Dikmen: Sakatlıklar nedeniyle 6-7 kişiyle çalışabiliyoruz - BasketFaul.com

Dikmen: Sakatlıklar nedeniyle 6-7 kişiyle çalışabiliyoruz

19-02-21 13:12
Mamak Belediyesi, sezon başında yaşadığı covid sürecinin ardından şimdilerde sakatlıklarla mücadele ediyor. En önemli oyuncularının çoğundan bu dönem istediği gibi yararlanamayan Başkent ekibini yarın da evinde zorlu bir sınav daha bekliyor. Manisa maçında da uzun yabancıları Anthony Lee'den yoksun olarak sahaya çıkacak olan Başkent ekibi skordan çok savunmayla ön plana çıkarak kazanmayı hedefliyor. Biz de yeni hafta öncesi coach Murat Dikmen'den sakatlıklar, takımın hedefleri ve sezon hakkında görüşlerini aldık.

Son haftalarda arka arkaya sakatlıklarla mücadele etmek zorunda kaldığını söyleyen coach, antrenmanlarda bu hafta 10 kişiyi bulmakta zorlandıklarını ifade etti. 


"Pazartesi 6 kişi, Salı günü 7, çarşamba 8 kişi idman yapabildik. Anthony Lee, Diante Watkins'in tedavisi devam ediyor, Mertcan ve Oğzuhan yok, Özgür'ün sırt ve diz kaslarında gerginliği var. Engin'in ayak bileği burkulmuştu,onun tedavisi devam ediyor. Bunların hepsine ek olarak geçtiğimiz hafta Bulut da yoktu. Akhisar maçından sonra arka arkaya sakatlıklardan muzdarip olmaya başladık. Konya maçına da dinlenerek ve eksik gelmiştik. Son bölüme kadar da iyi gittik ama son bölümde yorulduk. Ama bizi en çok yıkan şey işin savunma kısmı oldu."

Anthony Lee sakatlığı nedeniyle geçen hafta Konya maçında oynayamamıştı. O kısmı Yiğit Emre Mirza ile geçmeye çalışsa da coach Dikmen rakibi tarafından pota altında çok hırpalandığını söyledi. 

"Dusan çok uzun oyuncu. Biz de Lee de olmayınca orada çok hırpalandık. Zaten istatistiğe bakarsak Konya 50 küsür sayıyı bize pota altından kaydetti.
Yiğit kalıp olarak kilo almaya müsait kuvvetli ama ağır bir oyuncu. Pandemide kendine vakit ayırıp antrenmanlarını yapmadığı için aslında daha ikinci devre itibariyle yeni ritmini bulmaya başladı. İlk yarı ondan hiç faydalanamamıştık. Gayret ediyor, bireysel antrenmanlarını yapıyor, 12-13 kilo da verdi. Biz onunla daha önce TB2L'de beraber de çalışmıştık. Lee bu hafta da oynayamayacak belki gelecek hafta da. Onun yokluğunda da Yiğit elinden gelenin en iyisini sahada yapmaya çalışacaktır." 

Bu hafta evlerinde ligin başarılı ve istikrarlı ekiplerinden Manisa BBSK'yı konuk edecekler. Bu sezon genelde evlerindeki maçlara favori olarak çıkan bir Mamak var. Bu maçta coach eksiklerin etkisiyle oyun anlayışında farklılığa gideceklerini belirtti.  

"Anthony Lee, Mertcan Solkol, Oğuzhan Tosun yok. Diante Watkins olsa da çok yaralanamayacağız, Özgür Şahin antrenmanlara katılamadan oynayacak. Bu hafta biraz skor ve sistem olarak farklı oynayacağız. Daha savunma ağırlıklı oynayacağız. Rakibimizi kendi oyun anlayışımıza getirmek için elimizden geleni yapacağız. Bizim oyun anlayışımızı kabul ettirebilirsek bu maçta herşey olabilir."

Lig hakkındaki görüşlerini belirten coach Murat Dikmen, ligde bu sezon fark yaratacak oyuncuların yerli oyuncular olduğunu ifade etti.

"Bu sezon ligden kalite olarak yabancı oyuncular birbirlerinden çok farklı değil. Bu yüzden bana göre ligde esas fark yaratan yerli oyuncularımızdır. Senin yerli oyuncuların sahada ne kadar kaliteli ve iyi iş yaparsa sen o kadar avantaj oluyorsun. Kaliteli bir yerli oyuncu kadrosuna sahip olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden biz her rakibimize kadar sonuna kadar kafa kafaya giden bir mücadele içine girebiliyoruz. Her maç nerdeyse farklı bir yerli oyuncum ön plana çıkıyor. Hepsinden iyi katkı almak, benim ne kadar iyi bir yerli kadrosuna sahip olduğumu gösteriyor."

Takımı sezon başında kurarken ilk olarak kimyayı önemsediğini ona dikkat ederek kadroyu kurduklarını dile getiren Coach, eski yabancılarıyla yaşadıkları oyun anlayışındaki uyumsuzluk yollarını ayırdıklarını ifade etti.

"Basketbolda kadro kurarken ilk yapman gereken kimyayı oluşturmak. Bu kimya işin en önemli kısmı oluyor. Ben her oyuncudan verim alabileceğim bir kimya oluşturmaya çalıştım.  

İlk oyun kurucumuz, kendi okulunun skor anlamında rekor kırmış, oynadığı ligde de çok skorer bir oyuncuydu ama bu ligin sertliğine alışamadı. Biz ondan daha çok takımı oynatmasını istiyorduk ama o daha şutları kendi kullanmak istiyordu. Biz burada anlaşamadık, lige de uyum sağlayamayınca yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. 
Lige biraz bu süreç yüzünden kötü başlasak da Diante'nin gelişiyle biz 8/11 galibiyet yakaladık. Anthony'nin oyunu da Diante ile yukarı çıktı. Yerlilerimize hareket alanı sağlanmasıyla sahada daha iyi oynamaya başladık ve çıkışa geçtik.

Sahada herkesten minimum 10 dakika yararlanmaya çalışıyorum. Maçlarda 12. oyuncuya belki her zaman sıra gelmese de 11. oyuncu 3 dakika ortalamanın altına çok düşmemiştir. Bu durum da onların sürekli hazır olmasını sağlıyor ve eksikler olduğunda da sahaya daha az yansıyor. "

Hedeflerinin öncelikli olarak play-off kalmak olduğunu söyleyen Coach, sonrasında adım adım ilerleyeceklerini söyledi, evlerinde maçlarında kendilerine daha fazla güvendiklerine belirterek en çok zorlanacakları karşılaşmanın Balıkesir BŞB deplasmanı olacağını ifade etti.

"Kalan fikstürde en çok zorlanacağımız karşılaşma Balıkesir BŞB deplasmanı olacaktır. Onun dışında içerdeki maçlar için çok tedirgin değilim. 
Bizim tek yapmamız gereken belirlediğimiz hedefe istikrar yakalayarak ulaşabilmek. Arka arkaya 4-5 galibiyet alabilirsek takım çok başka yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum. 
Bu sezon zaten herkes çıkma adayı. Biz de maç maç hazırlanıyoruz, adım adım gitmeye çalışıyoruz. İlk hedefimiz play off, ikinci hedefimiz iyi bir yerden play off kalmak. Üçüncü hedefimiz play offta rakibimizi geçip son 4'e kalmak. Her sezon biz bu şekilde yola çıkıyoruz."

Son olarak ise sezon hakkında konuşan Coach, daha önce eşi benzeri görülmemiş ve geçmiş yıllardan her anlamda daha zor bir sezon oynadıklarını ifade etti.

"Bu sezon işimiz daha zor. Geçmiş yıllarda bu haftalara geldiğimizde durum biraz belirginleşmeye başlıyordu. Bu sezon o kadar çok ihtimal var ki bir galibiyet veya bir mağlubiyet çok fazla şeyi değiştiriyor. Bu sebeple rakiplere hazırlanmak çok zor. Herkes şampiyonluk, play off adayı. İşin bir de yönetim kısmı var. Şimdi böyle olunca antrenör ve takım içinde biraz baskı oluşabiliyor. Çünkü mesela kazandığın bir haftayı bu sezon birdenbire 4. sırada tamamlayabiliyorsun ama ertesi hafta kaybettiğinde direkt 11. sırada buluyorsun kendini. Bu düşme karşısında yönetim de biraz telaşlanıyor. Bu durumu hemen hemen her antrenör yaşıyor. O yüzden geçmiş yıllara göre bu sezon biraz daha baskı altında olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çekişmenin de son 2 haftaya kadar da devam edeceğini düşünüyorum."

Yorumlar Okunma: 1057