Efes Real'i nakavt etti... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Efes Real'i nakavt etti... (Doruk Sözen)

30-03-21 22:11

İSTATİSTİK

Euroleague 32. Hafta karşılaşmasında Efes, Real Madrid’i deplasmanda 108-83 mağlup etmeyi başardı. Bu skorla temsilcimiz playoffa kalmayı garantilerken, Real’in durumu oldukça tehlikeye girdi. Efes son 11 maçında 10. Galibiyetini alırken, ev sahibi için bu son 4 maçta 3. mağlubiyet anlamına geliyordu.  Real Madrid Koçu Pablo Laso iki teknik faulle diskalifiye edilince maçı asistanı tamamladı.
 
İlk yarı boyunca hareketlenmesini beklediğimiz Larkin, Micic ikilisi ikinci yarıda sırayla devreye girince kaçınılmaz gerçekleşti. Açıkçası uzunların bu kadar skora katkı yaptığı bir gecede herhangi bir takımın Efes’i yenmesi çok da imkanlı değil. Takım halinde %54 ile 14 üçlük isabeti bulan temsilcimiz, 26/31 ile serbest atış kullandı. 6 oyuncunun çift hanelerde sayı ürettiği Efes her alanda rakibine üstünlük kurmayı başardı.  
 
Maçın başında Sertaç pota altında sağlam yer tutarak, rakibin boyalı alandan kullandığı nerdeyse tüm şutları bozuyordu. Hücumda ise Larkin oyunda olmasına rağmen hücumları yönlendiren isim Simon’du. Onun kusursuz oyunu, takım halinde ilk 4 dakikaya sıkıştırılan 3/3 3FG ve 3/4 2FG ile birleşince oyunun tam hakimiyeti temsilcimizdeydi. Real tarafında ise Tavares ve Garuba fiziksel üstünlüklerini kullanarak molaya kadarki olan bölümde takımları adına problem çözen isimlerdi. Son 4 dakikaya girilirken 18-11 Efes üstünlüğü bulunuyordu. Kalan bölümde Real ısrarla pota altını kullanmaya devam ederken, Tavares’in savunmada hareketlenmesi  ve Taylor hamlesi Efes’in sadece 2 sayı kaydedebilmesine sebep oldu. Real’in son 2 dakikaya girilirken sadece 1 üçlük denemesi vardı. İlk çeyrek  20-20 eşitlikle geçilirken, Simon 3/3 3FG ile 13 sayı üreterek periyodun en skorer ismi oldu. Ev sahibinde ise Garuba 5 sayı, 4 ribauntla ön plana çıktı. 
 
Beaubois, Larkin, Micic üçlüsü oyundayken hiçbirisinin ritim bulamaması, üçlükler kaçtıkça takımda bir panik havası yarattı. İkinci çeyreğin ilk sayısının gelmesi için 3 dakika beklememiz gerekti. Real de basit hatalar yüzünden skor üretemezken kenardan gelen Thompkins ve Abalde el üstü şutlarıyla takımlarını öne geçirdi. 4.19 kala Thompkins kendisinin 2. Üçlüğünü atarken, ilk çeyrekte sadece 1 isabeti olan Real bu çeyreğe yayın gerisinden 4/6 ile başlamış oldu. Kısalarımızdan ilk hareketlenen Beaubois olurken, o sakatlanıp kenara geldikten sonra bayrağı Micic devraldı. Ev sahibi fiziksel üstünlüğünü, boyalı alanı kalabalık tutarak değerlendiriyor, bu da istatistiklerde toplam 13 ribaundun çekildiği Efes potasından 6 hücum ribaundu almış olmalarıyla kendini gösteriyordu. İlk yarı bittiğinde tabela 42-41 Real lehineydi. Efes 7/15, Real 6/10 ile üçlük atarken temsilcimiz adına bu isabetlerin hiçbirisinin Micic, Larkin ikilisinden gelmemiş olması ana problemdi. İki takım da artık kendileriyle özdeşleşmiş basketbolu oynuyordu. Real perdeleme sonrası iki oyuncusuyla da çembere atak ederken, hücum ribaundu için atış anında dışarıdan bir forvetini daha boyalı alana sokuyordu. Onlar adına farklı diyebileceğim tek şey beklediğimden çok daha az sırtı dönük oyun oynadılar. Efes'te ise Simon hariç hiçbir top yönlendiricisi sürekliliği sağlayamayınca uzunlarının hepsinden gelen ekstra dış şut katkısı sadece maçı başa baş götürmeye yetti. Larkin 20 dakikayı 0 sayıyla tamamladı.
 
Üçüncü çeyreğe Real Carrol’la başlarken, onun skor üreteceği organizasyonları zorlaması bunları iyi çalışan temsilcimizin işine geldi. Dİğer tarafta da ilk 4 hücumun hepsinden 3 sayıyla (1 üçlük, 3 basketfaul) dönünce 15-4’lük seri 3 dakika geçmeden tamamlandı. Bu sırada Tavares de üçüncü faulünü alarak kenara geldi. Pick and rollerde Micic’in driveları dikkatleri üzerine çekerken, estetik pasları doğrudan assist oluyordu. Üzerine bir de pick and pop sonrası Sertaç’ın üçlüğü eklenince fark çift hanelere çıktı. Real’in önce yarı sahadaki hareketliliğini bol perdelemeli ve handofflu setlerle arttırması ardından da bunu savunmada Garuba’nın enerjisiyle birleştirip geçiş hücumlarından bulduğu basit turnikelerle desteklemesi 12-5’lik seriyi beraberinde getirdi. Son dakikakada 3 teknik faul (2’si Laso’ya üçlükten yapılan faullerden birinin ardından üst üste çıkınca, tecrübeli teknik adam ihraç edildi.), 2 tane de üçlük esnasında faulün lehine çalınması imdadımıza yetişti. Hala sayısı olmayan Larkin de 6/6 serbest atış kullanarak üçüncü çeyreğe noktayı koydu. (76-64)
 
Geçen sene Madrid’de 32 sayı atarak Real’i yıkan Sugar Shane, serbest atışlarla ısındıktan sonra resitale başladı. 2 dakikaya 7 sayı sığdırarak farkı 20’ye çıkartıp rakibinin fişini çekti. Wizink Arena’da 8 dakika kala maçı koparmak gerçekten çok özel bir takımın yapabileceği bir iş. Kalan bölümde şov yapan Efes maçı da 108-83 kazandı.   
  
Öne Çıkanlar:
Efes: 
Sertaç: 17 sayı, 4 ribaunt, Larkin: 16 sayı, 5 asist, Simon: 15 sayı, 5 asist, Micic: 13 sayı, 6 asist, Singleton: 11 sayı, 6 ribaunt, Beaubois: 12 sayı
Real Madrid: 
Thompkins: 19 sayı, Garuba: 12 sayı, 6 ribaunt, 4 asist, Alocen: 10 sayı, Fernandez: 13 sayı, Tavares: 10 sayı, 4 ribaunt
1. Maçın özeti
2. Pablo Laso böyle atıldı
 

Yorumlar Okunma: 1732