Karşıyaka, TOFAŞ'ı M'Baye ile geçti (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Karşıyaka, TOFAŞ'ı M'Baye ile geçti (Kağan Tolun)

03-03-21 22:12

İSTATİSTİK: 

FIBA Şampiyonlar Ligi I Grubu ilk hafta mücadelesinde Pınar Karşıyaka ile Tofaş, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Son periyoda kadar başa baş giden maçta Pınar Karşıyaka, Tofaş karşısında son periyotta özellikle M'Baye ile sahaya ağırlığını koyarak farkı açtı ve sahadan 78-70'lik galibiyetle ayrılmayı başardı ve 2. Tur grup müsabakalarına galibiyetle başladı. Maç, Bulgar hakemin maç öncesi yapılan Covid-19 testleri pozitif çıkınca maç 2 hakemle yönetildi. Maç boyu hakemler tarafından toplamda 56 faul çalındı. Tofaş’ta Semaj Christon, kadroda yer almadı.

Maçın başında iki takımın da savunma konsantrasyonları üst düzeyde olunca sayı bulmakta zorlandılar. Maçın ilk basketi ise 1,5 dakika geride kalırken Tofaş’ta Jeremy Simmons ile geldi. İlk 6 dakika geride kalırken ise skor Tofaş lehine 9-11’di. Fakat bu bölümde hücumda Tofaş vitesi arttırdı. Tofaş'ta önce Jeremy Simmons’un 1/2 serbest atışları ardından da sırasıyla Tarik Phillip ve DeVaughn Akoon Purcell’in basketleriyle birlikte fark 7 sayıya kadar çıktı. (9-16) Tofaş’ın bu serisine Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan son verse de (11-16) bu bölümde Pınar Karşıyaka savunması Tomislav Zubcic’i savunmakta zorlandı ve Zubcic önce 3 sayılık basket ardından da dönerek orta mesafeli isabet buldu ve ilk periyodun bitimine 2 dakika kala fark Tofaş lehine 8 sayıya kadar çıkınca (13-21) Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde de hata yapmayan konuk ekip Tofaş, Pınar Karşıyaka karşısında ilk periyodu 19-24’lük üstünlükle tamamlamayı başardı.

İkinci periyoda hızlı başlayan taraf Pınar Karşıyaka oldu ve periyodun ilk sayıları Amath M'Baye'den geldi. (21-24) Tofaş, bu baskete Alihan Demir ile karşılık verse de (21-26) Pınar Karşıyaka, Amath M'Baye ve Semih Erden'in arka arkaya buldukları basketlerle periyotta 3,5 dakika geride kalırken farkı 1 sayıya kadar indirmeyi başardı. (25-26) Periyot boyunca hakemler çok fazla faul düdüğü çaldı. İlk yarının bitimine 3,5 dakika kala skorda 28-31’lik Tofaş üstünlüğü varken Pınar Karşıyaka’da sahneye çıkan isim Tony Taylor oldu ve bulduğu basket-faulle birlikte skoru 31-31’de eşitlemeyi başardı. İlk yarıda bitime 3 dakika kala ise Pınar Karşıyaka hücumunda kendisine çıkan faul kararına itiraz eden Tofaşlı Tomislav Zubcic, hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Teknik faulden doğan tek serbest atışı sayıya çeviren Amath M’Baye, Pınar Karşıyaka'yı maçta ilk defa öne geçirdi. (32-31) Bu bölümde bir de orta mesafeli isabet bulan Amath M’Baye, takımı lehine farkı 3 sayıya çıkartmayı başardı. (34-31) Periyotta geri kalan bölüm, karşılıklı serbest atışlarla geçildi ve soyunma odasına Pınar Karşıyaka, Tofaş karşısında 38-36’lık üstünlükle giren taraf oldu.

İlk yarıda hakemler 20 dakikada tam 32 kez faul düdüğü çalarken, Pınar Karşıyaka’da Sek Henry, Tofaş’ta ise Berkan Durmaz ve Muhsin Yaşar üç faule ulaştı.

İkinci yarıda ilk sayılar, Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan ile geldi. (40-36) Fakat Bu bölümde hücumda vites arttıran Tofaş, önce Tomislav Zubcic’in üçlüğü ardından da Berk Uğurlu’nun potaya yüklenerek bulduğu ters turnikeyle birlikte üçüncü periyotta 1:20 geride kalırken maçta yeniden öne geçmeyi başardı. (40-41) Fakat oyuna ağırlığını koyarak rakibinin üstünlüğü eline geçirmesine izin vermeyen Pınar Karşıyaka, önce Raymar Morgan’ın iki sayılık basketi ardından da DJ Kennedy’nin basket-faulü ve Amath M’Baye'nin orta mesafeli isabeti ile birlikte 7-0’lık seri yakalayarak ilk yarının bitimine 6 dakika kala farkı 6 sayıya kadar çıkarınca (47-41) Tofaş molasına gidildi. Tofaş, bu moladan sahaya fırtına gibi döndü. Mola sonrası ilk sayılar Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye ile gelse de (49-41) Tofaş, sırayla Berkan Durmaz’ın iki sayılık basketi ve faule rağmen pota altından bulduğu isabeti, Jeremy Simmons’un orta mesafeli basketi ve DJ White’ın üst üste 5 sayısıyla birlikte periyodun bitimine 2:55 kala toplamda 11-0’lık seri yakalayınca Pınar Karşıyaka molasına gidildi. (49-52) Mola dönüşünde Pınar Karşıyaka, Tony Taylor’un basket-faulü ve DJ Kennedy'nin turnikesiyle birlikte periyodun bitimine 1:25 kala maçta 54-52’lik üstünlüğü yakaladı. Periyodun geri kalan bölümü karşılıklı sayılarla geçilirken periyodun son hücumunda Tofaş’tan Muhsin Yaşar’ın bulduğu basketle birlikte son periyoda 56-56’lık eşitlikle gidildi.

Son periyodun ilk dakikasında hakemler önce Tofaş’tan DeVaughn Akoon Purcell ardından da Pınar Karşıyaka’dan Yunus Emre Sonsırma'ya kendilerini aldatmaya yönelik hareket yaptıkları gerekçesiyle teknik faul çaldı. (57-57) Bu bölümde Pınar Karşıyaka, Tony Taylor’un basket-faulü ile birlikte farkı 3’e çıkardı. (60-57) Tofaş, her ne kadar bu baskete DeVaughn Akoon Purcell ile karşılık verse de (60-59) Pınar Karşıyaka, önce Semih Erden’in smacı ardından da Amath M’Baye'nin üçlüğü ile birlikte bitime 5:35 kala farkı 6 sayıya kadar çıkarttı. (65-59) Fakat Tofaş, bu seriye Jeremy Simmons’un smacı ile son verip farkı yeniden 4 sayıya indirince (65-61) maçın bitimine 4:57 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde iki takımda maçta geri adım atmazken Tofaş’ta Jeremy Simmons, maçın bitimine 2:55 kala 5 faulle oyun dışında kaldı. Geri kalan bölümde rakibini kendisine yaklaştırmayan Pınar Karşıyaka, Tofaş karşısında sahadan 78-70’lik galibiyetle ayrılmayı başardı.

Pınar Karşıyaka
Amath M’Baye: 25 sayı, 2 asist, Raymar Morgan: 15 sayı, 3 ribaund, 1 asist, DJ Kennedy: 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Metecan Birsen: 6 sayı, 12 ribaund, 1 asist

Tofaş
Tomislav Zubcic: 15 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Tarik Phillip: 11 sayı, 1 ribaund, 1 asist, Berk Uğurlu: 10 sayı, 3 ribaund, 2 asis

Yorumlar Okunma: 921