Köksal Kezik: Final grubunda covid belirleyici olacak - BasketFaul.com

Köksal Kezik: Final grubunda covid belirleyici olacak

02-04-21 14:20
Bubble formatında oynanacak TB2L Final Grubu öncesinde coachlardan tek tek görüşler almaya başladık. İlk olarak Beylikdüzü coachu Köksal Kezik ile seriye başlıyoruz. Coach ligdeki yeni format, geç başlayan lig ve normal sezonun onlar için nasıl geçtiğine dair görüşlerde bulundu. 
 
- Hepimiz ilk defa karşılaştığımız bir süreç yaşadık. Doğal olarak liglerin oynatılıp oynatılmayacağı muallakta kaldı, sürecin işleyişi beklendi.  Özellikle kulüplerin ekonomisini zorlamayacak şekilde az maçlar oynandı. Her takım aşağı yukarı aynı sayıda uzak deplasmanlara gitti. Her iki formatın da ayrı güzellikleri vardı tabii. Daha uzun liglerin keyfi de bir başka.

- Ligde bu sezon daha fazla takım olmasına rağmen aslında 4 grup sistemine geçilmesinden dolayı daha az maç oynadığımız bir sezon olacak. 6’lı grupta olan takımların 2 hafta maç yapıp bir hafta bay geçmesi de daha önceden alışık olmadığımız bir durumdu. Ligin kalitesinde de genel olarak bir düşüş olduğunu düşünmüyorum. Zira daha fazla takım olması genç oyuncuların süre bulup oynayabilmeleri açısından geçtiğimiz sezonlara göre az maç olsa da onlar için önemli bir fırsat yarattı. Ekonomik olarak pandemi etkisiyle zor bir dönemden geçerken yeni takım sayısının fazla olması da basketbolumuz için pozitif yönde önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. 

- Final grubunu belirleyecek en önemli faktör tabiki Covid olacak. Takımların ne kadar sağlıklı kalabildikleri ve bu doğrultuda takım olarak ne kadar antrenman yapabildikleri çok önemli. Final grubunun ilk günü başlayana kadar kesin bir şey söylemek zor ve belirlenecek son takımla beraber tüm takımların eşit şansı olduğunu düşünüyorum. 

- Bu sezon bizleri en çok zorlayan şey tabiki Covid süreci. Her hafta yapılan testler ve sonuçlar gelene kadar kadronun belli olamaması durumu da maç hazırlığı yaparken son ana kadar planları kesinleştirememek basketbol açısından bizleri çok zorladı. Bu durumdan ciddi olarak etkilenen önemli takımlar oldu ve sezon başında yapılan planlar, sezon içinde verilen emeklerin bir anda kaybedilmesi gibi durumları maalesef gördük. Sezonun sonuna geldiğimiz bu dönemde umarım biz de dahil tüm takımlar sağlıklı bir şekilde final grubuna başlayabiliriz.

Yorumlar Okunma: 1611