Yazlar: Devşirmeler çözüm mü? - BasketFaul.com

Yazlar: Devşirmeler çözüm mü?

15-03-21 11:52
Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) sezonun Bolu’daki 2. fanus maçları sonrasında  Gelişim Koleji Genel Menajeri Namız Yazlar, altyapılardaki  “devşirme” tabir edilen Türk statüsüne geçirilen yabancı oyuncular konusunu tartışmaya açtı.

“Türk basketbol altyapısında devşirme oyuncunun olumlu ve olumsuz yanlarının tartışılması gerekir” vurgusu yapan Yazlar, “Toplum olarak kolaycı, kestirme yolları seviyoruz.  Altyapıdaki devşirme oyuncu konusuna yokmuş gibi yaklaşmak işimize geliyor. Uzun vadeli düşünmek, emek harcamak, kurumsal yaklaşmak, gelecek kuşaklara miras bırakmanın açılımı olan strateji belirleme, planlama,  programlama, araştırma ve eyleme geçme maddeleri ne yazık ki bize zor geliyor” dedi. ALtyapıda devşirme oyuncu konusunun yararları konusunda tereddütleri olduğunu ifade den Yazlar, “Bu durum, BSL’de bir tane daha fazla yabancı kökenli oyuncu oynatmanın dolambaçlı şekilde  kurallara uygun hale getirilmesidir” saptamasında bulundu.

Devşirme oyuncunun, uluslararası altyapı turnuvalarında başarı getirebileceğini ancak basketbolun gerçek ihtiyacının bu olmadığını sözlerine ekleyen Yazlar, “Altyapı yatırımı yapan BSL kulüplerinde devşirme oyuncu bulundurmak tekrar hız kazandı. A Milli Takım seviyesinde 1 numara pozisyonumuz eksik dedik ve arka arkaya devşirmeler yaptık. FIBA izni ikiye çıkarsa başka bir pozisyona bir tane daha mı devşireceğiz? Ya da altyapıda devşirelim 2-3 yıl sonra A Milli Takım’da oynatırız diyerek FIBA kuralını delmeye mi çalışıyoruz? Başarıya ulaşmak için çözüm yolumuz bu mu? Banvit’in Ercan Osmani’yi 3 numara oynatma çaba ve hayalini baz alarak A Milli Takım iki yıl sonra  Larkin, Biberoviç, Ercan Osmani, Adem Bona, Eze beşlisiyle sahaya çıktığında bizler hangi duygulanımla maç izleyeceğiz acaba? Bence; kulüplerin altyapıda devşirme oyuncu bulundurma cazibesine kapılması, BSL’de yabancı oyuncu sayısının çokluğu/yeterliliği tartışmaları kadar yer bulmalıdır. Kulüplerin kullandığı argüman olan (Biz A takımımız için veya A Milli Takım için oyuncu devşiriyoruz. Altyapı dereceleri için değil) söylemleri açıkçası çok samimi gelmiyor. Biz uzun oyuncularımızı nasıl kuvvetlendirebiliriz, nasıl kilo aldırırız, nasıl atletizmlerini geliştiririz diye mesai harcarken, bu özellikleri zaten genetik olarak doğuştan almış oyuncularla nasıl mücadele etmesini bekleyeceğiz? BSL’de bile bu konu tartışılırken  16-17 yaşındaki çocuklardan bunu beklemek ne kadar adil ?” diye konuştu.

Yazlar, sözlerini şöyle tamamladı: “Ellerinde gerçek yaşından daha küçük yaşta pasaporta sahip Afrika kökenli oyuncular olan menajerler, Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de dolaşıyor. FIBA izni var, diğer ülkeler yapıyor biz niye bu hakkı kullanmıyoruz diye mi bakıyoruz olaya. Vizyonumuz bu mudur? 22 yaşında atletizmi üst seviyede Afrika kökenliler veya genetik olarak basketbol eğilimi bizlere göre çok daha fazla olan yabancı oyuncularla kendi çocuklarımızı nasıl yarıştıracağız. Bir yandan kulüplerin Avrupa kupalarında  başarılarının önünde engel olunmasın  ama diğer yandan da A Milli takımımız nasıl daha az zarar görür diyerek  BSL’de ki yabancı sayısını nasıl dengeleriz tartışmaları yapılmadı mı yıllarca? Altyapıda devşirmenin kulüpler tarafından cazip görülerek meşrulaştırmaya gidilmesi  –ya da akla uygun hale getirme savunma mekanizmasını kullanma diyelim ona - 4-5 yıl sonra yeni bir sorun yumağı ile karşılaşma olasılığını göz ardı etmeyelim. Kendi çocuklarımızı emek harcamaya, çok çalışmaya, fedakarlık yapmaya, profesyonelce yaşamayı öğretmeye nasıl motive edeceğiz? Altyapıda devşirilen her oyuncu nedeniyle hem kulüplerinde hem de altyapı milli takımlarına gidemeyen ve yeterli gelişmeyi gösteremeyen kendi oyuncularımızın sayısının artmasına neden oluyoruz. Sadece Türk pasaportu olduğu için ederinin üzerinde pazar bulan bu oyuncular haksız kazanç yolunu da açmış olmuyorlar mı?  Sonuç olarak; kendi çocuklarımızı daha iyi yetiştirme yollarını bulmanın cazip hale getirilmesi mi yoksa kolaycılığa kaçıp yetiştiremiyoruz dışarıdan mı alalım? Tartışmayı TBF ve yetiştirici kulüp idarecilerine açıyorum.”

 

Yorumlar Okunma: 2803