Bobby Dixon: Yaşlanmak daha akıllı ve sakin olma avantajını getirir - BasketFaul.com

Bobby Dixon: Yaşlanmak daha akıllı ve sakin olma avantajını getirir

17-02-21 16:26
Genç basketbolcu adaylarına rol model olabilecek ünlü basketbolcularla online sohbetler organize eden Ege Asist Kulübü'nün Genel Koordinatörü Servet Özsüner’in bu haftaki konuğu Bobby Dixon oldu. 
Sohbetin tamamını BURAYA tıklayarak izleyebilirsiniz.
 
 
Bobby Dixon’dan pasajlar
* Amerika’daki sistemden farklı olarak Türkiye’de çocuk ve gençlerin her yaşta kategorize edilerek yarışmacı takımlarda ve kulüplerin bünyesinde yetiştirilmeleri fikri çok güzel. Bu sayede gençler adım adım profesyonel olma yolunda ilerliyorlar.
* Ege Asist olarak okul - kulüp işbirliğinde olmanız, basketbolcu olmak isteyen çocuklar için çok önemli. Eğitimin basketbolla beraber gitmesi gerektiğini onlara bu şekilde öğretmiş ve aynı zamanda spor yapmaya teşvik etmiş oluyorsunuz.
* Ben uzun değilim ve çok fazla atletik yeteneklere sahip değilim. Bütüne baktığımda başarılı olmak için bunlardan daha önemli bir şeye sahibim; o da ne istediğimi bilmem ve gerçekten kararlı olmam. 
* Hala bugün bile her gün çalışarak eksik yönlerimi geliştirmeye çalışırım. Bunun sonu yok bence. Her antrenman öncesi ağırlık salonunda fiziksel çalışma yaparak kendimi hazırlarım ve her antrenman sonu mutlaka 200 giren ekstra şut atarım.
* Mental olarak sağlam olmak en önemlisi. Kendi hayatımı hep aklımda tutarak ve zorlukların üstesinden gelmeye mecbur olduğumu bilerek çalışıyorum ve bu beni hep hazır tutuyor.
* Spora Amerikan futbolu oynayarak başladım. Bu benim sağlam ve dayanıklı olmak zorunda olduğumu bana öğretince basketbola başladığımda işim kolaylaştı. 
* 13-14 yaşlarındayken günde en az 3-4 saat sokakta basketbol maçları yapardım. Chicago’da herkes basketbolcu olmak ister! Bu sayede sürekli sert maçlar yaparak yarışmacı ruhunu ve kazanma alışkanlığımı kazandım.
* Benim gençlere ilk tavsiyem kendilerine dürüst olmaları! Üst düzeyde basketbolcu olmak için gerçekten ve yeterince çaba sarf ediyorlar mı? Basketbol hayatınızın 1 numarası olmazsa hedefinize ulaşamazsınız.
* Pandemi döneminde yeterince salonlarda basketbol antrenmanı yapamıyorsanız, kendi başınıza veya takım olarak antrenörlerinizin kontrolünde mutlaka fiziksel aktiviteler yapıp kendinizi hazır tutmalısınız. Üst seviye maçlar izleyerek iyi oyuncuların neler yaptığını anlamaya çalışmalısınız. Salonlara girmeye başladığınızda da onların yaptıklarını yapmaya çalışmalısınız.
* Hiç kimse takımdan büyük ve önemli değildir. Hiçbir takım arkadaşımın takımın havasını bozmasına izin vermem. Takım içinde herkes birbirini desteklemeli ve birbirine güven vermelidir. Amerikan futbolunda 13 kişi vardır ve ben bu yüzden 13 numaralı formayı giymeyi seviyorum. 
* 3 dakika veya 30 dakika oynamak benim kontrol edebileceğim bir şey değil. Sahaya girdiğimde her şeyimi vererek kazanmak benim yapmam gereken şey. Tüm gücümü vererek kazanmak için her şeyimi ortaya koyarım.
* Her ülkenin ve her kulübün farklı yapıları ve kültürleri var. Karşıyaka çok güzel bir yer ve orada çok güzel 3 yıl geçirdim. Evim salona uzak olmadığı için bisikletle antrenmana giderdim ve bunu çok severdim. Başarılı olmak için önemli olan işini severek yapmak ve bir araya gelmektir.
* Fransa ve İtalya’dan sonra Türkiye’ye, Pınar Karşıyaka’ya geldim ve Coach Ufuk Sarıca bana kariyerimdeki en büyük sorumluluğu verdi. Ana rolde olup daha fazla şut kullanmamı istedi ve bana bu konuda çok güven verdi. Bu sayede kendimi çok ilerlettim.
* Yaşlanmanın avantaj olduğunu düşünüyorum. Fiziksel olarak eskisi kadar yapabilirliğin olmuyor belki ama sahada daha sakin ve akıllı olup daha doğru kararlar verebilir hale geliyorsunuz.

* Herkes aynı şartlara sahip değil. Benim hikayemin zorluklarını da kitabımda anlattım. O yüzden yapabildiğim kadar gençlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşarak faydalı olmayı seviyorum. İzmir’e geldiğimde antrenmanlarınıza gelerek Ege Asistli çocuklarla tanışmayı da çok isterim. 

Yorumlar Okunma: 2435