Los Angeles Lakers (Ali Özsoy) - BasketFaul.com

Los Angeles Lakers (Ali Özsoy)

02-04-21 11:35
Değerli Basketbolseverler,
NBA’de transfer dönemini değerlendirdiğimiz son yazının Doğu Konferansı ağırlıklı olduğunu belirten birçok kişi oldu. Ben de bu yazıda, NBA’in en önemli ‘marka’ isimlerinden olan LA Lakers’a ait bilgiler vermek istedim. 

Cleveland Cavaliers ile sözleşmesini karşılıklı anlaşarak ($28M’luk kontratının geri kalan kısmını aldı, sadece $700,000’lık bir fedakarlık yaptı) fesheden pivot Andre Drummond ikinci maçında ayak parmağından sakatlandı. Drummond çok iyi bir savunmacı değil ama gerçek bir ribaundcu. 2015-16 sezonu ile bugün arasındaki dört sezonda NBA lideri idi. (Bu sezonun ribaund birincisi ise Atlanta’dan Capela). Kendisinden sayı beklendiğinde skor katkısı da yapabilir. Çok yaşlı da değil, 27 yaşında ve bu sezon Cleveland ile çıktığı 25 maçta 17.5 sayı ve 13.5 ribaund ortalamaları yakaladı. 

Brooklyn Nets, Aldridge ve Griffin transferleri ile gücüne güç kattı ama unutmayalım ki ikisi de eski hatırladığımız oyuncular değil. Kariyer eğrileri hızla aşağı doğru gidiyor ve Nets’e transfer olmalarının nedeni sadece yüzük kazanma istekleri. O kadar ki, öğrendiğime göre Spurs ile kontratını sonlandırma görüşmelerinde Aldridge tam $7M’u masada bırakmış! Hepimizde eski yıldızların isimlerine ve kariyerlerine tutku ile bağlanma huyu var; bunlardan biri de Marc Gasol, covid-19’dan döndü ama son maçlarda seyrettiniz mi bilmiyorum, tanınmayacak halde! Bu nedenle, Drummond Lakers’a play-off match-up’larında önemli güç katacaktır (76’ers maçları dışında). Yine de Aldridge bir play-off maçında 18 sayı atsa ve maçı kazandırsa bu yetmez mi? Bence yeter!

Drummond gerçek bir pivot ama Anthony Davis döndüğünde bana onun yedeği olacak gibi geliyor. Çünkü Philly’den Embiid’i durduramayacağı Detroit ve Cleveland’ta oynadığı maçlarda çok barizdi. O nedenle olası play-off finali eşleşmesinde Davis’in 5 numara oynamasını bekliyorum. Yıldızların sakatlıklarına gelince; Nets’in aksine (sürekli MRI çektiklerini söyleyip Kevin Durant’ın dönüşü hakkında bilgi vermiyorlar) Lakers oldukça şeffaf, Davis henüz beşe-beş’lere katılamıyor ama temassız idman yapıyormuş. Bir hafta-on güne dönebileceğini tahmin ediyorum. Kalf sakatlığı dilerim aşil tandonunu etkilememiştir. Ayak bileğinin üstünden sakatlanan LeBron’un durumu ise daha belirsiz; bu sakatlık kolay kolay geçmiyor. Miami Heat’in eski guard’larından Mario Chalmers’ın bir ara, ‘bu sakatlıktan uzun süre kurtulamadım, tüm sezon oynadım ama daima acı içindeydim’ dediğini hatırlıyorum. 

Bu sezon başında LA Lakers’ın yaptığı önemli transferlerden biri olan Dennis Schröder ise topun ağzında.. Toronto Raptors’dan Lowry’yi isteyen LAL yönetimi karşılığında Schröder’i teklif ediyor ama Raptors yanında yükselişte olan genç yıldız adayı Talen Gorton-Tucker’ı da isteyince görüşmeler tıkanıyor. Lakers 35 yaşına basan Lowry için Tucker’ı vermek istemiyor. Peki, kendisinden çok şey beklenen Dennis nasıl oldu da Lakers’ı bırakacak duruma geldi? Duyumlara göre Lakers yapabilecekleri en yüksek teklif olan dört seneliğine $84M’luk bir teklifi sunmuş ama Dennis reddetmiş. Dennis, Atlanta Hawks’ta oynarken, 2016’da imzaladığı 4 yıllık $70M’luk kontratının son senesinde.. Gelinen durum çok hoş değil, ana oyun kurucu takımının kendisini istemediğini biliyor, üstelik takımın yıldızları sakat ve şampiyonluğa oynuyorsunuz.! 

İşin ilginç yönlerinden bir tanesi de, geçen sezon şampiyonluğun kazanılmasında büyük payı olan Kentavious Caldwell-Pope’un da Schröder ile birlikte paketlenip beraber pazarlanmak istenmesi.. Üstelik kendisinin oyuncu temsilcisi de, A.Davis ve LeBron’ı temsil eden Rich Paul olmasına karşın.. Lakers’ın oyuncu bordrosu şu an bütçenin $954,000 altında ve kadroya 15. oyuncu olarak bir kişi daha alabileceklerini belirtmek isterim. Bakalım böyle bir hamle gelecek mi?

Takımın sahibi ve CEO’su Jeanie Buss’a, Brooklyn’in yaptığı transferler ve topladığı müthiş yetenekler sorulduğunda ‘ellerinden geleni alıkoymasınlar, bu bizim de rekabet düzeyimizi yükseltecektir, biz hazırız..’ anlamına gelecek iddialı yorumlar yaptı. Ne dersiniz, çoğunluğun beklediği Lakers-Nets finali gerçekleşebilir mi?

Dr. Eng. Ali Ozsoy 

Yorumlar Okunma: 1485