Kızlar BGL-2 ve diğer notlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kızlar BGL-2 ve diğer notlar (Hayri Pekergin)

04-04-21 20:06
Kadın basketbolunda Herbalife Nutrition KBSL yarı finalleri, TKBL’de Bursa BŞB’nin şampiyonluğunu matematik olarak olmasa da fiilen ilan ettiği 73-50 Skorlu Emlak Konut galibiyeti, devam eden KBBL ve hafta içinde 2. etap 4-5-6. maçları oynanan Kızlar BGL haftanın gündemini oluşturdu.

KBSL Play-off çeyrek finallerinde sürpriz olmadı. Fenerbahçe Öznur Kablo Hatay BŞB, Galatasaray BOTAŞ, Nesibe Aydın ÇBK Yenişehir Belediyesi Önünde Zorlanmadan 2-0 galip gelerek yarı finale yükseldi.

Daha zorlu geçebileceği düşünülen OGM Orman Spor Çankaya Üniversitesi serisi ile gerek Çankaya Üniversitesinin işi sıkı tutması gerek OGM Orman Spor cephesinde kadroda yer alamayan isimler nedeni ile Çankaya Üniversitesi üstünlüğünde sona erdi.

Hemen ardından Fenerbahçe Öznur Kablo Çankaya Üniversitesi serisiyle başlayan KBSL yarı finalleri tüm ülkede yeniden hızla artan Covid 19 salgınının etkisinden kaçamadı.

Fenerbahçe – Çankaya Üniversitesi serisi iki maçı da 86-61 ve 83-61 gibi farklı skorlarla kazanan Fenerbahçe olurken Galatasaray takımında yarı final serisinin öncesinde yapılan testlerde vaka sayısı hızla artınca maçlar ertelendi.

TBF’nin sezonu erken sonuçlandırma ve A Milli Takıma Haziran ayında yapılacak Euro 2021 için uzun hazırlanma süresi sağlama planlarına da darbe bulan bu beklenmedik gelişme takvimi en az 2 hafta gecikmesine yol açacak.

Galatasaray takımında hastalığa yakalananlara geçmiş olsun dileklerini yollarken diğer tüm takımları salgın hastalığa karşı tedbirleri arttırmak adına uyarmanın önemli olduğunu düşünüyorum.


TKBL’de 24. hafta geride kalırken Bursa BŞB en yakın rakibi olan Antalya 07 Basket’in 4 galibiyet önünde şampiyonluğunu ilan edeceği günü bekliyor.

Bursa ekibi ligde 3.sırada yer alan takipçisi Emlak Konut önünde maçın 2. yarısındaki organize savunması, dengeli saha yerleşimi ve kadrosundaki oyuncuları doğru kullanma yönündeki başarısı ile 73-50 skorlu net bir galibiyet elde etti.

Sekiz oyuncunun skor ürettiği Bursa BŞB’de Goodlett, bu ligin dominant oyun kurucusu Gülşah Çelebi, Bu ismi oyunun her iki yöndeki başarısı ile çok iyi tamamlayan shooting guard Gizem Uca, sezon sonuna doğru artan formu ile forvet Ferda Yıldız, takımın önemli parçalarından deneyimli Saynur Tozlu ve guard rotasyonuna getirdiği derinlikle Yağmur Bul ön plandaki isimlerdi.

Bursa BŞB Coachu Murat Alkaş’ı da hem derin rotasyonu başarı ile yönetme hem de bu takımının potansiyelini optimum şekilde lig sonuna kadar taşıma başarısından dolayı kutlamak gerekiyor.

Bursa BŞB’nin en yakın takipçisi Antalya 07 Basket Meryem Gültekin’in forma giymediği maçta Fenerbahçe Gelişim önünde beklenmedik bir yenilgi alsa da ikinci sıradaki yerini korudu.

Bu maçta Fenerbahçe Gelişim takımında guardlar Merve Arı, İdil Saçalır, forvet İrem Sözen, power forvet Cheslek ve omuz sakatlığını geride bırakan oyun kurucu Duygu Özen ön plandaki isimler oldu.

TKBL’de Ceyhan Belediyesi, İstanbul Üniversitesi ve Menemen Bld. Çarşı Koleji arasındaki ligde kalma mücadelesi devam ediyor.


Kızlar BGL 4-5-6. günlerinden oluşan 2.etap Beşiktaş ve Bellona Kayseri takımlarının katılımı olmadan oynandı.

BOTAŞ biri bu yaş grubunun iddialı takımı G.Saray olmak üzere üç maçtan da galip ayrılarak en kazançlı takım oldu. Kırmızı beyazlılar G.Saray önünde 58-48 galip geldi. G.Saray oyun seviyesini ilk etap maçlarına göre bir miktar geliştirip kilit oyuncularına gelecekteki pozisyonlarına daha uygun hücum düzenleri sağladı. Sarı kırmızılılar geriden gelerek öne geçtiği 71-66 skorlu Emlak Konut maçı ile ilk üç sıra için iddiasını sürdürdü.

Zorlu fikstürüne rağmen iki galibiyet elde eden Hatay BŞB Denge Okl. sıralamada yükseldi. F.Bahçe önünde aldıkları 68-66 skorlu galibiyet hem 3.tur hem play-off -turları için olumlu beklentiler yarattı.

Bu turda 2 maç yapan F.Bahçe ilk gün Emlak Konut önünde 70-60 skorlu net bir galibiyet alırken Hatay BŞB Maçı ile yenilgisizlik unvanını kaybetti. Sarı lacivertliler bu maçın 2.yarısında 19 sayı geriden gelip skora ortak olsa da kazanan Hatay ekibi oldu. Çankaya Üniversitesi bu turda iki yenilgi alarak beklentilerin altında kaldı. Sarı siyahlıların tek galibiyeti 81-49 skorlu İÜ maçında geldi. Ankara ekibinin önündeki 3. etapta, alınan yenilgileri telafi edebilecek önemli maçlar olduğu görülüyor.

BGL puan durumuna bakıldığında 5-9 sıraları arasında bir sıkışma göze çarpıyor. Bu grupta yer alan takımlardan İstanbul Üniversitesi üçlü averaj hesapları açısından önemi olabilecek 67-48 skorlu ÇBK maçıyla 2.galibiyetine ulaştı.

BGLnin 1. etabında takımda Yer almayan pivot Gülfer Tokatlı'nın 2. etapta pota altındaki tecrübe ve etkisi, Çukurova Basket takımına ligin en büyük sürprizlerinden birine imza attıkları Çankaya Üniversitesi galibiyetinde katkı sağladı.

Bu maçta kenardan gelerek 5/6 3 sayı isabetiyle 21 sayı üretirken savunmada takımını hareketlendiren guard Gülşah Algun, çok yönlü oyunuyla forvet Azra Erçelik ve sondaki kritik isabetiyle guard Sıla Tunçdemir sonuçta etkili diğer isimler oldu.

Mersin ekibinin oyununu top kayıplarını azaltacak şekilde geliştirmesi bir sonraki turda galibiyet sayısını arttırabileceğine işaret ediyor.

İki maç oynayan Emlak Konut F.Bahçe ve G.Saray önünde kaybedince puan sıralamasında üzerinde yer alan takımlardan ekstra galibiyet alamadan 2. etabı tamamladı.

İstanbul ekibinin 3. etaptaki Hatay BŞB Denge Okl. ve BOTAŞ maçları yalnız kendileri için değil BGL play-off eşleşmeleri adına da Önem Taşıyor.

Bu etaba katılamayan Beşiktaş ve Bellona Basket takımları oyuncularına geçmiş olsun diyor ve en kısa zamanda tam olarak iyileşmelerini diliyorum.

Twitter: @hayripekergin

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5540