Merak edilen sorulara Erdem Can'ın yanıtları - BasketFaul.com

Merak edilen sorulara Erdem Can'ın yanıtları

04-02-21 08:31
Fenerbahçe BEKO asistan koçu Erdem Can, Ayak Çizgi Youtube Kanalına konuk oldu ve soruları yanıtladı.

Erdem Can'dan pasajlar... (Röportajın tamamı videoda)

* Head coachluk birden fazla unsuru, 15'ten farklı insanı yönetmek, olması gereken egonuzu belli düzeyde tutabilen, organizasyondakileri insanları besleyebilen, onların gelişimlerini farkedebilen bir insandır. Asistan koçlar çok daha rahat. Maç içinde koça bazı önerileriniz olabilir ama bu, 'Ben head coach oluyorum' bütünlemesine varmanızı sağlamaz.
* Obradovic'in müthiş bir basketbol zekası var. Olaylara net ve çabuk reaksiyon verir. Takımı 4 guardla, 4 solakla bilerek oynattığı birçok denklem var. Oluşan olumsuzluklar kotarmaya dönük formüller üretir. Onun gibi biri Dünya basketboluna da gelmeyecek.
* Kokoskov'un basketbolla ilgili büyük tecrübesi ve farklı bakış açıları var. Birçok takımın ofensine sahip. NBA'in de etkisiyle oyuncularla ortak noktaları bulma anlamında çözümcü.
* Fenerbahçe altyapısının yeterli düzeyde olduğunu düşünmüyorum, diğer kulüpler için de benzer görüşe sahibim. Altyapı konusunda bazı hazırlıklarımız var. TOFAŞ ve kapatılmış olan Banvit ise iyi örnekler.
* Oyuncuları büyütürken iki kelime konuşabilmelerini, etik değerlere sahip olmalarını, kız arkadaşları olabilmesini, sinemaya gidebilmelerini, kitap okumalarını, küfürsüz konuşabilmeleri sağlayacak sosyo-kültürel destek de vermeliyiz, onlara bu ortamı sağlamalıyız. 
* Hedefim en üst düzeyde başantrenör olabilmek. Umarım bir gün Fenerbahçe'de başantrenörlük yapacak düzeye gelirim. 
* Çalıştığım oyuncular arasında en profesyonel oyuncu Gigi Datome idi. Onunla çalışmak benim için büyük şans.  

Yorumlar Okunma: 5508