Efes, Baskonia'dan rövanşı uzatmada aldı - BasketFaul.com

Efes, Baskonia'dan rövanşı uzatmada aldı

01-04-21 22:20
Anadolu Efes normal süresi 92-02 sona eren maçta Baskonia'yı uzatma sonunda 111-101 yendi ve ilk 4 şansını kuvvetlendirdi. Normal sürenin son Baskonia hücumunda faul yapmayarak üçlük yiyen Efes uzatma bölümünde Larkin ile arayı açtı. İstanbul'daki ilk maçı kazanan Baskonia sahasındaki yenilgiyle play off şansını tehlikeye attı.

Anadolu Efes maça Micic-Beaubois-Simon-Singleton-Sertaç beşi ile başlarken Baskonia maça Henry-Giedraitis-Sedekerskis-Polonara-Diop beşi ile başladı. 

Baskonia hücumda 2 ve 3 numaralarını topsuz cutlarla forvetler üzerine çıkarıp buradan uzunla oynadıkları ikili oyunlar ile sonuca gitme eğilimindeydi. Bu bağlamda da Diop'un dışarı açılarak bulduğu basketlerle başlayan Baskonia savunmada da uzun beşle başlamanın avantajlarını kısalar üzerinde hissettirdi. Beaubois ve Micic ilk çeyrek etkili olamazken boy anlamında rakiple daha iyi eşleşen Simon Efes'in sorun yaşamasını engelledi. Simon kendi sayıları dışında Sertaç'ı da ikili oyunlar sonunda iyi besleyerek Anadolu Efes'in skor üstünlüğünü ele almasını sağladı. Çeyreğin son bölümünde Peters-Vildoza ikilisi Baskonia'yı skorda tutsa da ilk çeyreği Anadolu Efes 22-19 önde kapadı.

İkinci çeyreğe Anadolu Efes kaldığı yerden devam ederek başladı. Micic-Larkin ikilisinin penetre-pas temposuna James Anderson da eşlik edince Anadolu Efes hücumda akışkanlığı kazandı ve farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Baskonia'da ise Dusko Ivanonovic Polonara'yı 5 numaraya çekerek hücumda Dunston'a karşı avantaj elde etmeye çalışsa da Anadolu Efes savunması burada yardım savunmalarını iyi yaptı ve Baskonia'nın tüm temposunu bozdu. İlk dört dakikada oyunun iki tarafında da akışkanlık sağlayan Anadou Efes farkı 15 sayıya kadar çıkardı. Bu bölümden sonra Larkin-Micic ikilisinin hücumdaki tercih hataları nedeniyle Baskonia tekrar ivmelenerek farkı tek hanelere kadar düşürdü. Anadolu Efes hücumda doğru saha yerleşimi ile bulduğu boş atışları sayıya çeviremeyince Baskonia daha da özgüven kazandı ve skorda Efes'e yaklaştı. Devreye bir dakika kala Polonara'nın üçlüğü ile Baskonia farkı 1 sayıya kadar indirse de Anadolu Efes uzun bir süre bulamadığı üçlüğü Beaubois ile buldu ve hücumda tekrar ritim kazandı. Devreye 46-41 Anadolu Efes üstünlüğü ile girildi. 

Üçüncü çeyreğe Anadolu Efes boyalı alan savunmasına önem vererek başladı ve dış şutları bir parça riske etti. Baskonia bu alanda çok iyi iş çıkarmasa da Efes'e problem çıkarmayı başardı. Hücumda ise set temposunu istediği gibi işletemeyen Efes ikinci çeyrekteki hüviyetine dönemedi. Polonara ve Giedraitis'in etkili oyunları ile Baskonia çeyrek boyunca nefesini Efes'in ensesinde tuttu. Shane Larkin'in kısa sekansta üst üste ürettiği 8 sayı ile Anadolu Efes farkı 6 sayılara kadar çekse de devamını getirmekte zorlandı. Son çeyreğe Anadolu Efes 65-63 önde girdi.

Son çeyreğe Baskonia topu boyalı alana indirip iç-dış dengesini kurarak başladı ve Dragic'in bulduğu basket ile skoru 65-65'e getirdi. Anadolu Efes hücumda istediklerini yapmakta yine zorlanırken Shane Larkin önce bir tane çok zor bir üçlük ardından da hızlı hücumda yarı sahayı hızlı geçip bulduğu boş atış ile Anadolu Efes'i krizden çıkardı. Anadolu Efes bitime altı dakika kala 7 sayılık farkı yakalasa da hücumdaki yanlış tercihlerle Baskonia yarı sahaya çok hızlı geçip, hücum ribaundlarını da almayı başarınca tekrar farkı 1 sayıya kadar indirdi. Mola dönüşü Anadolu Efes yine hücumda tutuk görüntü çizdi. Giedraitis'in geçiş hücumunda bulduğu üç sayılık basket ile Baskonia 78-76 önde geçti. Ancak Simon ve Micic'in üst üste bulduğu üç sayılık basketler ile Anadolu Efes skorda tekrar üstünlüğü ele aldı. Ancak savunma tarafında Anadolu Efes ribaundları almakta çok zorlandı ve Baskonia hücum ribaundları ile skorda tekrar öne geçti. Larkin hücumda bulduğu boş atışları sayıya çevirerek Efes'i burun farkıyla önde tutmayı başardı. Son 50 saniyeye 88-87 Anadolu Efes üstünlüğü ile girildi. Mola dönüşü Anadolu Efes bu sefer ribaundu vermedi ve takip eden hücumda Moerman'ın basketi ile bitime 18 saniye kala 90-87'lik üstünlüğü ele geçirdi. Molaya giden Baskonia dönüşte Polonara ile çok hızlı bir basket bularak skoru 90-89'a getirdi. Baskonia kalan faul haklarını doldurdu ve bitime 8.8 kala Micic çizgiden 2/2 ile ayrılarak skoru 92-89'a getirdi. Molası kalmayan Baskonia tam sahadan topu oyuna soktu ve bitime 2.1 saniye kala Luca Vildoza tepeden bulduğu üç sayılık basket ile skoru 92-92'ye getirdi. Anadolu Efes kalan sürede kendi sahasından bulduğu atışta sayıyı bulamadı ve maç uzadı.

Uzatma periyoduna Anadolu Efes Larkin'in üç sayı çizgisinin gerisinden basketfaul'ü ile başladı. Savunmada da konsantrasyonu yukarı çeken Anadolu Efes Moerman'la bulduğu basketle de farkı 6 sayıya kadar çekti. Henry ve Giedraitis ile yine kısa sürede skorlar bulan Baskonia farkı 2 sayıya indirdi (96-98). Anadolu Efes tekrar Larkin-Moerman ikilisi ile cevap verirken savunma ribaundlarını da topladı ve bitime 1.26 kala Singleton'ın bulduğu üç sayılık isabet ile farkı 9 sayıya kadar çıkardı (96-105). Kalan bölümde Anadolu Efes hata yapmadı ve uzatmada 111-101'lik galibiyeti elde etti.

34'te 16 üçlük isabeti bulan Efes'te Shene Larkin 30 sayı (6/9 üçlük), 3 asist, Sertaç Şanlı 12 sayı, 5 ribaund, Adrien Moerman 14 sayı, 8 ribaund, 4 asist, Vasilije Micic 16 sayı, 4 ribaund, 5 asist, Krunoslav Simon 21 sayı (5/8 üçlük), 4 ribaund, 6 asist üretti.

Baskonia'da ise Luka Vildoza 14 sayı, 6 asist, 3 ribaund, Pierria Henry 15 sayı, 3 ribaund, 6 asist, Alec Peters 15 sayı, 9 ribaund, 2 asist, Rokas Giedraitis 21 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Achille Polonara 23 sayı, 8 ribaund, 6 asist üretti.

Yorumlar Okunma: 1279