Onan'a Yerel Ligleri sorduk... - BasketFaul.com

Onan'a Yerel Ligleri sorduk...

12-02-21 15:14
Bu sezonun ilk altyapı organizasyonu olarak gerçekleştirilen Garanti BBVA Basketbol Gençler Ligi, erkekler kategorisi takımları arasında Bolu fanusu ile başladı. Ligin geri kalan bölümleri de yine Bolu'da Federasyon fanus kurallarının uygulanacağı şekilde otelin dışarıyla teması kesilerek sürdürülecek. 

Peki, bir yıldır çok az antrenman yapabilen, hiç maç oynayamayan diğer yaş gruplarının bu sezon sahaya çıkma şansı olabilecek mi? Bu soruyu TBF CEO'su Ömer Onan'a sorduk ve şu yanıtları aldık... 

* Altyapılarda sahaya dönüş için pandemi sürecini yakından takip diyoruz ve Spor Bakanlığı ile sürekli temas halindeyiz. Bilindiği gibi yerel ligleri il müdürlükleri düzenliyor ve başlayabilmek için de bakanlığın onayı gerekiyor. Daha sonraki aşamada oynanan Bölge, Anadolu ve Türkiye Şampiyonalarını ise TBF olarak biz düzenliyoruz. 
* Pandemiye bağlı olarak üç ayrı senaryo hazırlamıştık. Birincisi yerel liglerin Eylül-Şubat aylarında oynanıp daha sonra bunların altyapı şampiyonalarına bağlanması idi ancak pandemi yüzünden bu alternatife hiç yaklaşamadık.
* İkincisi Ocak ayından itibaren kısaltılmış olarak tek devreli oynanması ve daha sonra diğer aşamalara geçilmesi idi. Maalesef koşullar buna da izin vermedi.
* Şimdi elimizde üçüncü bir seçenek var... Yaz aylarına doğru kısaltılmış yerel turnuvalar ve mümkünse ardından altyapı şampiyonaları... Bir anlamda Yaz Ligi... Bu senaryoyu hayata geçirebilirsek transfer tarihlerinde de düzenlemeler yapacağız.
* Şunu da gözden kaçırmamamız lazım ki, salonların açılması durumunda basketbolla birlikte başka branşlar da faaliyete başlamış olacak. Bu nedenle çok fazla sayıda maç yapamayabiliriz.
* Pandeminin etkisini sürdürmesi nedeniyle yerel liglerin oynanıp oynanmayacağı konusunda bir öngörüde bulunmamız doğrusunu söylemek gerekirse kolay değil. Şartlar izin verdiğinde ve bakanlık onayladığında 3. senaryoyu uygulamaya hazırız.
* Biz altyapı liglerinin başlamasını herkesten çok istiyoruz ama sağlığın her şeyden önce geldiğini de unutmamamız lazım. * 2005-2006-2007 doğumlular için Garanti BBVA BGL'de olduğu gibi bir fanus ortamı sağlanıp maçların oynanması üzerinde de düşüncelerimiz var ama böyle bir durumda kulüplerin de masrafa katılması gerekir. BGL'nin masraflarını karşılıyoruz. Orada hem sponsorumuz Garanti BBVA’nın desteği, hem TBF olarak bizlerin önemli katkısı var. 
* Kızlar BGL'yi de erkekler de olduğu gibi Bolu'da fanus ortamında düzenlemek için çalışmalarımızı bitirdik. Mevcut belirlenen kriterler üzerinden davet ettiğimiz 10 takım bu ligde yer almak için taahhütünü verdi.  Kızlarda yaş aralığını 2002-2006 yaş grubu olarak belirledik. (2002- 1 kontenjan olacak.)

* Sonuç olarak tüm Dünya’da olduğu gibi biz de bu sezonu kayıplarla geçiriyoruz. Umarız ki bir an önce altyapı basketbol ailesinin sahaya dönebileceği planlamalarımızı gerçekleştirecek sağlıklı bir ortam bulabiliriz. Bunu sağladıktan sonra kulüplerle de iş birliği yaparak, çocuklarımızın pandemi sürecindeki açığını gidermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 

Yorumlar Okunma: 4949