiğini anladım. Basketbola olan özlemimi fark ettim, bu beni daha da motive etti. Daha sonraki dönemde pandemi döneminin ne kadar süreceğinin belli olmadığını düşününce zaman zaman moralim yeniden bozuldu. Antrenörümün de yönlendirmesiyle evde yapılabilecek egzersizleri yapmaya başladım. Daha sonra sokağa çıkma yasaklarına uyarak oturduğumuz sitenin bahçesinde ve evimize yakın bir parkta abimle birlikte bireysel çalışmaya başladım. Ama maç yapamıyor olmam beni çok üzüyor. Bu sene sezon başlar mı, maçlar oynanabilir mi bilmiyorum? Elimden geldiği kadar fiziksel ve psikolojik olarak kendimi hazır tutmaya çalışıyorum. Derslerimden kalan zamanlarda düzenli olarak ünlü basketbol oyuncularının hayatlarını okuyorum. Örnek aldığım sporcular var, onların neler yaptığını takip etmeye çalışıyorum. Gerek İNG basketbol süper ligi gerekse Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in Euroleague maçlarını takip etmeye çalışıyorum. İnşallah en kısa sürede salgın biter antrenmanlara başlar ve maçları oynamaya başlarız.

Esmanur Özen (Van Belediyes): Pandemi sürecinin başlamasıyla antrenmanlarımız ve başarıyla devam ettiğimiz maçlarımız da okullarımız gibi sona erdi. Takım ve sınıf arkadaşlarımdan uzak kaldım. Bir anda kendimi büyük bir boşlukta buldum. Herkes gibi çaresizdim. Bir süre ne yapacağımı bilemeden vakit geçirdim. Online derslere katıldım. Eve yakın bulduğum basketbol sahalarında kendimce antrenman yapmaya çalıştım. Evde belirli saatlerde spor yaptım. Böylelikle kendimi formda tutmaya çalıştım. Gerek kendi çabamla gerek ailemin desteğiyle bu zorlu günleri atlatmaya çalıştım. Dileğim en kısa zamanda bu kötü günlerin sona ermesi ve spor dolu günlerimizin başlaması.

Mariya Turgut (Van Belediyesi): Basketbol benim hayatımda bir düzen ve disiplin oluşturuyor. Basketbolu çok seviyorum. Pandemi sürecindeyken de basketbol antremanlarında olduğu gibi düzenimi korumaya çalıştım. Ama gerçek antrenman kadar etkili olmadığının farkındaydım. Hem basketbolu hem de online derslerimi düzende tutmaya çalıştım. Bir an önce virüsün tamamen bitmesini ve ara vermeden eksikliklerimizi gidermeyi diliyorum.

İnanç Kınık (İlkadım 55 Gençlik/14 yaşında): Pandeminin hem derslerimi, hem basketbolu bu kadar olumsuz etkileneceğini düşünmemiştim. Üç aylık kötü ve zorlu bir süreç yaşadık. Bir taraftan LGS stresi, bir taraftan basketboldan uzak kalmak bütün hayatımı etkiledi. LGS bitti. Basketbola başladık derken pandemi yasakları tekrar başladı. Son birkaç aylık süreçte basketbola olan özlemimi, televizyonda ve internette basketbol maçlarını izleyerek, kısıtlama olmayan saatlerde koşarak ve hocalarımın verdiği program dahilinde kuvvet antrenmanlarıma devam ederek gidermeye çalışıyorum. Beslenmemle kendimi olabildiğince basketbola hazır tutmaya çalışıyorum. Umarım en kısa sürede bu kötü süreci atlatıp arkadaşlarımızla ve hocalarımızla tekrar sahalara dönüp özlediğimiz antrenmanlarımızı ve maçlarımızı yaşarız.

Ben Salim Enes Dişli (Muratpaşa Belediyesi): U-14 takımı oyuncusuyum. Antrenmanlardan uzak kaldığım için sağlıklı beslenme gereği de duymadım ve biraz kilo aldım. Basketbol özlemimi ilk başlarda parktaki sahada oynayarak gidermeye çalıştım. O saha da kapanınca basketboldan iyice uzaklaştım. Pandemi süreci tüm hedeflerimizi etkiledi. Takım olarak Türkiye Şampiyonası’nda kendimizi kanıtlayabilirdik. Yazın kampta daha çok geliştirip başarı yolunda büyük bir adım atabilirdik. Ümitsizliğe kapıldım.

Mert Kocagözoğlu (İzmir Bahçeşehir Spor Kulübü/14): İzmir Karşıyaka Bahçeşehir Koleji 8. sınıf öğrencisiyim. 2007 doğumluyum, 4 yaşından beri basketbol oynuyorum. Dayım Cenk Duraklar yıllarca üst seviye basketbol oynadıktan sonra şu an Türk Telekom da genel menajer olarak görev yapıyor. Pandemi sürecinde basketbol antrenmanlarından uzak kalmak, aktif antrenman temposundan sonra alışık olduğum bir durum değil. Parkede koşmayı, top sektirmeyi, takım arkadaşlarımla ve antrenörlerim ile vakit geçirmeyi çok özledim. Bu özlem dolu süreçte kulübümüz bize sürekli destek verdi. Başta Genel Menajerimiz Alpaslan Aydın ve Altyapı Koordinetörümüz Tufan Sabah olmak üzere İzmir Şube Sorumlumuz Cevat Erçen bize süreç ile ilgili tüm planlamaları en iyi şekilde hazırladı. Kulüp kondisyonerimiz Canberk Özsaraç da bizi online yaptırdığı antrenmanlarla zinde tuttu. Diğer tüm antrenörlerimiz de basketboldan kopmamamız için sürekli iletişim halinde kalarak sürekli motive ettiler. Hepsine kendim ve tüm takım arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca babam koridora sabit bir barfiks taktırdı. Koşu bandına da evde günün belirli saatlerinde çıktım. Bu süreci dolu dolu kendimi geliştirme adına geçirdim. Maçların oynanmaması beni ve tüm takım arkadaşlarımı çok üzdü. Bu sene takımımızın başına gelen antrenörümüz Gediz Cizmeli ve aramıza yeni katılan birbirinden değerli takım arkadaşlarım ile oldukça güçlenmiştik. Takım olarak bu sene planlanan U14 Basketbol Türkiye Şampiyonası için büyük hedeflerimiz vardı. 

Egemen Gültekin (Basketbol Akademi Spor Kulübü): 2008 doğumluyum. Basketboldan uzak kalmak kendimi kötü hissettirdi. Basketbol özlemimi evde kendi topumla antrenmanlar yaparak gidermeye çalıştım. Takım olarak güzel bir yeri hedefliyorduk. Bu sezonda araya pandemi girince bütün planlamalarımız bozuldu. Bu süreç benimde basketbol hedeflerimi çok etkiledi. Kondisyonum düştü. Kendimi antrenmanlara hazır hissedemiyorum.

İbrahim Çınar Özdemir (Daçka Basket Akademi Ankara): 2006 doğumluyum.  takımında basketbol oynuyorum. Basketbol oynamayı çok seviyordum ve araya pandemi girdi. Pandeminin girmesi benim hayatımda spor açısından boşluk açtı. Basketbol oynama özlemini sokağa çıkma izinlerinde oynayarak ve maç izleyerek gidermeye çalıştım. Bu sürede maçlarımızın oynanamaması beni en çok üzen şey oldu. Çünkü maç oynarsak gelişebiliriz aynı zamanda yeni lige katılmıştık ilk maçı kazandıktan sonra turnuva iptal oldu. Bu durum beni daha da üzdü.

Arda Girginer (Caan Spor Kulübü): Evde yapılabilecek topsuz antrenmanları hem formda kalmak için hem de tam olmasa da özlem gidermek için ara sıra yaptım. Elbette pandeminin basketbol adına verdiği en sinir bozucu durum maç yapamamak. Hayatımda en çok zevk ve heyecan aldığım anlara tanık olduğum bu maçların iptal edilmesi beni son derece üzdü. 

 

Yorumlar Okunma: 2245