NCAA'de sıra F4'te - BasketFaul.com

NCAA'de sıra F4'te

02-04-21 11:30
NCAA'de Mart Çılgınlığı'nda Final Four zamanı geldi. Cumartesi gecesi Houston-Baylor ve Gonzaga-UCLA maçları ile yarı final mücadeleleri oynanacak. 

Turnuvanın başlangıcından bu yana favori gösterilen iki takım Baylor ve Gonzaga final mücadelesi için de rakiplerine karşı favori konumdalar. 

Gonzaga 2021 NBA Draft'larında ilk 3 sırada seçilmesi öngörülen isimlerden Jalen Suggs'a, onunla birlikte yine lotarya seçimlerinden biri olması öngörülen forvet Corey Kispert'a sahip. Bu iki isme ek olarak guard Andrew Nembhard, pivot pozisyonunda birçok hücum tehdidine sahip Drew Timme ve yine guard pozisyonunda Joel Ayayi gibi çok önemli bir isimle kadrosunda çok kaliteli isimleri barındırıyor. Bu beş oyuncunun dördü bazı draft sitelerinin gerçekleştirdiği mock draftlarda yer alıyor ve ilk beşini oluşturan bu kuvvetli isimlerle Gonzaga sadece finalin değil aynı zamanda şampiyonluğun da en büyük adayı olarak öne çıkıyor. Bu sene oynadığı 30 maçın hepsini kazanan Gonzaga yenilmezlik serisini koruyarak şampiyonluğa ulaşmaya çalışacak.

Baylor ise guard pozisyonunda Davion Mitchell ve Jared Butler gibi mock draftlarda yer alan iki önemli isimle karşı koyacak. Özellikle Davion Mitchell'ın bir lotarya seçim projeksiyonu olarak gözükmesi ve oyunun iki tarafında da Baylor adına çok etkili olması onları final adına favori hale getiriyor. Switch savunma konusunda başarılı yaklaşımları ile Baylor, Houston karşısında favori olsa da Gonzaga-UCLA eşleşmesinde olduğu kadar net bir ağırlığa sahip olduğunu söylemek zor.

Houston Quentin Grimes gibi draft projeksiyonunda yer alan iyi bir skorere sahip olsa da takımın en önemli parçalarından biri kısa forvet Dejon Jarreau. Üç sayılık atışlardaki istikrarsızlığını bir kenara bırakırsak istatistik kağıdının her yanına etki eden ve eşleşme problemi yaratabilen bir oyuncu. Takımın sayı-ribaund-asist hanelerini çok etkili bir şekilde işleyen Jarreau, Grimes ile birlikte Houston'ın en önemli kozu olacak. Houston favori olarak çıkmasa da guard rotasyonunda rakiple eşleşebilme şansına sahip ve Jarreau-Grimes ikilisinin Mitchell-Butler ikilisine karşı kuracağı üstünlük onların final görmesini sağlayabilir.

Final Four'da kadro olarak diğer takımlara göre en zayıf ekip konumunda olan UCLA önce son  16 turunda Alabama'yı uzatmalarda geçti ardından çeyrek finalde yine Final Four'a kalması favori olarak gözüken Michigan'ı eleyerek buraya geldi. Üst üste favori olmadığı iki maçı geçerek buraya gelen UCLA elbette saygıyı fazlasıyla hak ediyor. Genel olarak sahada kısa beşlerle yer alan UCLA skorer kısalara sahip ve burada da öncülüğü ikinci yılında olan Johnny Juzang üstleniyor. Kısa oyuncuları ile etkili olmaya çalışan UCLA bir kez daha mucizeye imza atmaya çalışacak. 

Cumartesi'yi Pazar sabahına bağlayacak gece oynanacak Final Four maçlarının ardından final mücadelesi Pazartesi gecesini Salı sabahına bağlayacak gece oynanacak.

TV YAYINI

Pazar
00.15 Houston-Baylor (NCAA yarı final)  ssport 2

 

03.35 Ucla-Gonzaga (NCAA yarı final)  ssport 2

Yorumlar Okunma: 1003