Milli Takım için tek yürek olduk (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Milli Takım için tek yürek olduk (İlker Yıldız)

16-02-21 19:44

FIBA 2022 Erkekler Avrupa Şampiyonası Elemeleri D grubu maçları, bir kez daha fanus düzeninde İstanbul’da organize edilecek. 27 Kasım’da Hırvatistan ve 29 Kasım’da Hollanda ile fanus yöntemiyle seyircisiz olarak İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ilk fanus düzenindeki müsabakalardan sonra, 20 Şubat’ta İsveç ve 22 Şubat’ta Hırvatistan ile oynayacağımız maçlara da ev sahipliği yapacağız. İkinci kez fanus düzeninde ev sahipliği yapacağımız grup maçlarının tek farkı, bu sefer maçların aday kadromuza en fazla oyuncu veren Beşiktaş Icrypex takımının maçlarını oynadığı Beşiktaş Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde oynanacak olması. Millilerimizin, dört ülkenin ortaklaşa düzenleyeceği (Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan) FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılacağına ve son iki maçımızda her iki rakibimizi de yeneceğine can-ı gönülden inanıyorum. Grup maçlarının iki kez ülkemizde düzenlenmesini sağlayan TBF yetkililerini de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Çok kötü başladığımız ve ilk üç maçımızı kaybettiğimiz grup maçlarından sonra, Hollanda galibiyeti ile birlikte tekrardan ilk üçe kalma adına ipleri ele aldık. Yani her şey artık bize bağlı. Geriye oyuncularımızın parkede gösterecekleri mücadele sonucunda alınacak galibiyetlere kalıyor. 

Özellikle şunu belirtmek isterim ki, A Kadın Basketbol Milli Takımımız da benzer bir süreçten geçerken gerek TBF yetkilileri gerek teknik ekip ve gerekse de oyuncularımızın oynanacak maçların ehemmiyetine vakıf bir şekilde tek yürek olduklarını gördük. Benzer ciddiyet ve birlikteliğin, hiç kuşkusuz A Erkek Basketbol Milli Takımımızın kritik maçları öncesinde de sağlanacağından eminim. Her ne kadar maçlar seyircili oynanmasa da, ülke basketbolumuz adına bütün paydaşların tek yürek olarak hep birlikte enerjimizi parkede yansıtacağımıza inanıyorum. 1993 yılından itibaren yaklaşık 30 yıldan beri finallere aralıksız olarak katılan bir ülke olarak, bu geleneğimizi de sürdüreceğimize yürekten inanıyorum.

Oyuncularımızın İstatistiklerinde Ciddi Artışlar Var
Elemelerin başladığı 2020 Şubat ayı maçlarındaki aday kadroda yer alan oyuncularımızın maçlar öncesindeki lig istatistikleri ile tam bir yıl sonraki yani 2021 Şubat ayı aday kadrosunda yer alan oyuncularımızın lig istatistiklerinin karşılaştırması detaylı bir şekilde yazının sonundaki tabloda yer almaktadır. Maç (+/-) alanı dışındaki bütün alanlarda 2021 Şubat dönemindeki aday kadroda yer alan oyuncularımızın istatistiklerinin, 2020 Şubat dönemindeki aday kadroda yer alan oyuncularımızın istatistiklerinden çok daha iyi olduğunu görüyoruz. 2021 Şubat aday kadrosunda yer alan oyuncularımızın istatistik ortalamalarının, 2020 Şubat dönemindeki aday kadroda yer alan oyuncularımızın istatistiklerine göre; ortalama sürede (%15,84), sayı ortalamasında (%21,02), ribaunt ortalamasında (%23,82), asist ortalamasında (%12,72), blok ortalamasında (%54,17), top çalma ortalamasında (%20) ve verimlilik puan ortalamasında (%19,91) daha iyi olduğunu memnuniyetle görüyoruz.

Sayın Orhun Ene’nin açıkladığı 2020 Kasım ayındaki aday kadro ile 2021 Şubat ayında oynayacağımız maçların aday kadrosunun hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Sadece Samet Geyik ve Furkan Haltalı, iki yeni isim olarak aday kadroya ilave olmuş durumdalar. Ancak elemelerin başladığı 2020 Şubat’ına göre 17 kişilik aday kadronun yarısından fazlalı yani 8 farklı ismi aday kadroda görüyoruz. Rakiplerimize göre kadro istikrarımızın pek iyi olmadığı da bir gerçek! Ayrıca mevcut aday kadromuzun (2021 Şubat) yaş ortalamasının, geçen yılki (2020 Şubat) aday kadronun yaş ortalamasına göre 1,19 yaş daha genç olduğunu görüyoruz.

Avrupa Şampiyonası Elemelerindeki 147. Maçımız
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın katıldığı ilk resmi turnuva olan 1936 Olimpiyat Oyunları (Berlin)’ndan bugüne kadar tam 85 yıl geçti. Millilerimiz, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde 20 Şubat'ta karşılaşacağı İsveç maçı ile birlikte Avrupa Şampiyonası Elemelerindeki 147. maçına çıkacak. Millilerimiz, daha önce oynadığı 146 eleme maçında; 87 galibiyet ve 59 mağlubiyet alarak %59,59 galibiyet yüzdesi elde etti. Millilerimiz, maç başına 77,90 sayı atarken, 72,95 sayı da potasında gördü. 2011 yılında Litvanya (Panevezys ve Vilnius)’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri’nde A Milli Takımızın başantrenörlüğünü yaptıktan yaklaşık 9,5 yıl sonra ikinci kez millilerimizin başantrenörlüğüne getirilen Sayın Orhun Ene, Avrupa Şampiyonası Elemelerinde görev alan 12. başantrenörümüz oldu.  

9 Farklı Kulüpten 17 Oyuncu
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın aday kadrosunda 9 farklı kulüpten 17 oyuncu yer alıyor. Aday kadroda yer alan 7 oyuncumuzun, ING Basketbol Erkekler Süper Ligi 21. haftası sonundaki istatistik liderliğinde çeşitli alanlarda ilk 20’de yer aldığını görüyoruz. Ülke basketbolumuzun son yıllarda yetiştirdiği en önemli oyuncuların başında gelen Banvit BK altyapısının ülke basketbolumuza kazandırdığı ve Beşiktaş JK Icrypex’in de gelişiminde çok önemli katkılarda bulunduğu 19 yaşındaki Alperen Şengün (2002, Beşiktaş JK Icrypex)’ün; iki alanda lider (Verimlilik puanı ve blok) olmak üzere, istatistiklere dahil edilen 7 farklı alandan 5’inde ilk 10’da olması ülke basketbolumuz adına memnuniyet verici. Yine Banvit BK ve Beşiktaş JK Icrypex işbirliği ile ülke basketbolumuza artık üst düzeyde katkıda bulunmaya başlayan Şehmus Hazer (1999), ligde üç alanda ilk 20’de yer alıyor. Berk İbrahim Uğurlu (1996, Tofaş), Berkan Durmaz (1997, Tofaş), Ege Arar (1996, Aliğa Petkim Spor), Doğuş Özdemiroğlu (1996, Darüşşafaka Tekfen) ve Sertaç Şanlı (1991, Anadolu Efes) aday kadrodaki BSL’de istatistik liderliğinde ilk 20’de yer alan diğer oyuncularımız oldular.

 

ING Basketbol Erkekler Süper Ligi 21. haftası sonunda Liderlik Sıralamasında
İlk 20'de Yer Alan Aday Kadrodaki Oyuncularımız (Ortalama olarak)
S
OYUNCU
DOĞUM
TARİHİ
KULÜBÜ
SÜRE
SAYI
RİBAUNT
ASİST
BLOK
TOP
ÇALMA
VERİMLİLİK
PUANI
1
Alperen Şengün
25.07.2002
Beşiktaş JK Icrypex
5.
2.
1.
10.
1.
2
Şehmus Hazer
15.02.1999
Beşiktaş JK Icrypex
5.
15.
14.
3
Berk Uğurlu
27.04.1996
Tofaş
7.
4
Ege Arar
02.09.1996
Aliğa Petkim Spor
16.
5
Doğuş Özdemiroğlu
17.04.1996
Darüşşafaka Tekfen
1.
6
Berkan Durmaz
20.02.1997
Tofaş
15.
7
Sertaç Şanlı
05.08.1991
Anadolu Efes
12.

 

Kadro İstikrarı Sağlayanlar, Sıralamada Üst Sıralardalar 
Rakiplerimizin ve bizim elemelerdeki kadro yapılarına baktığımızda çok ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz. Grubumuzda liderliği garantileyen Hırvatistan’da elemelerin ilk dört maçında 15 oyuncunun süre aldığını ve bu oyunculardan 7’sinin elemelerin 4 maçında da oynadığını görüyoruz. Grupta şu an ikinci sırada yer alan Hollanda da 15 oyuncuya süre vermiş ve bu oyunculardan 7’si eleme maçlarının tamamında oynamış. Grupta üçüncü sırada yer alan İsveç’te ise elemeler boyunca 18 oyuncunun forma giydiğini ve 5 oyuncunun bütün maçlarda oynadığını görüyoruz. Şu an için grupta son sırada yer alan millilerimizde ise elemeler boyunca 19 farklı oyuncunun süre aldığını ve sadece 4 oyuncumuzun (Melih Mahmutoğlu, Hüseyin Göksenin Köksal, James Metecan Birsen ve Berkan Durmaz) bütün maçlarda forma giydiğini görüyoruz. Sıralamada daha üst sırada yer alan takımların, diğer takımlara göre kadro istikrarı konusunda daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle FIBA ile Euroleague Basketball arasında devam eden anlaşmazlıkların yaşandığı elemelerde, Hırvatistan gibi aylar öncesinden birbirini tanıyan istikrarlı bir kadro oluşumuna gidilmesinin en doğru yaklaşım olacağı kanaatindeyim.

Grupta kritik iki maçta karşılaşacağımız rakiplerimizden İsveç’te, elemeler boyunca süre alan oyuncular arasında yurt dışında oynayan 11 (İspanya’da 7, Fransa, Belçika, İzlanda ve Estonya’da 1) ve Hırvatistan’da da yurt dışında oynayan 6 (İtalya’da 3, Rusya, Almanya ve Polonya’da 1) oyuncunun olduğunu da özellikle söylemeliyiz. Bizde ise elemelerde süre alan oyuncular arasında yurt dışındaki bir takımın kadrosunda yer alan sadece bir oyuncumuzun (Kartal Özmızrak, Obradoiro, İspanya -sakatlığından dolayı sezon başından itibaren henüz süre almadı-) olduğunu görüyoruz. Bu küçük bilgiler bile, ülke basketbolumuz adına asıl gerekli olanın; kalıcı projeler üretip, bu projeleri bütün paydaşlarla birlikte hayata geçirmemiz gerekliliğini ortaya koyuyor. Aksi halde, ülke basketbolumuz adına çözüm bekleyen sorunlar gün geçtikçe artacaktır.

Önceliğimiz A Milli Takımlarımız Olmalı
TBSL’de geçtiğimiz sezonlara göre çoğu istatistik kategorisinde ilk 20 sırada Türk oyuncularımızın olduğunu görmek, ülke basketbolumuz adına memnuniyet verici. Ayrıca aday kadroda yer almayıp da yine çeşitli kategorilerde ilk 20 sırada yer alan; Can Uğur Öğüt (1992, Empera Halı Gaziantep Basketbol), İsmail Cem Ulusoy (1996, Empera Halı Gaziantep Basketbol), Sinan Sağlam (1998, HDI Sigorta Afyon Belediyesi), Akif Egemen Güven (1996, HDI Sigorta Afyon Belediyesi), Barış Ermiş (1985, Galatasaray) ve Ragıp Berke Atar (1999, Galatasaray) gibi yerli oyuncularımızın olduğunu da hatırlatmak isterim. Bu da gösteriyor ki yabancı oyuncu sayısı makul seviyeye doğru çekildikçe, milli takım oyuncu havuzu da genişlemekte. Ligde istatistik liderliği alanlarında ilk 20’de yer alan oyuncularımız arasında birçok 1996 doğumlu oyuncumuzun olması da dikkate değer bir durum. Çünkü, yıllar önce çok fazla beklenti içerisinde olduğumuz özellikle 1996 doğumlu birçok oyuncumuzun, yabancı oyuncu sayısı fazlalığından dolayı gelişimlerini yeterli düzeyde sağlamadıklarını ve beklentilerin altında kaldıklarını üzülerek izliyorduk. Ancak, TBF yetkililerinin iki yıl önce almış olduğu ve kesinlikle çok doğru olduğuna inandığım yabancı oyuncu sayısının 6’dan 5’e düşürülme kararı sonucunda, birçok yeteneğimizin basketbolda gelişimlerini sağlama imkanları da bulduğunu görüyoruz. Sayın Aydın Örs’ün de ifade ettiği gibi, ben de TBSL’de yabancı oyucu sayısının 5’den 4’e düşürülmesi ile hem milli takımlarımızın hem de kulüplerimizin bu durumdan kârlı çıkacağına inanıyorum. Bu sayede kulüplerimiz yetiştirici olma hüviyetlerini tekrardan kazanarak, yerli oyunculara olan değer de artacaktır. Kulüplerimiz, kuruluş amaçlarına uygun olarak öncelikle Türk gençlerine imkanlar sunarak, ülke basketbolumuza değerler kazandırmayı bir sorumluluk olarak görürlerse; bu sayede kulüplerimiz hem sürdürülebilirlik açısından hem de gerçek anlamda bir kurumsal kimlik kazanma açısından önemli bir adım atmış olacaklardır. Kulüplerimizin önceliklerini iyi tespit etmeleri sonucunda, ülkemizde üst düzey oyuncuların sağlıklı bir şekilde gelişimlerinin sağlamasıyla ile birlikte nitelikli oyuncu havuzu genişleyecek ve ülke basketbolumuz da başta milli takımlar olmak üzere her alanda istikrarlı bir şekilde başarıdan başarıya koşacaktır.

A Erkek Basketbol Milli Takımımıza, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu'nda oynayacağı İsveç ve Hırvatistan maçlarında başarılar diliyorum. Her şey A Milli Takımlarımız için.

FIBA 2022 AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEMELERİ
D GRUBU MAÇLARIMIZ
Tarih
Yer
Ev Sahibi Takım
-
Deplasman Takımı
21.02.2020
Ankara
Türkiye
65-72
Hollanda
24.02.2020
Stocholm
İsveç
87-80
Türkiye
27.11.2020
İstanbul
Türkiye
62-79
Hırvatistan
29.11.2020
İstanbul
Türkiye
73-71
Hollanda
20.02.2021
İstanbul
Türkiye
-
İsveç
22.02.2021
İstanbul
Türkiye
-
Hırvatistan
Statü: 8 grupta düzenlenen FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde gruplarını ilk üç sırada tamamlayan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İtalya ve Almanya’nın ev sahipliği ile düzenlenecek olan FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Finallerine katılmaya hak kazanacaklar. 

 

FIBA 2022 AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEMELERİ
D GRUBU PUAN DURUMU
S
ÜLKELER
O
G
M
A.S
Y.S
Av.
P
1
Hırvatistan
4
4
0
307
249
58
8
2
Hollanda
4
2
2
280
283
-3
6
3
İsveç
4
1
3
291
317
-26
5
4
TÜRKİYE
4
1
3
280
309
-29
5

 

İDARİ VE TEKNİK KADRO
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
Haluk Yıldırım
25.06.1972
Milli Takımlar Direktörü
TBF
Kerem Tunçeri
14.04.1979
A Erkek Milli Takım Menajeri
TBF
Orhan Demirel
21.06.1975
A Erkek Milli Takım İdarecisi
TBF
Orhun Ene
01.02.1967
A Erkek Milli Takım Başantrenörü
TBF
Ahmet Arif Çakı
22.06.1975
Yardımcı Antrenör
-
S. Sedat Özyer
05.03.1971
Yardımcı Antrenör
Tofaş
Murat Hüseyin Yılmaz
01.01.1980
Yardımcı Antrenör
Tofaş
Ertan Bedir
10.01.1976
Kondisyoner
Darüşşafaka Tekfen
Barış Kocaoğlu
04.04.1975
Doktor
Acıbadem Sağlık Grubu
İbrahim Ethem İraz
19.09.1989
Diyetisyen
-
Murat Menderes Çağlar
17.10.1971
Fizyoterapist
Anadolu Efes
Mustafa Fatih Çetintaş
21.09.1981
Fizyoterapist
-
Murat Erdem
24.08.1993
Fizyoterapist
TBF
Osman Seyhan Kesim
11.07.1974
Masör
Beşiktaş JK Icrypex
Mehmet Burak Kozan
04.11.1977
Masör
İstanbul BBSK
Miktat Güvendi
16.08.1968
Malzeme Sorumlusu
TBF

 

A Erkek Basketbol Milli Takımımızın
FIBA 2021 Erkekler Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu Maçları Aday Kadrosu (Şubat 2021)
(ING Basketbol Erkekler Süper Ligi İstatistikleri)
S
OYUNCU
DOĞUM
TARİHİ
KULÜBÜ
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VERİM
1
Alperen Şengün
25.07.2002
Beşiktaş JK Icrypex
21
09:48:58
399
112
91
203
46
38
27
49
71
123
554
00:28:03
19,00
5,33
4,33
9,67
2,19
1,81
1,29
2,33
3,38
5,86
26,38
2
Şehmus Hazer
15.02.1999
Beşiktaş JK Icrypex
19
10:40:20
284
57
18
75
65
5
24
43
41
119
278
00:33:42
14,95
3,00
0,95
3,95
3,42
0,26
1,26
2,26
2,16
6,26
14,63
3
Berk İbrahim Uğurlu
27.04.1996
Tofaş
21
09:19:41
177
43
14
57
115
0
20
31
29
-18
266
00:26:39
8,43
2,05
0,67
2,71
5,48
0,00
0,95
1,48
1,38
-0,86
12,67
4
Ege Arar
02.09.1996
Aliğa Petkim Spor
21
05:52:57
178
67
56
123
37
9
6
23
43
14
258
00:16:48
8,48
3,19
2,67
5,86
1,76
0,43
0,29
1,10
2,05
0,67
12,29
5
Doğuş Özdemiroğlu
17.04.1996
Darüşşafaka Tekfen
21
09:49:39
251
57
22
79
84
3
44
43
62
104
256
00:28:05
11,95
2,71
1,05
3,76
4,00
0,14
2,10
2,05
2,95
4,95
12,19
6
Berkan Durmaz
20.02.1997
Tofaş
21
07:36:31
170
86
33
119
32
17
18
27
56
84
237
00:21:44
8,10
4,10
1,57
5,67
1,52
0,81
0,86
1,29
2,67
4,00
11,29
7
Sertaç Şanlı
05.08.1991
Anadolu Efes
18
05:15:06
151
54
21
75
13
16
9
17
40
144
187
00:17:30
8,39
3,00
1,17
4,17
0,72
0,89
0,50
0,94
2,22
8,00
10,39
8
Ahmet Buğrahan Tuncer
23.03.1993
Anadolu Efes
20
06:47:08
194
29
14
43
78
0
10
26
26
160
198
00:20:21
9,70
1,45
0,70
2,15
3,90
0,00
0,50
1,30
1,30
8,00
9,90
9
James Metecan Birsen
06.04.1995
Pınar Karşıyaka
18
06:16:48
137
66
19
85
32
1
9
20
23
98
167
00:20:56
7,61
3,67
1,06
4,72
1,78
0,06
0,50
1,11
1,28
5,44
9,28
10
Deshane Davis Larkin
02.10.1992
Anadolu Efes
10
03:04:41
78
20
2
22
29
0
7
10
12
85
91
00:18:28
7,80
2,00
0,20
2,20
2,90
0,00
0,70
1,00
1,20
8,50
9,10
11
Yiğit Arslan
12.05.1996
Galatasaray
21
08:53:40
165
57
8
65
46
2
22
23
45
-94
188
00:25:25
7,86
2,71
0,38
3,10
2,19
0,10
1,05
1,10
2,14
-4,48
8,95
12
Melih Mahmutoğlu
12.05.1990
Fenerbahçe Beko
19
06:55:29
195
18
3
21
16
0
10
10
24
83
159
00:21:52
10,26
0,95
0,16
1,11
0,84
0,00
0,53
0,53
1,26
4,37
8,37
13
Berk Demir
18.05.1995
Darüşşafaka Tekfen
21
07:02:43
147
64
27
91
26
7
9
20
53
38
173
00:20:08
7,00
3,05
1,29
4,33
1,24
0,33
0,43
0,95
2,52
1,81
8,24
14
Samet Geyik
12.01.1993
Türk Telekom
18
04:50:08
88
37
20
57
12
8
11
11
62
43
129
00:16:07
4,89
2,06
1,11
3,17
0,67
0,44
0,61
0,61
3,44
2,39
7,17
15
Furkan Haltalı
02.12.2002
Beşiktaş JK Icrypex
18
03:51:02
86
24
18
42
6
3
4
12
45
20
103
00:12:50
4,78
1,33
1,00
2,33
0,33
0,17
0,22
0,67
2,50
1,11
5,72
16
Hüseyin Göksenin Köksal
08.01.1991
Galatasaray
20
08:11:56
101
47
15
62
37
1
15
22
36
-17
113
00:24:36
5,05
2,35
0,75
3,10
1,85
0,05
0,75
1,10
1,80
-0,85
5,65
17
Sadık Emir Kabaca
13.12.2000
Beşiktaş JK Icrypex
21
06:20:31
90
42
33
75
22
10
10
28
48
-91
100
00:18:07
4,29
2,00
1,57
3,57
1,05
0,48
0,48
1,33
2,29
-4,33
4,76
2021 ŞUBAT ADAY KADROSU
GENEL ORTALAMALAR
25,22 YIL
9 farklı kulüpten 17 oyuncu
328
00:37:18
2891
880
414
1294
696
120
255
415
716
895
3457
00:22:04
8,81
2,68
1,26
3,95
2,12
0,37
0,78
1,27
2,18
2,73
10,54
2020 ŞUBAT ADAY KADROSU
GENEL ORTALAMALAR
26,41 YIL
9 farklı kulüpten 15 oyuncu
275
15:17:58
2002
624
252
876
517
66
180
251
521
1048
2417
00:19:03
7,28
2,27
0,92
3,19
1,88
0,24
0,65
0,91
1,89
3,81
8,79
2020'DEN 2021'E OLAN DEĞİŞİM
1,19 YAŞ
GENÇ
Geçen yıla göre bu yıl
8 farklı oyuncu yer alıyor.
 
(+)
15,84%
(+)
21,02%
(+)
18,06%
(+)
36,96%
(+)
23,82%
(+)
12,77%
(+)
54,17%
(+)
20%
(+)
39,56%
(+)
15,34%
(-)
28,35%
(+)
19,91%
Açıklama: Yukarıdaki tabloda yer alan oyuncu sıralaması, ING Basketbol Erkekler Süper Ligi oyuncu verimlilik puanına göre yapılmıştır.

 

 

A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEMELERİ GENEL TABLOSU
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
BAŞANTRENÖR
1
1969 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Macaristan (Budapeşte)
4
2
2
276
271
5
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
2
1971 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Türkiye (Ankara)
4
3
1
317
283
34
Grup 2.si
Mehmet Baturalp
3
1973 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Macaristan (Szombathely)
7
6
1
617
528
89
Grup 2.si
Mehmet Baturalp
4
1973 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Avusturya/Macaristan
3
0
3
204
222
-18
Grup 4.sü
Mehmet Baturalp
5
1977 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Finlandiya (Helsinki)
5
1
4
394
444
-50
Grup 6.sı
Aydan Siyavuş
6
1979 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
4
4
0
360
223
137
Grup 1.si
Rüştü Yüce
7
1979 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Yunanistan (Selanik)
5
2
3
358
379
-21
Grup 4.sü
Rüştü Yüce
8
1981 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
5
3
2
398
392
6
Grup 3.sü
Önder Selen
9
1981 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Türkiye (İstanbul)
3
2
1
215
198
17
Grup 4.sü
Önder Selen
10
1983 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Portekiz (Operta)
5
2
3
328
356
-28
Grup 4.sü
Aydan Siyavuş
11
1983 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Portekiz (Lizbon)
4
2
2
352
365
-13
Grup 5.si
Aydan Siyavuş
12
1985 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
İsveç (Linköping)
5
2
3
349
368
-19
Grup 5.si
Aydan Siyavuş
13
1987 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Belçika (Liege)
5
2
3
328
343
-15
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
14
1987 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Belçika (Antwerp)
4
0
4
303
337
-34
Grup 8.si
Aydan Siyavuş
15
1989 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
3
1
2
252
242
10
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
16
1991 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Almanya (Osnabrück)
4
2
2
349
300
49
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
17
1993 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
İsviçre (Neuchatel)
6
5
1
534
397
137
Grup 2.si
Mehmet Baturalp
18
1993 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Deplasmanlı
3
1
2
243
262
-19
-
Mehmet Baturalp
3
3
0
241
222
19
Grup 1.si
Aydan Siyavuş
19
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
3
0
3
226
257
-31
-
Nur Germen
3
1
2
248
243
5
Grup 3.sü
Çetin Yılmaz
20
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2.Tur
Bulgaristan (Sofya)
4
3
1
316
309
7
Grup 2.si
Çetin Yılmaz
21
1997 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
732
671
61
Grup 2.si
Ercüment Sunter
22
1999 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
8
2
774
658
116
Grup 2.si
Erman Kunter
23
2003 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
810
733
77
Grup 2.si
Aydın Örs
24
2005 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
465
363
102
Grup 1.si
Bogdan Tanjevic
25
2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
487
407
80
Grup 1.si
Bogdan Tanjevic
26
2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
5
3
617
568
49
Grup 2.si
Bogdan Tanjevic
27
2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
2
0
2
145
159
-14
-
Ufuk Sarıca
Fanus Düzeni (Türkiye)
2
1
1
135
150
-15
-
Orhun Ene
GENEL TOPLAM
146
87
59
11373
10650
723
-
-
GENEL ORTALAMA
59,59%
40,41%
77,90
72,95
4,95
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

Yorumlar Okunma: 2540