Kazandık ama bekleyeceğiz (Meriç Tunca) - BasketFaul.com

Kazandık ama bekleyeceğiz (Meriç Tunca)

04-02-21 20:28

Meriç TUNCA

İSTATİSTİK: 

İspanya ile Fransa'nın ortaklaşa düzenleyeceği Kadınlar 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri E Grubu'ndaki 4'üncü ve son maçında Litvanya'yı 67-55 yendik ve grubunu ikinci sırada tamamladık.

Arnavutluk'un çekilmesi ile birlikte 3 takıma düşen grubumuzda lider Sırbistan'a iki kez kaybeden ve birincilik şansı kalmayan kızlarımız, bilindiği gibi Litvanya'yı ise Mersin'deki maçta 74-51 gibi açık bir farkla mağlup etmişti.

Toplamda 9 grupta "En iyi 5 ikinci takım" arasına girmek için bu karşılaşmayı mutlak kazanması gereken Milli Takımımız, böylelikle 2 galibiyet ve artı 25 sayı averajına sahip olup, diğer gruplardaki maçların sonuçlanmasını beklemeye başladı.

Pandemi tedbirleri nedeniyle fanus düzeninde oynanan maçların ikinci bölümünü de Ataköy Ahmet Cömert Spor Salonu'nda oynayan Ay-Yıldızlı ekibimizde klasik kadromuzda yer alan Işıl Alben ve Tilbe Şenyürek sakatlıkları, Merve Aydın'ın da survivoru tercih etmesiyle yer almadılar.

Maça geçmeden bazı notlar aktarayım:

Şunu kabul edelim; Bu takımda artık koç Ceyhun Yıldızoğlu'nun 2010'lu yıllarda başarıdan başarıya koşan Nevriye Yılmaz, Birsel Vardarlı Demirmen, Şaziye İvegin Üner, Yasemin Horasan, Esmeral Tunçluer, Lara Sanders, Tuğba Palazoğlu gibi oyuncuları yok. Yeni bir jenerasyon var. Ancak bu yeni jenerasyonun oyuncu seçimi ise ne derece doğru isimlerden oluşuyor tartışılır. Örneğin; Bu maç özelinde bakarsak, sahadaki 12 oyuncumuz oldukça kısa isimlerden kuruluydu. Ve bu isimlerin bazıları kendi takımlarında dahi fazla süre almazken, sezona müthiş bir başlangıç yapan Özge Yavaş'ın tercih edilmemesi, dikkat çekiciydi.

Ve yine Fenerbahçe'de bu sezon çok iyi bir performans gösteren Türk statüsündeki Kia Stokes'in tercih edilmeyip, Kuanitra'nın kadroda olması yine bu maç özelinde doğru bir tercih miydi, tartışılır. Ama sonuçta koçun tercihi. Ona da fazla bir şey diyemiyorum. Bugünkü maçta erkenden faul problemine giren ve uzun süre kenarda kalan Kuanitra'yı görünce, keşke Stokes kadroda olsaydı diyorum. Allah'tan Esra Ural Topuz müthiş oynadı da, Kuanitra'nın eksikliğini hissettirmedi. (Kuanitra toplam 20 dakika süre, 5 sayı, 4 ribaunt katkısıyla oynadı. Esra 18 dakika 4 sayı 9 ribaunt)

Ve koç Ceyhun Yıldızoğlu'nun itirazdan aldığı 2 teknik faul ve maçın bitimine 6.5 dakika kala diskalifiye olması. Hakemler fazla mı abarttı ne? Tam anlayamadık.

Milliler maça Asena, Pelin, Olcay, Tuğçe ve Kuanitra ilk 5'iyle başladı.

Karşılaşmadaki ilk basketimiz Kuanitra'dan geldi. Skoru Asena Yalçın'ın 3'lüğüyle2.5 dakika geride kalırken 7-0'a getirdiğimizde ise  rakip takım molaya gitmek zorunda kaldı. Litvanya ise ilk sayılarını 4 dakika sonra buldu: 10-2.

İlk çeyrekte 7.5 dakika geride kaldığında kızlarımızın 11 sayılık üstünlüğü vardı: 17-6

Savunmada vidaları en baştan sıktığımız, hücumda ise organize olduğumuz ilk periyodu Milli Takım 10 sayı farkla 19-9 önde kapadı.

Litvanya karşısında ikinci çeyrekte ilk sayılarımızı Melis Gülcan ile bulduk.

Rakibin 9-2'lik serisiyle fark 2.5 dakikada 3'e inince koç Ceyhun Yıldızoğlu da içine girdiğimiz krize çözüm bulmak amacıyla mola aldı: 21-18

Ve moladan Pelin Derya Bilgiç'in 3'lüğüyle döndük: 24-18

Ancak hücumda aksamamız, savunmada ise ilk çeyrekteki sertliği gösteremememiz nedeniyle devreye 5 dakika kala Litvanya beraberliği yakaladı: 24-24

Litvanya'ya bol bol top kaybı yaptırdığımız, zaman zaman zorlanıp, krize girdiğimiz, uzunumuz Kuanitra'nın da kısa sürede 3 faule ulaşıp uzun bir süre kenarda oturması ile bir ara farkı 12 sayıya kadar çıkardığımız bu çeyreği 33-29 önde kapayıp, devre arasına gittik.

İlk yarıyı Alperi Onar 7, Sevgi Uzun ve Pelin Derya Bilgiç 5'er sayıyla oynarken, rakip ekipte de bir dönem ülkemizdeki takımlarda forma giyen Nacickaite 8, Petronyte ise 7 sayıyla tamamladı. Bu yarıda Tuğçe'nin de 5 asistle öne çıktığını söyleyelim.

İkinci devreye de Esra Ural Topuz'un sayılarıyla başladık: 35-29

3 dakika geride kaldığında ise skor 40-31'le lehimizeydi.

Ve Olcay'ın 3'lüğüyle maçta yine 12 sayılık farka ulaştık: 45-33

Fark 47-33 ile 14 sayıya çıkınca Litvanya molaya gitmek zorunda kaldı.

Savunmada müthiş bir gayret gösterdiğimiz ve rakibe sadece 7 sayı izni verip, 21 sayı kaydettiğimiz bu çeyreği 54-36 gibi 18 sayı farkla önde bitirip, her şeyin belli olacağı son periyoda girdik.

Karşılıklı basketlerle geçen son çeyrekte Olcay'ın 3'lüğüyle geride kalan 4 dakikayı 59-43 önde geçerken, hakemlerin anlaşılmaz bir şekilde koçumuz Ceyhun Yıldızoğlu'nu ikinci teknik faulle oyundan diskalifiye etmeleri (İlkini de neden çalmışlardı, anlamamıştık) belki de maçın en ilginç ve en kritik anlarından biriydi. (34.14 dakika)

Zaman zaman boş atışları kaçırsak da genelde son çeyreği iyi oynayıp, maçı da fazla  krize girmeden12 sayı farkla  67-55 kazandık ve E Grubu'nda ikinciliği garantileyip, diğer gruplardaki karşılaşmaların sonuçlarını beklemeye başladık.

Takımımızda Pelin Derya Bilgiç 12 sayı 5 ribaunt 2 asist,  Olcay Çakır Turgut 11 sayı, Alperi Onar ve Gizem Yavuz 10'ar sayı, Esra Ural Topuz 4'ü hücum olmak üzere 9 ribaunt, Tuğçe Canıtez de  6 asist, 6 ribaunt ile dikkati çeken isimler oldular.

Litvanya'da ise Nacickaite 17 sayı, Labuckiene 15 sayı 9 ribaunt, Petronyte 9 sayıyla oynadılar.

Yorumlar Okunma: 2440