Melih Mahmutoğlu: CSKA istediğimiz bir eşleşmeydi - BasketFaul.com

Melih Mahmutoğlu: CSKA istediğimiz bir eşleşmeydi

13-04-21 16:30
Fenerbahçe Beko’nun kaptanı Melih Mahmutoğlu, Sports Tv‘de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

*Bu sene Covid-19 salgını da sonuçları etkiledi. Ben de hastalığı geçirdim. Geri dönmesi çok kolay değil. 10 gün sonra negatife dönebiliyorsunuz ama toparlanmanız 1 ayı buluyor semptomlu geçiriyorsanız. 
* Belirli bir sisteme alışmıştık, yeni bir sisteme alışmak biraz zaman aldı. Koçun da Avrupa’ya alışması biraz zaman aldı. Bunun dezavantajını yaşadık. Takım olarak hem idmanlarda hem de maçlarda iyi oynamaya performans göstermeye başladığımızdan beri istediğimiz basketbolu sahaya yansıttık. Son 1-2 aydır ortaya koyduğumuz performans bizim için önemliydi.
* Ligde Bursa’ya kaybettik. Böyle bir mağlubiyet almak istemezdik ama özellikle play-off öncesinde olabiliyor. Hem Anadolu Efes ve bizim üzerimizden konuşuyorum. Bizim de sakatlıklarımız var, hastalarımız var. Önemli olan iki takımın da en sağlıklı şekilde playoffa başlaması. Umarım yolun sonu Köln olur. Şu an için en büyük önceliğimiz playofflara sağlıklı başlamak.
* Sezon başında aldığımız farklı mağlubiyetlerden sonra düşüş yaşadık. Soyunma odasında her maçtan önce yine mi kaybedeceğiz diye düşünüyorduk. Arka arkaya maç kaybettikten sonra bu ortaya çıkabilecek bir psikoloji. Sezonun ne kadar uzun olduğunu, bizim ne kadar iyi bir takım olduğumuzu Zalgiris deplasmanında maçın ardından soyunma odasında konuştuk. Herkes birbirine hatalarını cesurca söylemeye başladı. Bu da bizim dönüm noktamız oldu. O andan sonra çoğu şey değişti. Hem Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir kulüp olduğunu, bu mağlubiyetlerin bize yakışmadığını anlattım. 
* Hatalarımızı düzlttik, topu paylaşmaya başladık. Savunmada daha çok konuşup eforumuzu yukarıya çektik. Bunu da daha iyi şekilde play offta yansıtmamız gerekiyor. CSKA Moskova aslında istediğimiz bir takımdı. Doğru basketbolu, takım basketbolunu oynamamız gerekiyor. 
* Vesely‘nin tabii ki yetişme umudu var ama ben ne söylesem yanlış olur. Sağlık ekibi ve Vesely yetişebilmek için ciddi anlamda çalışıyorlar. Vesely de oynamayı çok istiyor. Vesely olmasa da biz Fenerbahçe’yiz, büyük bir takımız. Onsuz da bunu göstermemiz gerekiyor. 
* Igor Kokoskov çok çalışkan bir hoca. Sürekli salonda, staffla beraber maçları izliyor. Obradovic‘ten sonra Igor’la çalışmak benim için çok büyük bir şans. Daha çok NBA’de çalıştığı için biraz daha oranın sistemiyle geldi. Güzel setleri de var, özellikle mola çıkışlarında bunu gösteriyor. Hangi oyuncuyu nerede kullanacağını çok iyi biliyor. Bizim onla çalışmamız bir avantaj. Bu sene kötü başladık ama hocanın da Avrupa basketboluna alışma süreciydi. Şu an çok iyi gidiyor. Umarım bu sene bizim için başarılı geçer ve Kokoskov da Fenerbahçe’ye tıpkı Obradovic gibi uzun süreler hizmet eder.

* Guduric hem ülkemizi hem de Fenerbahçe’yi bilen bir oyuncuydu. Takımın da yabancısı değildi. Hücumumuz 1-2 oyuncu üzerinden ilerliyordu. Bu da EuroLeague seviyesinde başarılı olmak için yeterli değil. Daha fazla oyuncunun topla oynaması, penetre edip pas çıkartması gerekiyordu. Guduric de bu yönde bize çok fayda sağladı. Karakter olarak çok sevdiğim bir arkadaşım.  

Yorumlar Okunma: 1728