TOFAŞ ilk galibiyetini Karşıyaka'dan aldı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ ilk galibiyetini Karşıyaka'dan aldı (Kağan Tolun)

30-03-21 21:21

İSTATİSTİK

FIBA Şampiyonlar Ligi I Grubu 5. Hafta mücadelesinde, gruptan çıkma şansını daha önceden kaybeden Tofaş ile son maçında Hapoel Holon’a şanssız şekilde kaybeden Pınar Karşıyaka, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçta ilk yarı nispeten yakın geçse de ikinci yarıdaki etkili oyunu ile farkı açan Tofaş, Pınar Karşıyaka’yı 90-79'luk skorla mağlup etmeyi başardı ve gruptaki 5. maçında ilk galibiyetini aldı. Tofaş'ta, hafta sonu ligde oynadıkları Empera Halı Gaziantep maçında sakatlanan Jeremy Simmons, kadroda yer almadı. Pınar Karşıyaka bu mağlubiyetle birlikte 2 galibiyet ve 3 mağlubiyete ulaştı. Pınar Karşıyaka, eğer yarın Happy Casa Brindisi, Hapoel Holon karşısında kazanırsa ve Pınar Karşıyaka son hafta Happy Casa Brindisi’yi mağlup etmeyi başarırsa, son hafta ikili averajı elinde bulundurduğu İsrail ekibi Hapoel Holon’un Tofaş’a yenilmesini bekleyecek. Eğer yarınki maçı Hapoel Holon kazanırsa da Pınar Karşıyaka, son hafta karışacağı Happy Casa Brindisi karşısında minimum 5 sayılık galibiyet arayacak.

Maçta ilk sayılar, Pınar Karşıyaka’da Amath M'Baye'nin üçlüğü ile gelse de Tofaş, ilk 2 dakikalık bölümü Muhsin Yaşar’ın orta mesafeli basketi ve Berkan Durmaz'ın üçlüğü ile birlikte 5-3’lük üstünlükle geçti. Bu bölümde rakibinin yaptığı basit hataları iyi değerlendiren Tofaş, Berkan Durmaz’ın 8, Muhsin Yaşar’ın 6 ve Tarik Phillip’in 4 sayısıyla birlikte skoru 18-8’e kadar getirince ilk periyodun bitimine 4:13 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Fakat mola dönüşünde yeniden toparlanan ve potaya yüklenerek üst üste bulduğu basketlerle birlikte oyuna yeniden ortak olan Pınar Karşıyaka, farkı 4 sayıya kadar indirdi ve ilk periyot, Tofaş'ın 22-18’lik üstünlüğü ile geçildi.

İkinci periyotta ilk sayılar, Tofaş’ta DeVaughn Akoon Purcell ile gelse de (24-18) ilk periyotta bıraktığı yerden devam eden Pınar Karşıyaka, sırayla Amath M’Baye’nin üçlüğü, Yunus Emre Sonsırma’nın turnikesi, Onuralp Bitim’in Ege Demir'in üzerinden bulduğu smaç ve yine Yunus Emre Sonsırma’nın orta mesafeli basketi ile 9-2’lik seri yakalayarak ilk yarının bitimine 7:15 kala maçta yeniden öne geçmeyi başarınca (26-27) Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde DeVaughn Akoon Purcell’in hem hücum hem de savunmada etkili oyunuyla birlikte maçta yeniden üstünlüğü yakalayan Tofaş, yakaladıkları 11-5’lik seriyle birlikte ilk yarının bitimine 4:15 kala skoru 37-32’ye kadar getirdi. Bu bölümde Pınar Karşıyaka, bir geri dönüşe daha imza atarak bitime 7 saniye kala Raymar Morgan'ın tiplediği topla birlikte skoru 41-41’de eşitlerse de Tofaş, son hücumda Tomislav Zubcic’in üçlüğü ile birlikte Pınar Karşıyaka karşısında soyunma odasına 44-41’lik üstünlükle girmeyi başardı.

İkinci yarıda ilk sayılar, Tony Taylor’un serbest atışları ile geldi. (44-43) Bu bölümde Tofaş, Berk Uğurlu’nun orta mesafeli basketi ve Tomislav Zubcic’in üçlüğü ile birlikte ilk 2 dakikalık bölümü 49-45’lik üstünlükle geçse de Pınar Karşıyaka, Metecan Birsen'in üçlüğü ile birlikte farkı yeniden 1 sayıya indirmeyi başardı. (49-48) Bu bölümde iki takımın da bulduğu karşılıklı isabetlerle birlikte periyodun son 5 dakikalık bölümüne 52-52’lik eşitlikle girilse de bu bölümde hızlanan Tofaş, Muhsin Yaşar’ın basket-faulü, DeVaughn Akoon Purcell’in isabetli serbest atışları ve Tarik Phillip’in üçlüğü ile birlikte çabuk bir 8-0’lık seri yakalayarak skoru 60-52’ye getirince periyodun bitimine 3:53 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde de etkili oyununu sürdüren Tofaş, son periyoda 66-59’luk üstünlükle girdi.

Son periyoda Tomislav Zubcic’in üçlüğü ile başlayan Tofaş, farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. (69-59) Fakat bu bölümde önce Yunus Emre Sonsırma ardından da Onuralp Bitim ile üst üste 2 üçlük bulan Pınar Karşıyaka, bitime 8,5 dakika kala farkı yeniden 4 sayıya kadar indirmeyi başardı. (69-65) Bu bölümde oyunun kontrolünü yeniden eline geçirmeyi başaran Tofaş, son 3,5 dakikalık bölüme 82-69’luk üstünlükle girdi. Kalan bölümde de hata yapmayan Tofaş, Pınar Karşıyaka’yı 90-79’luk skorla mağlup etmeyi başardı.

Tofaş
Tomislav Zubcic: 21 sayı (5/6 üçlük), 4 ribaund, 1 asist, DeVaughn Akoon Purcell: 18 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Muhsin Yaşar: 13 sayı, 7 ribaund, 4 asist, Tarik Phillip: 10 sayı, 6 ribaund, 5 asist

Pınar Karşıyaka

Raymar Morgan: 18 sayı, 9 ribaund, 2 asist, DJ Kennedy: 11 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Amath M’Baye: 11 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Yunus Emre Sonsırma: 10 sayı, 6 asist

 

Yorumlar Okunma: 996