Şemsettin Baş: Ligin oynanması dahi büyük başarı - BasketFaul.com

Şemsettin Baş: Ligin oynanması dahi büyük başarı

02-04-21 17:00
Bubble formatında oynanacak TB2L Final Grubu öncesinde coachlardan tek tek görüşler almaya başladık. Sıradaki konuğumuz EGO Spor coachu Şemsettin Baş... Coach ligdeki yeni format, geç başlayan lig ve normal sezonun onlar için nasıl geçtiğine dair görüşlerde bulundu. 

- Bu sezon başında KB Peja beklentilerimi verilen sözler olsun diğer durumlar olsun karşılayamamıştı. O zaman EGO Spor'dan teklif gelince oradan ayrılarak buraya geldim.

- Takımın sistemi ve kondisyonu ben geldiğim zaman çok yetersizdi. Önce bu dediklerimi düzeltmeye başladık. Mental anlamda da takıma tekrar özgüven aşılamaya çalıştık. Ondan sonra da sistemi oyuncular anlamaya başlayınca daha iyi olmaya başladık.

- Sistemin oturması ve kondisyonun yükselmesi sırasında evet zorluklar yaşadık. Sezon başından itibaren takımla beraber olduğunuz zaman bir hafta on günde bir tane şey anlatırken şimdi 4-5 şey anlatmaya çalışıyorsunuz. Sıkılaştırılmış zaman diiminde hem sistem anlatmak hem kondisyonu yükseltmek  kolay olmadı ama şimdi her şey iyi gidiyor diyebilrim. 

- EGO Spor için hedefler her zaman en yukarısı. Yeni bir kulüp olmamıza rağmen Başkanımız, Yönetim Kurulumuz, Genel Menajerimizin hedefleri en yukarıda olmak. Sonrasında tesisleşip, altyapıyla da ilgilenerek  Türk basketboluna değer katmak istiyoruz. Bu zamana kadar yapılanlar daha sonra yapılacakların göstergesi gibi. Burada iyi bir yapılanma var. Biz de takımı bu sezon yukarı çıkartabilirsek bu yapılacakları hızlandırmış olacağız.

-Ben kısa dönemli teklfileri kabul etmiyorum. Sistemin oturması hedeflere daha sağlıklı ulaşmak anlamında daha uzun süreli kontratları tercih ediyorum. EGO ile de sözleşmem devam ediyor.Umarım uzun yıllar da burada olmaya devam edebilirim.

-Federasyona da hak vermek gerekiyor. Pandemi sürecinden dolayı herkes çok tedirgin. Ligin oynanması da tamamlanabilmesi de bence büyük başarı. Elbette herkesin aklında daha değişik formatlar, fikirler vardır. Ama şu ortamda federasyonun önceliği ligi bir an önce bitirmek.O yüzden çok da yorum yapılacak bir konu değil. Umarım aşağı yukar 25 gün içinde de ligi bitirebiliriz.

-Final grubundaki tüm takımların bence şansı eşit. Son 8'de herkesin amacı bir üst lige çıkabilmek zaten. Takım oyunu, takım içi arkadaşlık, pozitif hava önemli etmenler. Bunları sizi rakiplerinizin bir adım önüne çıkarabilir.Sonrasında da  elbette sağlık geliyor. Sakatlık ve covid de diğer önemli etmenler olacaktır. Bunları  bize şampiyonun kim olduğunu gösterecektir. 

- Son olarak tüm takımlara öncelikle sağlık diliyorum. Sezon kısa olsa da bence çekişmeli bir lig izledik. Final grubunun da aynı çekişmede geçeceğini düşünüyorum. Buradaki herkes bence bir üst lige çıkmayı hakediyor. Çünkü buraya gelmek kolay değil. Covid süreci ve sıkıştırılmış bir ligle buraya gelindi.

Yorumlar Okunma: 1656