Unics Kazan Euroleague'de - BasketFaul.com

Unics Kazan Euroleague'de

14-04-21 23:59

İSTATİSTİK

Eurocup'ta Monaco'nun ardından diğer finalisti belirleyecek olan yarı final serisinde Virtus Bologna serinin üçüncü maçında kendi sahasında Unics Kazan'ı ağırladı. Baştan sona çekişmeye sahne olan mücadelede Jamar Smith Unics Kazan adına müthiş bir performans ortaya koydu ve Kazan 1-0 geriye düştüğü seriyi 2-1 kazanarak finale çıkmayı başardı.

Bologna maça Teodosic-Markovic-Weems-Ricci-Gamble beşi ile başlarken Kazan maça Theodore-Canaan-Hollandı-White-Morgan beşi ile başladı. 

Bologna maça hızlı girdi ve özellikle savunmada Kazan'ın guardı Jordan Theodore'un soluna hareket etmesini sağlayarak Theodore'u tuzağa düşürdü. Boyalı alanı çok iyi kapatan Bologna Theodore'u yaptığı penetrelerde top kaybına uğrattı. Hücumda Teodosic ve Weems Bologna'yı sürüklerken ilk çeyrek boyunca iki sayılık isabet bulamayan Kazan üç sayı gerisinden Canaan ve Holland ile oyuna tutunmaya çalıştı. Virtus çeyrek sonuna doğru farkı 10 sayı bandına kadar getirse de Kazan bulduğu dış atışlar ile skora tutunda. İlk çeyrek 21-21 eşitlikle geçildi.

İkinci çeyreğe etkili başlayan taraf Unics Kazan oldu. Bologna'da Belinelli oyuna girse de Kazan'da Jamar Smith oyunda farkı yaratan isim oldu. Hem üç sayı çizgisinin gerisinden hem de orta mesafe atışlarda bulduğu isabetlerle Kazan'ı skorda önde tutmayı başardı. Ancak çeyreğin ortalarında Kazan uzunu Jordan Morgan darbe almadığı halde bir savunma pozisyonunda dizinden sakatlandı ve soyunma odasına giderek oyuna bir daha dönmedi. Çeyreğin son bölümünde Bologna hücumda bulduğu üç sayılık atışlarla Kazan'a karşı bir fark yakalamaya çalıştı. Ancak Kazan hücumlarda çok sakin kalarak bu bölümde sürekli çizgiye gitti ve skordaki eşitlik sürdü. Devre sonunda çizgiye giden Belinelli'nin bulduğu sayılarla devreye 48-46 Virtus Bologna üstünlüğü ile girildi.

Unics Kazan ikinci yarıya iyi başlayan taraf oldu. Jamar Smith devrede bıraktığı yerden devam ederken ikili oyunlarda Okaro White ve özellikle de John Brown'ı devreye sokarak Unics hücumlarını çeşitlendirdi ve momentumu Kazan'a geçirdi. Bologna hücumda sürekli hata yaparken Teodosic Bologna'yı oyunda tutmaya çalışsa da Kazan Bologna'yı tamamen düzen dışına itti. Unics Kazan iyi oynadığı çeyrekte farkı 10 sayı bandına kadar yaklaştırmayı başardı. Çeyreğin son bölümünde Bologna çizgiye giderek ve savunmada sertliğini artırarak farkı 4 sayıya çekse de çeyrek sonunda Kazan adına Jamar Smith bir kez daha sahneye çıktı. Smith'in basketi ile Kazan son çeyreğe 73-67 önde girdi.

Son çeyrekte Kazan rakibi ile arasındaki farkı korumayı başardı. Yine Jamar Smith önderliğinde ilerleyen Kazan'da zaman zaman John Holland ve Nate Wolters Jamar Smith'e skoru paylaşma adına destek oldu ve Kazan'ı sürekli bir adım önde tuttular. Bologna da ise Teodosic-Belinelli ikilisi sorumluluk alıp şutları kullansa da verimli olmaktan çok uzak kaldılar. Bu ikiliye destek olarak Vince Hunter ve Josh Adams parça parça katkı verse de Bologna maç boyunca iyi hücum etmekte çok zorlandı. Maçın kritik anlarında el yakan toplarda Jamar Smith ve Isaah Canaan hata yapmadı ve Unics Kazan Morgan'ın ilk yarıda sakatlanarak oyun dışında kaldığı, Jordan Theodore'un hiç sayı üretemediği bir günde maçı 107-100 kazandı. 1-0 geriye düştüğü seriyi 2-1 kazanan Kazan böylece hem Eurocup'ta finale yükseldi hem de Euroleague biletini cebine koydu.

Öne Çıkanlar...
Virtus Bologna: Milos Teodosic 25 sayı 3 ribaund 9 asist, Marco Belinelli 24 sayı 3 ribaund, Vince Hunter 13 sayı 3 ribaund.
Unics Kazan: Jamar Smith 24 sayı 2 ribaund 5 asist, Okaro White 22 sayı 4 ribaund, John Brown 20 sayı 8 ribaund, Nate Wolters 17 sayı 3 ribaund 3 asist.
 

Yorumlar Okunma: 1986