Milliler prestij maçını da bırakmadı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Milliler prestij maçını da bırakmadı (Doruk Sözen)

22-02-21 19:11

İSTATİSTİK: 

Eurobasket 2022 Elemeleri D grubu son maçında milli takımımız 84-78 kazandı. İki takımın da turnuvaya katılacağı bu maça kalmadan kesinleştiği için formalite icabı oynanan ve bir prestij mücadelesi gözüyle bakılan karşılaşmanın temposuyla sertliği de buna göre şekillendi. Bunu görmek için takımların ikilik yüzdesine bakmak yeterli. (Türkiye: %71.88, Hırvatistan: %67.57) Rakibin 46-34’lük boyalı alan sayılarındaki üstünlüğünü %40’lık üçlük yüzdesiyle kompanse eden milli takımımız kısalarının şut performansıyla kazandı. Ayrıca top çalmalardaki 8’e 3’lük, bloklardaki 7’ye 0’lık üstünlüğümüz de milli takımın maça daha çok asılan taraf olduğunu gösteriyordu. 

Milli takımımız oldukça net ve basit bir hücum planıyla oynuyordu. Toplu oyuncu perdeyi aldıktan sonra drive ediyor ardından da yardımın geldiği bölgeye topu gönderip boş şutu kovalıyorduk. Ayrıca top Larkin’in elindeyken spacingi 4 oyuncu dışarıda olacak şekilde ayarlayıp, ona alan açma amacı da göze çarpıyordu. Hırvatistan ise topu içeriden dışarıya hızlıca dolaştırıp, güçlü olduğu eşleşmeyi çok doğru seçiyordu. Dengeli geçen ilk 7 dakikada iki takım adına da skor dağılım fazlasıyla homojendi. Son 3 dakikaya 2 üçlük 1 asist sıkıştıran Larkin ise ilk çeyrek bitmeden sıyrılan oyuncu oldu. Hırvatistan adına ise benchten gelen Filipovic son saniyede üçlükten aldığı faulle birlikte periyodu 9 sayıyla tamamladı. Oyuna sonradan giren Buğrahan ve Melih’in enerjisi üst üste 2 top çalma getirirken, bir takımın ilk defa bir savunma hamlesi yapması da sevindiriciydi. İlk periyot 21-21 tamamlandı. Milli takımımız yayın gerisinden 3/7 ile atarken, Hırvatistan 0/4’dü. 
İkinci çeyreğin başında tempo geçiş savunmalarının aksamaya başlamasıyla suni olarak yükselirken, boş atışlar kaçınca ilk 2 dakikada sadece 4 sayı çıktı. Larkin, Buğrahan, Melih, Alperen dörtlüsünün bir araya geldiği ilerleyen dakikalarda ise daha kontrollü oynamaya başlayan milli takımımız üstünlüğü de ele geçirdi. Yöntem olarak ise yine alan paylaşımını boyalı alanı açacak şekilde bırakıp topsuz koşular, sırtı dönük oyunlar ya da ikili oyunlarla o alanı kullanmak seçilmişti. Son 4 dakikaya girilirken tabela 33-29 bizim lehimizeydi. Kalan bölümde ise Hırvatistan topu daha fazla çember altına indirmeye başlayınca, size avantajlarının da etkisiyle low posttan hem sayılar hem asistler gelmeye başladı. Alan savunması yaptıkları üst üste iki hücumda Melih ve Buğrahan’ın üçlükleri üst üste sıralaması ise oldukça kritikti. İlk yarı 42-40 Türkiye’nin üstünlüğüyle tamamlandı. Milli takımımızın 74%, Hırvatistan’ın da %84 ile ikilik atması formalite icabı oynanan maçın havasını ortaya koyan bir istatistik oldu. Milli takımın 13 asistinin 9’u ise iki oyuncudan geldi. (Larkin:4, Buğrahan:5) Buğrahan 11 sayıyla yarının en skoreri olurken onu 10 sayıyla Larkin, 9 sayıyla da Filipovic takip etti. Ayrıca Türkiye’nin 5 top çalmasına karşılık, Hırvatistan’da bu sayı sadece 1’di. 
İkinci yarı da benzer bir senaryoyla devam ederken, Türkiye farkı geçiş hücumlarıyla yarattı. Yine de pota altındaki sıkıntıyı hala çözemememiz farkın açılmasını engelliyordu. Bilan aynı bir önceki maçta olduğu gibi orayı işleyen oyuncuydu. Ayrıca sonradan oyuna giren Prkacin ve Vrankovic ikilisinin birlikte ürettiği sayılar da oldukça sıkıntı yarattı. Üçüncü çeyrek bittiğinde önde olan tarafın tam 17 kez değiştiği maçta Hırvatistan 65-62 öndeydi. Ayrıca iki takım da %100 ile serbest atış kullandı. (Türkiye: 4/4, Hırvatistan: 7/7) 
Son periyotta ise aynı İsveç maçında olduğu gibi sahneye yine Buğrahan çıktı. Fark açılmaya başlamışken attığı iki üçlükle momentumu değiştirdi. Üst üste 3 pozisyonda da 3 farklı isimden (Larkin, Buğrahan, Alperen) blok gelirken, Larkin’in üçlüğü 4 dakika aradan sonra milli takımımızı tekrar öne geçirdi. 4.45 kala Alperen, Bilan’a koyduğu chase down blokla adeta önceki maçın intikamını aldı. Son 3 dakikaya Türkiye sadece 1 farkla önde girdi. (76-75) Bir buçuk dakika boyunca sayı kaydedebilen tek oyuncu üçlükten aldığı basketfaulle Larkin olurken o da serbest atışı kaçırdı. Bitime 1 dakika kala gerçekleşen Hırvatistan hücumuna Larkin tek başına duvar ördü. Adamının yakasından hiç düşmeyen skorer guard bloğu da koydu. Sonraki hücumda Sertaç, Melih’in kaçırdığı şutun ribaundunu alıp tamamlayınca fark 24 saniye kala 6’ya çıktı. Maçı 84-78 milli takımımız kazandı.
Öne çıkanlar: 
Türkiye:
Larkin: 16 sayı, 7 asist, 2 top çalma, 2 blok, Buğrahan: 17 sayı, 5 ribaunt, 7 asist, Melih: 12 sayı, Sertaç: 17 sayı, 6 ribaunt, Alperen: 6 sayı, 5 ribaunt, 2 blok
Hırvatistan: 
Gabric: 13 sayı, 4ribaunt, Bilan: 12 sayı, 3 ribaunt, Filipovic: 12 sayı, 3 ribaunt, Sakic: 10 sayı, 5 ribaunt, 3 asist Vrankovic: 10 sayı

 
FIBA 2022 EUROBASKET ELEMELERİ
 
D GRUBU
 
O
 
G
 
M
 
PUAN
Hırvatistan
6
4
2
10
Hollanda
6
3
3
9
Türkiye
6
3
3
9
İsveç
6
2
4
8

Yorumlar Okunma: 1943