Kadın Millilerimizin rakipleri belli oluyor (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Kadın Millilerimizin rakipleri belli oluyor (İlker Yıldız)

08-03-21 02:56

A Kadın Basketbol Milli Takımımızın, 17-27 Haziran 2021 tarihleri arasında İspanya ile Fransa’nın ortaklaşa düzenleyeceği FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’ndaki rakipleri (8 Mart) yapılacak kura çekimi sonrasında belli olacak. Kura çekimi FIBA’nın YouTube kanalından da naklen yayınlanacak. 

Kura Çekimine Üçüncü Kategoriden Katılıyoruz
Millilerimiz, FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın kura çekimine üçüncü kategoriden katılacak. Milli takımların kategorileri, FIBA 2019 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’ndaki sıralamaları ile FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemelerindeki sıralamalarının aritmetik ortalaması hesap edilerek belirleniyor. Örnek verecek olursak; A Kadın Milli Takımımız, FIBA 2019 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda 14. sırada ve FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemelerinde de genel sıralamada 13. sırada yer yer almıştı. Buna göre her iki sıralamamızın aritmetik ortalaması olan 13,5 puan ile [(13+14)/2= 13,5] finallere katılan 16 takım arasında 12. sırada yer alarak, finaller için belirlenecek grupların kura çekimine ancak üçüncü kategoriden dahil olabiliyoruz.

FIBA Dünya Sıralaması ve Kategorilerin Belirlenmesi!
A Kadın Basketbol Milli Takımımız, FIBA’nın 1 Mart tarihinde açıkladığı kadınlar dünya sıralamasında 124 ülke arasında 7. sırada yer alırken, Avrupa kıtasında FIBA’ya üye olan 45 ülke arasında ise 4. sırada yer alıyor. Kadın Millilerimizin, FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası grup kura çekimine 16 ülke takımı arasında 12. sırada ve üçüncü kategoriden girerken, FIBA Dünya sıralamasında 7. sırada yer alması arasında çok ciddi bir tezatlık söz konusu olduğunu görüyoruz. FIBA Dünya sıralamasının hesaplanması ile ülkelerin gerek elemelerdeki gerekse de finallerdeki grup kuralarının çekilmesi öncesinde belirlenen kategoriler arasında pek bir uyum olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Futbolda FIFA’nın yapmış olduğu gibi basketbolda da FIBA’nın ülkelerin hem dünya sırlamasını belirlemedeki hem de grup kategorilerini belirlemedeki kriterlerinin uyumlu olması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü, FIBA dünya sırlamasında (son 8 yıl baz alınıyor) 7. durumda gösterilen Kadın Millilerimizin, finallerde yer alan ülkeler için belirlenen dört kategoriden ancak üçüncü kategoriye girmesi de büyük bir tezat oluşturuyor. Mevcut FIBA Dünya sıralaması, hem ülke milli takımlarının gerçek yeri ile ilgili bir ölçüt olmaktan uzak duruyor hem de birçok basketbolseverin kafasının karışmasına sebep oluyor. Özetle söyleyecek olursak; FIBA’nın, FIFA’nın dünya sırlamasının hesaplanmasında kullandığı ölçütlere benzer şekilde bir puanlama sistemine gitmesi, özel milli maçları da puanlamaya dahil etmesi (milli maçlar düzeyinde hazırlık maçı tanımlaması yapmamız doğru bir ifade değildir) ve son 8 yıl yerine son 4-5 yıl gibi daha doğru olduğunu düşündüğüm bir zaman dilimini ele alması en doğru yaklaşım olacağı kanaatindeyim.

Torba mı, kategori mi?
Kura çekiminde millilerimiz; Belarus, Çekya ve Karadağ ile birlikte üçüncü kategoride yer aldığı için bu üç ülke takımı ile finallerin grup aşamasında karşılaşmayacağız. Bir not olarak da şunu ifade etmek isterim ki, nasıl A Milli Takımlar düzeyinde hazırlık maçı tanımlaması yanlış bir tanımlama ise, benzer şekilde grup kategorileri belirlenirken sıklıkla “torba” tanımlamasının yapılması da doğru değildir. Çünkü torba demek rastgele bir şekilde (ülkelerin hepsini aynı güç sıralamasına koyup, sonrasında rastgele gruplara ayrılması anlamına gelmektedir) ülkeleri aynı torbanın içerisine alıp daha sonra gruplara ayırmak anlamına gelmektedir. Oysa kategori ise öncesinde belli bir güç sıralamasına göre ayırıp, daha sonra kura çekimi yapmak anlamına gelmektedir. Bu da “torba” ile “kategori” tanımlamaları arasında dağlar kadar farkın var olduğu anlamına gelir. Bu açıdan baktığımızda kavramları kullanırken daha hassas olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Kura çekimi öncesinde kategoriler ve ülke takımları hakkında kısa bilgiler vermenin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

 

Birinci Kategori:

1) İspanya: Bu yıl 38.si düzenlenecek olan FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacaklar. Elemelere katılmadan direkt olarak finallerde yer alıyorlar. Finallere 21. kez katılacaklar ve şu ana kadar; 4 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya olmak üzere 10 kez kürsüde yer aldılar. Son dört Avrupa Şampiyonası’nın üçünde şampiyonluğa ulaşarak önemli bir başarıya imza attılar. FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonasının en büyük şampiyonluk adaylarından biriler.

2) Fransa: İspanya gibi finallere ev sahipliği yapacaklar ve eleme maçları oynamadılar. Finallere 33. kez ile en çok katılan ülkelerin başında geliyorlar. Finallerde 2 altın, 7 gümüş ve 1 bronz madalya ile toplamda 10 kez kürsüye çıkma başarısı gösterdiler. Özellikle son yıllarda istikrarlı bir şekilde çok ciddi başarılara imza atıyorlar ve son altı Avrupa Şampiyonasının tamamında kürsüye çıkma başarısı gösterdiler. Çok ilginç bir istatistiğe de imza atarak, son dört şampiyonada finalde kaybederek ikinci oldular.

3) Sırbistan: Elemelerde aynı grupta yer aldığımız Sırbistan grubu 4 maçta 4 galibiyet ile lider olarak tamamlayarak finallere katılma başarısı gösterdiler. 2007 yılından itibaren (2011 yılı dışında) finallere 7. kez katılıyorlar ve 1 altın, 1 bronz madalya kazandılar. Son üç Avrupa Şampiyonası’nda bir şampiyonluk bir de üçüncülük sevinci yaşadılar.

4) Belçika: Elemelerde G grubunda yer aldılar. Grupta oynadıkları 6 maçı da kazanarak, elemelerde bütün maçlarını kazanan Slovenya ve Sırbistan ile birlikte üç ülke takımından biri olma başarısı gösterdiler. Aynı zamanda Ukrayna, Portekiz ve Finlandiya ile birlikte yer aldıkları gruptan finallere kalan tek ülke takımı oldular. Finallere 13. kez katılıyorlar ve 1 bronz madalya kazandılar. 2017 yılında Çekya’da yapılan finallerde büyük bir başarıya imza atarak turnuvayı üçüncü sırada tamamladılar ve son yıllarda ciddi bir atılım içerisindeler. 

 

İkinci Kategori:

5) İsveç: Elemelerde B grubunda yer aldılar. Grupta ikili averajda Karadağ’ın önünde grup lideri olarak finallere gitme hakkı kazandılar. 2013 yılından itibaren düzenli bir şekilde finallere katılıyorlar ve 7. kez katılacakları finallerdeki en iyi dereceleri altıncılık. 

6) Rusya: Elemelerde C grubunda oynadıkları 6 maçın 5’ini kazanarak grubu Bosna Hersek’in önünde ikili averajla lider olarak tamamladılar. Rusya olarak 1993 yılından itibaren aralıksız olarak finallere 15. kez katılıyorlar ve 3 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya kazandılar. Son dört şampiyonada kürsüden uzak kaldılar. Sovyetler Birliği olarak, Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finallerinin ilk 23 organizasyonunun ikisi dışında (1938 İtalya ve 1958 Bulgaristan) kalan 21 finalde şampiyonluğa ulaştılar. Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finallerinde kırılması zor olan bir rekora da sahip olduklarını özellikle belirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

7) Slovenya: Elemelerde A grubunda oynadıkları 6 maçı da kazanarak; Yunanistan, Bulgaristan ve İzlanda’nın önünde grubu lider tamamladılar ve rahat bir şekilde finallere kaldılar. Peş peşe üçüncü kez finallerde yer alacak olan Slovenya’nın son yıllarda ciddi bir gelişim gösterdiğini görüyoruz. FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda yer alan ülkeler arasında finallere en az katılan ülkelerin başında geliyorlar. Bu şampiyona ile birlikte finallerde 3. kez yer almış olacaklar ve finallerdeki en iyi dereceleri onunculuk. 

8) İtalya: Elemelerde yer aldıkları D grubunu, Çekya ile aynı puan ve ikili averajla ikinci sırada tamamladılar. Finallere 33. kez ile Fransa’yla birlikte en çok katılan ülke durumundalar. Son yıllarda ciddi bir başarıları yok. Şu ana kadar 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandılar ve son olarak kürsüye 1995 yılında çıktılar. 
 
 
Üçüncü Kategori:

9) Belarus: Elemelerde F grubunu Büyük Britanya ve Polonya’nın önünde lider bitirdiler. Ayrıca F grubundan finallere katılan tek takım olma başarısı gösterdiler. Finallere ise 8. kez katılıyorlar ve en iyi dereceleri 2007 yılında elde ettikleri üçüncülük.

10) Çekya: Elemelerde D grubunda yer aldılar. İtalya, Danimarka ve Romanya’nın olduğu grubu 6 maçta 5 galibiyet ile lider olarak tamamladılar. 2007 yılından itibaren aralıksız olarak finallere 14. kez katılıyorlar ve 1 altın, 1 gümüş olmak üzere iki madalya kazandılar. 2005 yılından itibaren kürsüden uzaklar. Çekoslavakya döneminde efsane Sovyetler Birliği’nin en önemli rakibiydiler. 1938’den 1989 yılına kadar 7 kez final oynayıp tamamını Sovyetler Birliği’ne karşı kaybederek gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldılar. Bunun yanında aynı dönemde 8 kez de bronz madalyanın sahibi oldular. 

11) Karadağ: Elemelerde üç ülke takımlı B grubunda yer aldılar. Grubu lider olarak bitiren İsveç ile aynı puan ve ikili averajdan ötürü ikinci sırada tamamlayarak finallere katılmaya hak kazandılar. 2011 yılından itibaren finallere aralıksız bir şekilde 6. kez katılıyorlar ve en iyi dereceleri 2015 yılında elde ettikleri altıncılık.

12) Türkiye: Elemelerde yer aldığımız E grubunda Arnavutluk’un salgın sürecinden kaynaklı olarak fanus sitemine dahil olmamasından dolayı grupta Sırbistan ve Litvanya ile birlikte üç ülke takımlı bir grupta yer aldık. Grupta oynadığımız son Litvanya maçındaki hem güzel oyun hem de farklı galibiyet sayesinde elemelerde en iyi beş grup ikincisi arasına girerek finallere katılma hakkı kazandık. İlk kez 2005 yılında ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Finallerine katıldıktan sonra, bütün finallere katılma başarısı gösterdik. Bu finallerle birlikte peş peşe 9. kez finallere katılmış olacağız. 2011 yılında gümüş ve 2013 yılında da bronz madalya olmak üzere toplam iki kez kürsüye çıkma başarısı gösterdik.

A KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASI FİNALLERİNDEKİ İSTATİSTİKLERİ (2005-2019)
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
2005 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye
8
2
6
583
633
-50
Çeyrek Final (8.)
2
2007 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İtalya
6
2
4
394
432
-38
9.
3
2009 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Letonya
6
3
3
372
395
-23
9.
4
2011 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
5
4
545
538
7
Gümüş Madalya (2.)
5
2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
7
2
592
484
108
Bronz Madalya (3.)
6
2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Macaristan, Romanya
10
8
2
603
558
45
Çeyrek Final (5.)
7
2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Çekya
6
5
1
410
388
22
Çeyrek Final (5.)
8
2019 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Letonya, Sırbistan
3
1
2
168
177
-9
Gruptan Çıkamadık
GENEL TOPLAM
 
57
33
24
3667
3605
62
 

 

Dördüncü Kategori: 

13) Slovakya: Elemelerin en çekişmeli grubu olan H grubunda son maçta elde ettikleri galibiyet sonucunda aynı puana sahip oldukları Macaristan ve Hollanda’nın önünde üçlü averaj ile finallere katılma başarısı gösterdiler. Finallere 12. kez katılıyorlar ve 1 gümüş, 1 bronz olmak üzere iki madalya kazandılar. En büyük başarıları, 1997 yılında Macaristan’da düzenlenen şampiyonada finale kalmaları oldu. Finalde Litvanya karşısında kaybedip, Avrupa ikincisi olmuşlardı. O tarihten itibaren Avrupa Şampiyonası Finallerinde kürsüye çıkma başarısı gösteremediler.

14) Hırvatistan: Son iki şampiyona finaline katılamadıktan sonra, elemelerde yer aldığı I grubunu lider olarak tamamlayarak finallere katılmayı başardılar. Üç ülke takımının yer aldığı I grubunda Letonya ve Almanya’nın önünde, gruptan finallere katılan tek ülke takımı oldular. Finallere 7. kez katılıyorlar ve en iyi dereceleri 2011 yılında elde ettikleri beşincilik oldu. 

15) Bosna Hersek: Elemelerde büyük bir başarıya imza atarak C grubunu lider tamamlayan Rusya ile birlikte aynı puan ile grubu ikinci sırada tamamladılar. Elemelerde oynadıkları 6 maçın 5’ini kazandılar ve İsviçre ile Estonya’yı geride bırakarak finallere katılmaya hak kazandılar. FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finallerine katılan 16 ülke arasında Slovenya ile birlikte şampiyona tarihinde finallere en az katılan ülke takımı durumundalar. Bu şampiyona ile birlikte yaklaşık 20 yıl aradan sonra 3. kez finallerde yer almış olacaklar. Avrupa Şampiyonası Finallerindeki en iyi dereceleri onunculuk.

16) Yunanistan: Elemeleri A grubunda Slovenya’nın arkasında ikinci sırada tamamlayarak, en iyi grup ikincilerinden biri olarak isimlerini finallere yazdırdılar. İlk kez 2001 yılında katıldıkları finallere bu turnuva ile birlikte 9. kez katılıyorlar ve elde ettikleri en iyi dereceleri dördüncülük oldu.

Letonya ve Sırbistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen son FIBA 2019 Avrupa Şampiyonası Finallerinde yer alan Büyük Britanya, Ukrayna ve Macaristan bu yaz yapılacak olan finallerde yer alamayacaklar.

Yarın çekilecek olan grup kuraları sonrasında gerek oluşan gruplar gerek Milli Takımımızın durumu gerekse de gruptaki rakiplerimiz hakkında detaylı bir değerlendirme yazısı yazmayı da düşünüyorum. Umarım kuralar sonrasında adına iyi bir grupta yer alır ve şampiyonada da önemli başarılara imza atarız.

Her şey A Milli Takımlarımız için. Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.
 

 

Yorumlar Okunma: 742